کد خبر: ۴۸۹۷۹۴
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲

سهام برخی شرکت‌های کوچک بورسی و فرابورسی در حالی این روزها مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته که از ابتدای امسال تا کنون سود چند برابری را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است.

به گزارش شفاف، بازار سرمایه به عنوان مهمترین نهاد مالی نسبت به سایر بازارها از مزیت‌های بیشماری بویژه برای صنایع و شرکت‌های مختلف برخوردار است که از جمله این موارد می‌توان به تامین مالی شفاف، ارزان و سریع برای راه‌اندازی پروژه‌ها و ... شرکت‌ها و صنایع اشاره کرد.

آن هم در شرایطی که اقتصاد کشور بویژه بازارهایی همچون ارز، سکه، طلا، مسکن و خودرو دچار رکود بسیار شدیدی شده‌اند و بانک‌ها نیز سود مناسب و جذابی را به سپرده‌های بانکی نمی‌دهند.

بر این اساس نگاهی به آمارها نشان می‌دهد در حالی شاخص بورس از ابتدای امسال تا کنون رشد 40 درصدی را تجربه کرده است و نشان از بازدهی بالای بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری دارد که در همین مدت طلای 17 عیار تنها 0.4 درصد بازدهی را عاید سرمایه‌گذارانش کرده و بازار ارز هم نه تنها سودی به سرمایه‌گذاران خود نداده، بلکه به عنوان مثال یورو کاهش حدود 1.4 درصدی و دلار هم افت 1.2 درصدی را تا کنون برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورده‌اند.

بر این اساس با توجه به موارد اشاره شده، از ابتدای امسال تا کنون بازار سرمایه جذاب‌ترین و همچنین پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاران بوده است و پیش‌بینی‌ها نیز حکایت از تداوم آرام و متعادل این رشد و سوددهی در روزهای پیش‌رو دارد.

اما در این میان شرکت‌های کوچک بازار سهام بویژه لی‌لی پوتی‌های بازار پایه تافته جدا بافته‌ای برای سرمایه‌گذاران در تالار شیشه‌ای بوده‌اند؛ تا جایی که از ابتدای امسال تا کنون سهام برخی شرکت‌ها در این بازار بازدهی چند صد درصدی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته است و برخی نیز آینده پرسودی را برای برخی دیگر از نمادها پیش‌بینی می‌کنند.

به عنوان مثال سرمایه‌گذاری فنی و مهندسی مشانیر با نماد "ومشان" از ابتدای امسال تا کنون بازدهی 1499 درصدی، الیاف مصنوعی با نماد "شمواد" بازدهی 859 درصدی، لوازم خانگی پارس با نماد "لخانه" بازدهی 534 درصدی، پلی اکریل ایران با نماد "شپلی" بازدهی 362 درصدی و سرمایه‌گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران با نماد "ثنظام" بازدهی 328 درصدی را در بازار پایه فرابورس از آن سرمایه‌گذاران خود کرده‌اند و در بورس اوراق بهادار و فرابورس نیز نهادهای مالی بورس کالای ایران با نماد "کالا" بازدهی 664 درصدی، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران کرمان با نماد "کرمان" بازدهی 627 درصدی، قند ثابت خراسان با نماد "قثابت" بازدهی 410 درصدی، لنت ترمز با نماد "خلنت" بازدهی 397 درصدی و آبسال با نماد "لابسا" بازدهی 343 درصدی و شرکت لبنیات کالبر با نماد "غالبر" بازدهی 299درصدی را نصیب سهامداران خود کرده‌اند.

این در حالی است که به باور کارشناسان رشد سهام شرکت‌ها در بازار سهام بویژه بازار پایه فرابورس در برخی نمادها ادامه‌دار خواهد بود. به عنوان مثال شرکت شیمیایی رنگی با نماد "شرنگی" که معاملات امسال خود را با قمیت حدود 1100 تومان آغاز کرده و این روزها به 4700 تومان رسیده و بازدهی خوبی را نصیب سهامداران خود کرده است، به دلیل مسائلی همچون سودآوری بالا، افزایش فروش حدود هزار برابری و ... این روزها مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفته و در ماه‌های پیش رو رشد و افزایش آن تداوم خواهد داشت.

بر این اساس باید گفت سهام شرکت‌های کوچک در بازار سهام بویژه بازار پایه فرابورس یا به قول فعالان بازار "لی‌لی‌پوتی‌ها"، در حالی این روزها در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌ و سودهای خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند که سهامداران بویژه تاز‌ه‌واردان به تالار شیشه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام، باید علاوه بر رصد خبرها و گزارشات مربوط به شرکت‌ها، سودآوری و تولید آنها و نیز بررسی وضعیت صنایع در داخل و در سطح بین‌الملل و همچنین توجه به وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور، تعاملات با سایر کشورها را نیز مدنظر قرار داده و با استفاده از تجربه دیگران اقدام به دادوستد سهام در این بازار کنند؛ تا در شرایط رکودی اقتصاد، هم سود خوبی را عاید خود کنند و هم این که در راستای تامین مالی و رونق تولید کمک حال صنایع و اقتصاد کشور باشند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: