کد خبر: ۴۸۸۱۷۵
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲

محمدرضا نجفی

دوازدهم ژوئن مصادف با بیست و دوم خرداد ماه با پیگیری سازمان بین المللی کار (ILO) روز جهانی مبارزه با کار کودک نامگذاری گردیده است.کودکان پاک و بی پناهی که به جای درس خواندن مشغول به جمع آوری زباله ، دست فروشی ،ساخت و ساز ،کار در مزرعه و یا کارگاه هستند و در معرض انواع خشونتها و آسیب های جسمی ، روانی ، تجاوز جنسی و اعتیاد قرار دارد.

* براساس آمارهای جهانی بین صد و بیست تا صد و پنجاه میلیون کودک بین پنج تا چهارده سال در کشورهای جهان مشغول کار هستند. در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران از هر شش کودک یک کودک کار میکند.

* براساس آمارهای جهانی دو میلیون و پانصد هزار کودک به ویروسHIV (ایدز) مبتلا هستند و سالانه دویست و شصت هزار کودک مبتلا به ایدز میمیرند. از طرف دیگر آمارها نشان میدهد در حال حاضر بین دویست و پنجاه تا سیصد هزار کودک در جهان بعنوان سرباز استفاده میشوند.

* بررسی شاخص های خطرپذیری کودکان کار در عین تفاوت ها و تمایز ها در کشورهای مختلف نشان دهنده ی آن است که وضع خطر پذیری کودکان کار ایران براساس نقشه ی جهانی ، همچون برخی کشورهای آفریقایی در وضعیت "بسیار خطرناک " است و بعنوان مثال از هر صدهزار کودک چهل و پنج کودک به سن جوانی نمی رسند و جهان و مصائب آن را در کودکی ترک می گویند.

* بی عدالتی و فقر همه جانبه ی اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی ناشی از ضعف یا سوء مدیریت و فساد ریشه ی اصلی این پدیده ی غیر انسانی است. همچنین عدم تکمیل آموزش کودکان یکی از علل شکل گیری این پدیده ی زشت اجتماعی است.تجربه نشان داده است هر جا که سن ترک مدرسه پایین تر است کار کودکان رایج تر است.

* یکی از ظالمانه ترین استثمارهای کودکان کار در جهان سوم و البته ایران ازدواج های اجباری در سنین پایین بویژه در میان کودکان دختر است.

* ایران بصورت مشروط به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته است لیکن تا کنون برخی مواد سازنده این کنوانسیون رعایت نگردیده است.یکی از مهمترین مواد این کنوانسیون که تشکیل نهاد ملی حمایت از کودکان است تاکنون در کشورمان محقق نشده است.همچنین مسئولین در اجرای ماده ی هفتاد و نه قانون کار که بکارگیری کودکان در سنین کمتر از پانزده سال را ممنوع نموده است توفیق چندانی نداشته اند.

* متاسفانه در سالهای اخیر برخی طرح های عوامانه جهت جمع آوری کودکان کار در کشور از سوی بعضی مسئولان مربوطه مطرح شده است که بی شک نتیجه ای جز پاک کردن صورت مسئله از یک سو و زیرزمینی شدن معضل پیچیده ی اجتماعی "کودکان کار " و به تبع آن افزایش خشونتها و آزارهای جسمی،جنسی و روحی برای این کودکان از سوی دیگر در پی نخواهد داشت.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار