کد خبر: ۴۸۸۵۴۰
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶

رئیس قوه‌قضائیه گفت که علاوه بر رهبری، لیست اموال خود را به مردم هم اعلام می‌کند.

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در شبکه اول سیما به مناسبت هفته قوه‌قضائیه درباره رسیدگی به اموال مسئولان اظهار کرد: در قانونی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب نهایی شد، پیش‌بینی شده است همه مسئولان لیست اموال خود را در اختیار قوه قضائیه بگذارند و برای این کار نیز سامانه‌ای پیش‌بینی شده است. البته تدوین آئین‌نامه اجرایی قدری طولانی شد، زیرا همکاران قبلی معتقدند بودند ابهاماتی در قانون وجود دارد، اما وقتی به قوه‌قضائیه آمدم گفتم باید قانون اجرا بشود و لذا آیین‌نامه را تدوین، تصویب و ابلاغ کردیم.

رئیس قوه‌قضائیه تصریح کرد: در این قانون پیش‌بینی شده که همه مسئولان اموال خود را به رئیس قوه‌قضائیه و رئیس دستگاه‌قضا به جایگاهی که رهبری تعیین می‌کنند، لیست اموال خود را اعلام کنند. قطعاً بنده اولین کسی خواهم بود که علاوه بر اعلام به رهبری، لیست اموال خود را به مردم هم اعلام می‌کنم تا در جریان باشند.

رئیسی تاکید کرد: همه مسئولان مشمول این قانون هستند. در مجلس تمام نمایندگان، در قوه‌قضائیه تمام قضات و در دولت تمام مدیران باید لیست اموال خود را اعلام کنند.

رئیس دستگاه قضا درباره استفاده از فضای مجازی نیز گفت: مسئله فضای مجازی یک امکان و فرصت و مانند سایر دست‌ساخته‌های بشر است با این تفاوت که بسیار سریع تمام لایه‌های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده و امروز حتی نظام مالی، پولی و بانکی در همین فضا تنظیم می‌شود.

وی ادامه داد: حتماً باید از این فضا استفاده کرد، اما این فضا برای اینکه به صورت امن در بیاید، باید نسبت به وجود هر ناامنی در آن نگران بود. امنیت زندگی خصوصی مردم و امنیت اقتصادی، روانی، اخلاقی و اجتماعی باید حفظ شود و نباید فضای مجازی بستری برای حضور مجرمان و متخلفان و افراد فاسد باشد. امنیت این فضا ایجاب می‌کند با هرگونه ناامنی برخورد شود و باید نسبت به ناامنی‌ها حساسیت داشت. اگر حساسیت نداشته باشیم فضا برای استفاده‌کنندگان سالم تنگ می‌شود. امروز مسئولان وظیفه دارند به نحوی مدیریت کنند که بتوان از این فضا استفاده درست کرد و افراد مجرم و فاسد این فضا را حیات خلوت تخلفات خود نکنند.

رئیسی افزود: ما هم در قوه‌قضائیه در ارتباط با پرونده‌ها و ارتباطات سازمانی و تسهیل در نظام دادرسی حتما از این فضا استفاده می‌کنیم امروز برای ابلاغ اوراق قضایی بهترین سامانه راه‌اندازی شده و راه‌اندازیب سامانه‌های دیگر در دستور کار است.

رئیس قوه‌قضائیه اضافه کرد: ارتباط با بنده هم از طریق فضای مجازی ممکن است. البته به دلیل کثرت کار‌ها به طور مستقیم در این فضا نیستم، اما دوستانی را گذاشته‌ام که کنترل می‌کنند و گزارش می‌دهند تا لحظه به لحظه در جریان دیدگاه‌ها و نظرات باشم. 

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تعیین تکلیف ۶ هزار نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی اداری قوه‌قضائیه در سال ۹۶ گفت: موضوع تعیین تکلیف نسبت به کسانی که در آزمون استخدامی شرکت کردند و پذیرفته شدند، دغدغه من است. تمام متقاضیان بدانند که از این نکته غافل نیستم و از روز اول تلاش کردم این مشکل را حل کنم. این مشکل در نظام استخدامی و سازمان برنامه و بودجه باید حل شود و با این سازمان‌ها جلساتی را برگزار کردیم. 

رئیسی گفت: نویدی که به متقاضیان می‌دهم این است که قرار شده نه هر ۶ هزار نفر از، اما به میزانی که امکان دارد و به نسبت کسانی که از دستگاه قضا بازنشسته می‌شوند، افرادی را طی روز‌های آینده جذب کنیم تا ان‌شاالله زمینه جذب همه این افراد فراهم شود.

وی به حمایت قوه‌قضائیه از کار و تولید اشاره کرد و افزود: وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی است که در راستای رونق تولید و کسب و کار تلاش کنند و وظیفه دستگاه‌های نظارتی نیز نظارت است و سازمان بازرسی کل کشور وظیفه دارد و به آن‌ها هم ابلاغ کردیم تا بخشی را برای حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان فعال کنند. در این قضیه خود را از مجلس، دولت و سرمایه‌گذار جدا نمی‌بینیم، زیرا این سرمایه‌گذاری برای ایجاد اشتغال و تولید است.

رئیس قوه‌قضائیه درباره نشست اخیر خود با حقوقدانان و فعالان حقوق زنان اظهار کرد: امروز مدافع حقوق زن، نظام جمهوری اسلامی است و از ابتدای انقلاب تا امروز بزرگترین مدافع حقوق زنان بوده است و اجازه نداده زنان به یک ابزار تبدیل شوند. امروز زن در جایگاه نقش آفرینی در مسایل سیاسی، اجتماعی، تربیتی و آموزشی است. امروز بیشترین حضور در حوزه‌های آموزشی و علمی را زنان دارند. زنان در دستگاه قضایی نیز حضور فعالی دارند.

وی به لایحه تامین امنیت زنان و منفع خشونت اشاره کرد و افزود: این لایحه در دولت تهیه شده و به لحاظ داشتن سبقه قضایی به قوه‌قضائیه ارسال شد. وقتی آمدم از دولت پیگیری کردن که دو سال است لایحه مانده است. قول دادم ظرف چند ماه تعیین تکلیف کنم و جلسه دیروز نیز با حضور صاحبنظران و جلسه نهایی در ارتباط با این لایحه بود و ان‌شاالله ظرف چند روز آینده لایحه آماده ارسال به دولت می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار