کد خبر: ۴۸۸۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱

درنشست هم اندیشی فرماندار ویژه شهرستان ری و مدیرکل حریم شهرداری تهران، شهرداران منطقه ۲۰ و ۱۵، مقرر شد کمیته مشترکی برای انسجام بیشتر در حل مسائل برای خدمات رسانی مطلوب به ساکنان حریم کلانشهر تهران و ری تشکیل شود‌‌.

به گزارش شفاف،  اسماعیلی راد معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری، شکری مدیرکل حریم شهرداری تهران، شهرداران منطقه 20 و 15 و موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان ری طی نشستی در محل دفتر فرماندار شهرستان ری، مسائل حریم تهران را بررسی کرده و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

صیانت از حریم ، هدف مشترک فرمانداری شهرستان ری و شهرداری تهران است

در ابتدای این نشست احمد اسماعیلی راد معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری گفت: خدمت رسانی به ساکنان حریم شهرستان ری باید با مدیریت واحد استانداری از سوی تمامی دستگاه‌ها مد نظر قرار گیرد‌.

وی با بیان اینکه صیانت از حریم شهر، هدف مشترک فرمانداری شهرستان ری و شهرداری تهران است عنوان کرد: هرگونه ساخت و ساز و اقدام در حریم توسط دستگاه‌های اجرایی باید در چهارچوب مقررات قانونی باشد.

اسماعیلی افزود : حفظ و صیانت از حریم باید همخوان با خدمت رسانی به ساکنان این مناطق باشد و در کنار جلوگیری از ساخت و ساز در مناطق حریم باید به نوسازی و توسعه این مناطق بر اساس قانون نیز توجه جدی شود.

تعارضات قانونی و تداخلات حریم کلانشهر تهران باید ساماندهی شود

مدیر کل حریم شهرداری تهران نیز در این نشست گفت: تعارضات قانونی و تداخلات حریم کلانشهر تهران با بخش‌های مختلف شهرستان ری از جمله قیامدشت، قلعه نو و جاده قدیم تهران - قم باید ساماندهی و مشخص شود.

مجتبی شکری افزود‌: برخی ابهامات قانونی در خصوص تصدی گری حریم شهر تهران با بخش‌های مختلف شهرستان ری فضا را برای سوء استفاده برخی افراد سودجو فراهم کرده است که هماهنگی دستگاه‌های متولی می‌تواند جلوی هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز و سوء استفاده را بگیرد.

وی افزود : محدوده نظارت فرمانداری شهرستان ری و شهرداری تهران اگر به خوبی تبیین و برای ساکنان این مناطق روشن شود، دیگر شاهد برخی ناهنجاری‌ها در مناطق حریم نخواهیم بود.

شکری تعیین راهبرد واحد و هماهنگی لازم میان شهرداری تهران و فرمانداری ری را لازمه خدمت رسانی مطلوب به ساکنان مناطق حریم عنوان کرد و افزود: کمیته‌ای مشترک برای خدمات رسانی مطلوب به ساکنان این بخش‌ها و جلوگیری از اقدامات غیر قانونی باید تشکیل شود.

زمین‌های کشاورزی حاشیه شهرری و حریم تهران می توانند به باغ تبدیل شوند

وی تأکید کرد : روستاها و بخش‌های حریم شهر تهران به ویژه در جنوب پایتخت، پتانسیل‌ و ظرفیت‌های مختلفی در حوزه‌های فرهنگی، تاریخی و اجتماعی دارند که اگر به خوبی از آنها استفاده شود علاوه بر مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز، زمینه غنای فرهنگی ساکنان این مناطق نیز فراهم می‌شود.

وی  هم چنین گفت : زمین‌های کشاورزی حاشیه شهرری و حریم شهرداری تهران ظرفیت بسیار بزرگی در جهت ایجاد باغ‌های شهری دارد و به جای ساخت و ساز در این راضی می‌توان آنها را تبدیل به باغ کرد.

شکری با موفق خواندن تجربه ایجاد باغ‌های شهری در منطقه22 افزود: امیدواریم با برنامه ریزی دقیق این تجربه گرانقدر در جنوب تهران نیز اجرا شود.

به حریم پرتردد منطقه 15 توجه ویژه شود

در این نشست وحید رضا محمد انارکی شهردار منطقه 15  نیز گفت‌: امیدواریم با برگزاری اینگونه نشست‌های مشترک مسایل و مشکلات هرچه سریعتر حل وفصل و مسائل حریم  این محدوده با حضور فرماندار و مدیرکل حریم رفع شود.

انارکی با اشاره به عقب ماندن طرح محور امام رضا (ع) در این منطقه خواستار توجه‌، همکاری و تعامل مشترک برای رفع مسائل این محور مواصلاتی شد.

شهردار منطقه 15  خواستار توجه ویژه دولت و استانداری برای پیگیری مسایل توسعه و صیانت  از حریم  پرتردد این منطقه با همکاری دستگاه های متولی  اداره راه و شهرسازی شد .

وی افزود‌: برای رفع موانع موجود حرکت به سمت تعامل می‌تواند گره گشای امور باشد تا شهروندان منتفع شوند و در این زمینه سال گذشته با توجه به  مسائل اقتصادی‌، توانستیم 48 پروژه شهری را افتتاح کنیم  که این امر سبب  افزایش رضایت مندی شهروندان شده است‌.

وی با تأکید براینکه  با حضور فرماندار جدید ری تعاملات افزایش خواهد یافت، از آمادگی و همکاری شهرداری این منطقه  برای ارائه خدمات بیشتر در شهرستان ری خبر داد.

اسماعیل راد نیز ضمن با اهمیت خواندن پیگیری مسایل طرح محور امام رضا (ع) گفت‌: با احصاء مسائل و موانع موجود از راه تشکیل جلسات با حضور متولیان به خصوص مسئولان راه و شهرسازی هرچه سریعتر موضوعات این طرح رصد و پیگیری می‌شود.

وی یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی شهرستان از جمله راه و شهرسازی و بخشداری باید در جهت تعریض بزرگراه امام رضا (ع) در کنار شهرداری تهران باشند تا گره کور ترافیک این منطقه باز شود.

حریم ری پتانسیل تبدیل به تفرجگاه را دارد

در این نشست فرهاد افشار شهردارمنطقه 20 نیز با ارائه توضیحاتی پیرامون مسایل و مشکلات موجود گفت: با توجه به تجربه شما در حوزه‌های توسعه و برنامه ریزی، موضوعات به سمت همکاری و تعامل بیشتر هدایت خواهد شد. نگاه ما به اسناد فرادستی همان طرح راهبردی است تا بتوانیم با یک نگاه مشترک با افزایش همکاری کارها و امور مربوطه را پیش ببریم .

وی حریم ری را با اهمیت خواند و گفت: ظرفیت و پتانسیل موجود در این حریم می‌تواند خلاء سرانه‌ای تفرجی شهروندان تهران را برطرف سازد اما اینکه این اتفاق بر اساس چه الگویی پیگیری شود، نیازمند حضور کارشناسان است ،در نتیجه امیدواریم باتعامل مشترک، این بخش محرک توسعه باشد و بلاتکلیفی اراضی اطراف ری را نیز برطرف کنیم ‌.

وی افزود: در مدت حضور خود در این پست سعی شده است تا به تکالیف قانونی عمل شود و این فرایند نیازمند جلسات کارشناسی مشترک بیشتر است تا مسائل مطرح شده به خوبی پیگیری و جلوی سوء استفاده‌ای احتمالی گرفته شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: