کد خبر: ۴۸۸۴۲۴
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰

رئیس‌جمهوری روسیه گفت، با وجود ادعاهای ارضی ژاپن روسیه قصد ندارد پرچم خود را از جزایر کوریل پایین بکشد.

به گزارش شفاف، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به شبکه روسیا ۱ در این رابطه گفت: خیر. ما چنین طرح‌هایی نداریم.

پوتین تاکید کرد، انتظار دارد تا گفت‌وگو با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن از جمله روی مساله پیمان صلح در نشست آتی دوجانبه در اواخر همین ماه ادامه یابد.

این مناقشه درباره گروه جزایر چهارگانه کوریل چندین دهه است روابط مسکو – توکیو را تیره کرده است و اصلی‌ترین مانع در امضای پیمان صلح دائمی جنگ جهانی دوم شده است. روسیه کنترل این جزایر را در دست دارد اما ژاپن هم روی آنها ادعا دارد.

روسیه و ژاپن ماه ژانویه مذاکراتی را با هدف امضای یک توافق صلح آغاز کردند. مذاکرات همچنین در سطوح بالا هم انجام شد. پوتین و آبه قصد دارند حین نشست گروه بیست در اوزاکا گفت‌وگو کنند.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین گفت، مسکو آمادگی دارد با هر نخست‌وزیر منتخبی در انگلیس همکاری کند. او در پاسخ به اینکه آیا حامی فرد خاصی است، گفت: شخصی که برای رهبری حزب محافظه‌کار انتخاب می‌شود، نخست‌وزیر خواهد شد. ما با هر فردی کار می‌کنیم.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین سیستم انتخاب نخست‌وزیر در انگلیس را "عجیب" خواند. پوتین گفت: تنها چیزی که مایلم توجه شما را به آن جلب کنیم این است که آنها همواره همیشه انگشتشان را به سمت ما می‌گیرند، در خصوص فرایندهای داخلی در روسیه، حق رای و غیره. تا جایی که می‌دانیم، ملکه (الیزابت دوم) هیچ کدام از این مسائل را حل نمی‌کند و وظایف رسمی به عنوان رئیس کشور را اجرا می‌کند، در حالی که نخست‌وزیر تمام قدرت را در دست دارد. یک نخست‌وزیر استعفا می‌دهد. اکنون ترزا می را می‌گویم. نخست‌وزیر جدید چطور انتخاب می‌شود؟ از طریق انتخابات پارلمانی؟ نه. از طریق گردهمایی حزبی.

در ادامه رئیس‌جمهوری روسیه گفت که مسکو به این سیستم احترام می‌گذارد و با رهبر رهبری که قصد گفت‌وگو با روسیه را داشته باشد، همکاری می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: