کد خبر: ۴۸۸۷۴۹
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۱

دبیرکل ناتو اعلام کرد که کشورهای عضو سازمان ناتو، هزینه‌های دفاعی خود را افزایش می دهند اما این افزایش به حدی نیست که آمریکا انتظار دارد.

به گزارش شفاف، کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هزینه‌های دفاعی خود را افزایش می‌دهند.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، در پی اعمال فشارهای آمریکا و تاکید بر لزوم افزایش سهم کشورهای ناتو در اختصاص هزینه‌های مربوط امور دفاعی، ناتو در این زمینه در سال جاری اقدام می‌کند. رقمی که قرار است به این موضوع اختصاص یابد، در حدی نیست که آمریکا پیشنهاد داده است.

بنابر اعلام «ینتس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان ناتو، هزینه‌های دفاعی شرکای اروپایی و کانادا طبق نخستین برآوردها به ۳.۹ درصد افزایش خواهد یافت.

وزرای دفاع ناتو روزهای ۲۶ و ۲۷ ماه ژوئن (امروز و فردا) در بروکسل تشکیل جلسه می‌دهند تا درباره تداوم مدرن کردن این اتحاد اقدام کنند. استولتنبرگ اعلام کرده است که مسایلی مانند  پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» موسوم به INF و پیشرفت در زمینه وضعیت بازدارندگی و ماموریت ناتو در افغانستان از جمله مسایلی هستند که در این نشست دو روزه به آنها پرداخته خواهد شد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر، این موضوع را که واشنگتن بخش بزرگی از هزینه‌های سازمان ناتو را پرداخت می‌کند، «غیرمنصفانه» خواند و یک بار دیگر از کشورهای اروپایی خواست تا سهم بیشتری از هزینه‌های این پیمان نظامی را بر عهده بگیرند.

ترامپ همچنین گفته بود که او به کشورهای عضو ناتو هشدار داده در صورتی که هزینه‌های نظامی خود را بیشتر نکنند، واشنگتن را از این ائتلاف خارج می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار