کد خبر: ۴۸۹۸۲۵
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴

رئیس فراکسیون مقابله با مفاصد اقتصادی گفت: با انجام بررسی‌ها مشخص شد از ۴۰ قرارداد منعقد شده در شرکت‌های نفتی جنوب ۳۹ مورد تخلف و تبانی وجود دارد.

به گزارش شفاف، امیر خجسته رئیس فراکسیون مقابله با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(یکشنبه 23 تیر) در نطق میان دستور ، گفت: من امروز می‌خواهم به صورت اجمالی گزارشی از عملکرد فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس را خدمت همکاران ارائه کنم.

وی افزود:در طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید 30 هزار سند مورد بررسی قرار گرفت و یک هزار و 700 میلیارد تومان از تسهیلات مشکوک‌الوصول و معوقات بانک دی بازگردانده شد؛ همچنین 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات مشکوک‌الوصول به دادگاه معرفی شده است.

رئیس فراکسیون مقابله با مفاسد اقتصادیادامه داد: با پیگیری و فشار فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری و نمایندگان 4هزار و 333 میلیون درهم از صرافی دی – که کلاهبرداری شده و به دبی فرستاده شده بود- برگردانده شد.

خجسته اظهار داشت: هتل سفیدکنار که با مبلغ 12 میلیارد تومان واگذار شده بود، بازگردانده شد چراکه در حال حاضر ارزش این هتل بیش از 200 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر متخلفان در دادگاه در حال مواخذه هستند و قوه قضائیه با آنها به شدت برخورد می‌کند،گفت: فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی اقدامات کارشناسی بسیاری برای رسیدگی به مشکلات بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان انجام داد و در این اقدامات مشخص شد 8 هزار و 300 میلیارد تومان تسهیلات مشکوک‌الوصول با تضامین ضعیف پرداخت شده است.

نماینده مردم همدان در مجلس با ابراز اینکه بسیاری از مطالبات مشکوک‌الوصول به بیت‌المال بازگردانده شده است، تصریح کرد: فراکسیون و نمایندگان حاضر در کمیته تحقیق و تفحص بانک دی و سرمایه با برگزاری جلسات بسیار با وزیر آموزش و پرورش پیگیر اعاده اموال به غارت رفته صندوق فرهنگیاناست.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس بیان کرد: اردوگاه شهید باهنر به دلیل بدهی وزارت آموزش و پرورش با انعقاد قراردادی حدود 4 هزار میلیارد تومان اجاره داده شد، براساس این قرارداد در صورتی که آموزش و پرورش نتواند اقساط خود را پرداخت کند طرف مقابل می‌تواند اردوگاه شهید باهنر را به تملک خود درآورد. این در حالی است که قیمت واقعی این اردوگاه حدود 12 هزار میلیارد تومان است؛ این موضوع با همت نمایندگان تعیین تکلیف شد.

خجسته با بیان اینکه بند (ز) ماده (29) بررسی شد، گفت: مشخص شد از 40 قرارداد منعقد شده در شرکت‌های نفتی جنوب 39 مورد تخلف و تبانی وجود دارد که در حال حاضر با برگزاری جلسات متعدد با آقای زنگنه این موضوع پیگیری می‌شود.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادیاضافه کرد: فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس از بیشتر گمرکات کشور بازدید کرده و تمام راه‌های قاچاق را شناسایی کرده است و با همکاری قوه قضائیه وضعیت گمرکات تا حدودی ساماندهی شده است.

وی با بیان اینکه یک هزار و 128 کانتینر ظروف شیشه‌ای وارد کشور شده است، تاکید کرد: برخی مدعی بودند حتی یک کانتینر نیز وارد کشور نشده؛ این موضوع به دادگاه ارجاع شد و 500 میلیارد تومان رد مال صورت گرفت و دادگاه برای فرد متخلف 5 سال حبس صادر کرد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سامانه‌ها باید با یکدیگر لینک شوند، گفت: قاچاق یک هزار و 128 کانتینر به دلیل مشکلات در لینک سامانه است؛ ثبت سفارش غیرقانونی و غیرواقعی 34 هزار خودرو به دلیل جزیره‌ای بودن سامانه اتفاق افتاد.

وی خاطر نشان کرد: اگرچه ما مطرح کردیم 34 هزار خودرو به صورت غیرواقعی ثبت سفارش شده اما آنها ادعا کردند دروغ است؛ پس از بررسی‌ها مشخص شد 6 هزار و 481 ثبت سفارش صورت گرفته و یک هزار و 900 خودرو نیز وارد کشور شده است.

خجسته با تاکید بر اینکه فرار مالیاتی 50 هزار میلیاردی به دلیل ایراد در لینک سامانه‌ها با یکدیگر است، گفت:در حال حاضر سامانه‌ها جزیره‌ای عمل می‌کنند. برای شفاف سازی مجلس، دولت و قوه قضائیه باید با یکدیگر لینک شوند.

انتهای‌ پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار