کد خبر: ۴۸۸۵۳۸
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰

معاون وزیر خارجه انگلیس که به تهران سفر کرده، در بیانیه‌ای به اتهام‌زنی علیه ایران پرداخت و گفت: «ایران باید» به اجرای تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای ادامه دهد.

به گزارش شفاف، «اندرو موریسون» معاون وزیر خارجه انگلیس در امور غرب آسیا و آفریقای شمالی روز یکشنبه پس از دیدار با مقام‌های ایرانی در تهران، بار دیگر به اتهام‌زنی به جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وزارت خارجه انگلیس در بیانیه‌ای با بیان اینکه لندن از تمام «ابزار‌های موجود برای جلوگیری از تشدید تنش و سوء محاسبه» استفاده می‌کند، به نقل از موریسون نوشته است: «این سفر فرصتی مهم برای تعاملی شفاف، صریح و سازنده با حکومت ایران فراهم کرده است. من در تهران، در مورد نگرانی‌های دیرینه انگلستان در مورد فعالیت‌های ایران در آن منطقه، صریح بودم.»

وی سپس اتهام نقش‌آفرینی ایران در انفجار دو نفتکش در دریای عمان را تکرار کرد. موریسون گفت: «من تأکید کردم که ارزیابی انگلستان این است که تقریبا قطعا ایران مسئول حملات اخیر به نفتکش‌ها در خلیج عمان بوده است. چنین اقدامی، که ریسک بالای سوء محاسبه را به همراه دارد، باید متوقف شود تا تنش‌های فزاینده فورا کاهش یابد.»

معاون وزیر خارجه انگلیس افزود: «من به صراحت گفتم که انگلستان به ایفای نقش کامل همراه با شرکای بین‌المللی برای یافتن راهکار بین‌المللی جهت کاهش تنش‌های کنونی، ادامه می‌دهد. من بر عزم انگلستان برای حفظ توافق هسته‌ای، که به نفع منافع امنیتی مشترک ماست، تأکید کردم. من تصریح کردم که ایران باید به پایبندی کامل به تعهدات خود ذیل این توافق ادامه دهد، از جمله در زمینه ذخایر اورانیوم با غنای پایین.»

موریسون همچنین گفت: بار دیگر با مقام‌های ایرانی درباره وضعیت «نازنین زاغری» محکوم امنیتی که تابعیت انگلیسی نیز دارد، صحبت کرده است.

دولت انگلیس در هفته‌های اخیر موضعی هرچه بیشتر همسو با آمریکا اتخاذ کرده و در اقدامی که به احضار سفیر این کشور در تهران هم منجر شد، ایران را به دست داشتن در حادثه اخیر برای نفتکش‌ها متهم کرده است. لندن همچنین تلویحا ایران را به اقدام نظامی و همراهی با ایالات متحده، تهدید کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: