کد خبر: ۴۹۰۰۷۰
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴

به گزارش شفاف، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص مذاکره ایران و آمریکا، گفت: آمریکا ۱+۵ را ترک کرد. ۱+۵ فرصتی برای مذاکره هسته ای ایجاد کرده بود. غیر از این موضوع بحث دیگری برای مذاکره مطرح نیست. اگر آمریکائی ها تحریم ها را بردارند، فرصت مجدد وجود دارد.

وی گفت: تلاش ایران، چین و روسیه این است که اگر منافع ایران در برجام حفظ شود، برجام را حفظ کنید.

دستور روحانی برای آزادسازی کالاهای رسوب شده

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص آزادسازی کالاهای احتکار شده، اظهار داشت: کالاهایی که احتکار شده بود و به حکم قانون آزادشده اند، باید مشکلاتشان حل شود تا به بازار وارد شوند.

واعظی اضافه کرد: دژپسند وزیر اقتصاد برای بررسی این موضوع نیز سفری را به استان هرمزگان داشت و جمع بندی ۱۳ ماده‌ای را در این خصوص برای رئیس جمهور فرستاد. آقای روحانی نیز دستور دادند کالاهای رسوب شده نیز آزاده شده و در اختیار مردم قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از ایجاد شهرکی در لواسان خبر دارید؟ گفت: من چنین فیلم هایی را ندیدم.

۵ هزار میلیارد از منابع صندوق توسعه ملی به بازسازی مناطق سیل زده اختصاص یافت

رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص وضعیت مناطق سیل زده نیز اظهارداشت: همه دستگاه ها به ویژه بنیاد مسکن تلاش ویژه ای را برای بازسازی این مناطق آغاز کرده اند. ابتدای کار برای تصمیم گیری ها و تجهیز، زمانبر است. آنچه مربوط به دولت و بانک ها بوده انجام و منابع توزیع شده است.

واعظی گفت: اخیراً نامه ای به رهبر انقلاب تقدیم کردیم و ایشان موافقت کرده اند مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بازسازی مناطق سیل زده اختصاص یابد که با اختصاص این اعتبار، جهشی در بازسازی این مناطق رخ خواهد داد.

وی همچنین در خصوص لایحه عایدی سرمایه نیز گفت: طبق قانون مالیات، اگر فرد یا شرکتی سود غیرپیش بینی حاصل کند، باید حق دولت را به صورت مالیات پرداخت نماید.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: وزیر اقتصاد و رئیس سازمان مالیاتی اعلام کرده اند که می خواهند لایحه ای در این خصوص به دولت بفرستند اما هنوز قطعی نشده است.

نامه سازمان بازرسی در مورد انتخابات شورا یاری‌ها بررسی می‌شود

واعظی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون نامه رئیس سازمان بازرسی به رئیس جمهور در مورد غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری ها، گفت: انتخابات شورایاری ها ۴ دوره با همین قانون برگزار شده است. مقرر شد معاونت حقوقی رئیس جمهور این موضوع را بررسی و توضیح دهد.

وی در خصوص نرخ ارز نیز، گفت: اعتقاد دولت این است که نرخ موجود ارز با نرخ واقعی فاصله زیادی دارد. این فاصله به دلیل جنگ روانی که سال گذشته علیه ایران به راه افتاد ایجاد شد و قیمت کالاها افزایش یافت.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به اینکه امروز مردم متوجه شده اند این جنگ، جنگ روانی است و همچنین اعتمادشان به مسئولان افزایش یافته است، قیمت ارز کاهش پیدا کرد.

واعظی تاکید کرد: برخی افراد در داخل و خارج کشور اعلام کردند که از اردیبهشت ماه قیمت ها افزایش می یابد اما نرخ ارز و اتومبیل کاهش یافته است. این روند باید ادامه یابد زیرا نرخ ارز پایین تر از این است.

آمریکا نمی تواند با کشور های منطقه علیه ایران ائتلاف کند

وی همچنین گفت: دولت در نرخ ارز دخالت نمی کند و نرخ تصنعی درست نمی کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور از مسئولان وزارت صنعت، اصناف، اتاق های بازرگانی و تُجار خواست قیمت کالاها را با توجه به کاهش قیمت ارز، کاهش دهند.

واعظی پیرامون احتمال ائتلاف کشورهای منطقه با آمریکا گفت: آمریکا نه تنها با کشورهای منطقه حتی با کشورهای اروپایی نیز نمی تواند ائتلاف کند زیرا آمریکا در شرایط انزوا قرار دارد.

وی گفت: چندی پیش آمریکا علیه پرونده ایران در شورای حکام درخواست دعوی کرد اما در پایان آمریکا در انزوا قرار گرفت.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: نشست بحرین برای معامله قرن نیز شکست خورده است؛ بعید می دانم آمریکا در این شرایط بتواند در منطقه و در جهان به موقعیتی دست یابد.

واعظی پیرامون ورود ناو انگلیسی به خلیج فارس گفت: این موضوع اقدام جدیدی نیست. در گذشته نیز این اتفاق افتاده است و تحول جدیدی رخ نخواهد داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار