کد خبر: ۴۸۸۸۶۱
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه در اصل حدود ۳۸ میلیون هکتار زمین کشاورزی در کشور وجود دارد افزود: کمتر از نیمی از زمین زراعی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش شفاف، سیدرضا نورانی گفت: در بخش کشاورزی حدود 16 و نیم میلیون هکتار زمین کشاورزی و باغی با بیش از 120 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی وجود دارد اما کشاورزی از حمایت های مناسبی برخوردار نیست بهمین دلیل سرمایه گذاری کلان در بخش کشاورزی صورت نمی گیرد.

نورانی تصمیمات یک شبه، دیوانسالاری و نداشتن برنامه ریزی دراز مدت در کنار تبعیض در صادرات را از جمله عوامل کاهش سودآوری کشاورزی دانست. 

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی به تنوع اقلیمی کشور اشاره کرد و افزود: تصمیمات یک شبه، نداشتن برنامه ریزی مناسب در کنار تبعیض در صادرات مانع از سرمایه گذاری مناسب می شود.

نورایی با بیان اینکه در اصل حدود 38 میلیون هکتار زمین کشاورزی در کشور وجود دارد افزود: کمتر از نیمی از زمین زراعی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

 سیدرضا نورانی از وقت کشی بعنوان مانعی برای سرمایه گذاری در بخش تولید سخن گفت: نباید فرصت ها را با وقت کشی و نداشتن برنامه مناسب از بین برد.

او با بیان اینکه یک شبه نباید تغییر قانون داد، افزود: صادر کننده بر اساس برنامه ریزی هایی که برای صادرات انجام می دهد نمی تواند در مدت کوتاه تغییر موضع بدهد.

وی رونق تولید را وابسته به صادرات ارزیابی کرد و گفت: می توان در بسیاری از اقلام مورد نیاز خودکفا شد. اگر تولید حمایت شود به صادرات به موقع و مناسب خواهیم رسید.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: با وجود دست به دست شدن کالا نمی توان تضمین داد که کالا سالم به مقصد برسد.

او از افزایش طول مسیر نقل و انتقالات صادرات به دلیل تحریم ها گفت و افزود: مسیر 5 ساعته قطر امروزه 10 ساعت طول خواهد کشید.

وی مهیا شدن زیرساخت های صادرات را خواستار شد.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: