کد خبر: ۴۸۹۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۹

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: سیاه زخم (Anthrax) یک بیماری حاد عفونی (میکروبی) است که ابتلا به آن در اواخر تابستان بیشتر از بهار است.

به گزارش شفاف، رضا قهرمان زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سیاه زخم یا بیماری شاربن از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است که در حیوانات به شکل فوق حاد، حاد و تحت حاد مزمن ظاهر می شود.

وی اظهار داشت: سیاه زخم بیماری خطرناکی است که در فرم فوق حاد، بیماری به طور ناگهانی در گاو، گوسفند، اسب و بز شروع و به سرعت منجر به مرگ حیوان می شود.

وی ادامه داد: گوشتخواران به این بیماری حساسیت کمتری دارند و کمتر درگیر این بیماری می شوند.

وی اضافه کرد: این بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان است که بر پوست اثر می‌کند ولی ممکن است به ندرت دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

قهرمان زاده افزود: انتشار میکروب شاربن به صورت جهانی است و در بعضی مناطق (کشورهای در حال توسعه) و افرادی که به نحوی با حیوانات و پشم و چرم آنها سر و کار دارند، آنزئوتیک خود را نشان می دهد و در بعضی مناطق به صورت اسپوراردیک بیماری به وقوع می پیوندد.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: دوره کمون بیماری در حیوانات بین ۲ تا پنج روز و در انسان بین سه تا ۱۰ روز از طریق جلدی، یک تا پنج روز از طریق تنفس و ۲ تا پنج روز از طریق گوارشی است.

وی بیان کرد: در اثر تماس با پوست، پشم، مصرف شیر، گوشت دام های آلوده و تنفس در فضای آلوده به میکروب، انسان به این بیماری مبتلا می شود و در صورت ابتلا از راه خوراکی و تنفسی امکان مرگ افراد مبتلا افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: ۹۰ درصد موارد بیماری سیاه زخم به شکل جلدی است و معمولاً باکتری از پوست صدمه دیده بریده، ضایعه پوستی یا گزش حشرات وارد شده و پس از ایجاد قرمزی و تورم، زخمی شده و پس از ۱۰ روز بهبودی می یابد و در ۲۰ درصد موارد بدون درمان منجر به مرگ می شود.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اظهار داشت: سیاه زخم گوارشی نیز از طریق غذا یا آب آلوده ایجاد می شود و علائم آن شامل حالت تهوع، استفراغ، تب، دل درد، استفراغ خونی، اسهال خونی و ورم شکم می باشد.

وی اضافه کرد: حتی در صورت شروع زودهنگام درمان نیز ممکن است شوک ایجاد و منجر به مرگ فرد مبتلا شود.

وی در خصوص سیاه زخم ریوی نیز گفت: این نوع از بیماری فقط با هوشیاری پزشک و سابقه بیماری تشخیص داده می شود و تب، لرز، سردرد و درد عضلانی از علایم این بیماری است که به طور ناگهانی بیمار دچار تنگی نفس، سیانوز، اختلال هوشیاری و کما و مرگ می شود.

وی بیان کرد: سیاه زخم جلدی خفیف و عارضه دار است و این نوع از بیماری در صورت تشخیص و درمان به موقع، قابل درمان می باشد ولی نوع تنفسی و گوارشی این بیماری در صورت درمان نیز منجر به مرگ می شود.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی افزود: این بیماری در دام سریع گسترش یافته و باعث مرگ ۸۰ در صد دام ها طی یک هفته می شود.

قهرمان زاده گفت: در صورت نگهداری دام توسط بیمار باید موضوع به دامپزشکی محل برای معاینه دام های موجود اطلاع داده شود.

وی، همکاری با اداره دامپزشکی در خصوص واکسیناسیون مرتب دام ها، اطلاع رسانی به مردم روستا به ویژه در زمان شیوع بیماری با همکاری بهورز و جمع آوری فضولات حیوانی از معابر روستاها و انتقال آنها به مکانی در فاصله مناسب در خارج روستا به فاصله ۲ کیلومتر از روستا از جمله اقدامات برای پیشگیری از شیوع این بیماری کشنده است.

سیاه زخم یا بیماری شاربن از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است که در حیوانات به شکل فوق حاد، حاد و تحت حاد مزمن ظاهر می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار