کد خبر: ۴۸۹۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵

آثار منتخب موزه ملی ایران به کاخ موزه پکن رسید تا در نمایشگاه دنیای لونگ چوان به نمایش در آید.

سلادون‌های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن شدبه گزارش شفاف، آثار منتخب موزه ملی ایران برای نمایش در نمایشگاه دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوآن، به کاخ موزه پکن منتقل شد.

جبرئیل نوکنده رئیس کل این موزه ضمن اعلام این خبر افزود: این آثار شامل ۱۴ قلم ظروف سلادون از مجموعه‌ای مربوط به دوره صفوی است که در زمان شاه عباس وقف بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شده بود. این آثار در سال ۱۳۱۴ به موزه ملی ایران رسیده است.

در مجموع ده موزه از کشور‌های ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا، و امارات متحده عربی، و همچنین بیش از سی موزه از کشور چین آثار خود را در این نمایشگاه شرکت داده اند.

وی در خصوص تاریخچه ظروفی به این نام گفت: سلادون نام خانواده‌ای از سفال است که دارای لعاب ویژه‌ای است. نام سلادون برای اولین بار توسط فرانسوی‌ها برای این نوع ظروف بکار برده شد. از ویژگی‌های این سفال بدنه سخت، به رنگ سبز تیره و روشن است که دارای انواع گوناگون تزیین، چون نقش قالب زده و برجسته است. کرمان و اصفهان از مراکز مهم تولید این نوع سفال در ایران بوده اند.

نمایشگاه سلادون‌های لونگ چوآن و جهانی شدن در روز دوشنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸، در کاخ موزه پکن گشایش خواهد یافت و تا ۱۲ مهرماه در این موزه ادامه خواهد یافت.

کاخ موزه پکن یا همان شهر ممنوعه باستانی با نزدیک به دو میلیون شی از دوره‌های سلسله مینگ و چینگ در سال ۱۹۲۵ تبدیل به موزه شد و شامل ۹۸۰ ساختمان و ۷۲ هکتار مساحت است. این کاخ در سال ۱۹۸۷ به عنوان میراث جهانی ثبت شد و توسط یونسکو، به عنوان بزرگترین مجموعه‌ی ساختار‌های چوبی باستانی حفظ شده در جهان، نامگذاری شد. کاخ موزه پکن سالانه بیش از ۱۶ میلیون بازدیدکننده دارد.

موزه ملی ایران با ۱۵ قلم آثار تاریخی فرهنگی خود به عنوان سفیر فرهنگی کشورمان در کنار ۲۴ کشور آسیایی دیگر در نمایشگاه “شکوه تمدن‌های آسیا” که در حال حاضر در موزه ملی پکن دایر است، حضور دارد. نمایشگاهی که تنها با حدود دو ماه فعالیت خود پذیرای بیش از ۸۰۰ هزار بازدیدکننده بوده و نشان از علاقمندی و نگاه فرهنگی مردمان کشوری است که امروز از مقاصد مهم جذب گردشگر محسوب می‌شوند.

انتهای پیام/ 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار