کد خبر: ۴۹۰۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵

نمایندگان مجلس آمریکا با اکثریت قاطع، رای به طرح تحریم مقام های عربستانی دخیل در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سیاست های سعودی دادند.

به گزارش شفاف، قانونگذاران آمریکایی روز گذشته (سه شنبه) با ۴۰۵ رای موافق در برابر هفت رای مخالف رای مثبت به طرح حقوق بشر و مسئولیت پذیری عربستان سعودی دادند.

تام مالینووسکی نماینده دموکرات نیوجرسی بانی این طرح است که بر اساس آن مدیر اطلاعات ملی آمریکا ملزم می شود تا افرادی را که در قتل مقاله نویس عربستانی روزنامه واشنگتن پست دخالت داشتند شناسایی کرده و محدودیت های کنسولی و مسافرتی علیه آنان اعمال کند.

مجلس آمریکا همچنین طرحی را نیز در محکومیت حبس و آزار و اذیت حامیان حقوق زنان در عربستان سعودی تصویب کرد.

بر اساس این مصوبه، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ملزم شده تا میزان دخالت نیروهای امنیتی و نظامی عربستان سعودی در نقض حقوق بشر را گزارش دهد.

این دو طرح برای تصویب سنا به این نهاد قانونگذاری ارجاع شدند.

پیشتر سناتور «جیم ریچ» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرحی را ارائه کرد که به دلیل نقض مکرر حقوق بشر توسط عربستان، خواستار بازنگری جامع در روابط واشنگتن - ریاض و اعمال فشار بر سعودی شده است.

این طرح با انتقاد شدید از "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی، خواستار اعمال فشار بر ریاض در خصوص پرونده های حقوق بشری شده و خواستار رد یا ابطال کلیه روادید صادره توسط آمریکا برای مسؤولان سعودی ناقض حقوق بشر شده است.

جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی و منتقد هیأت حاکمه سعودی، ۱۰ مهر سال گذشته برای انجام کار اداری به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما ورود بدون بازگشت و سپس درج اخباری از ماجرای قتل فجیع و مثله کردن او توسط مأموران اطلاعاتی - امنیتی عربستانی موسوم به «جوخه ببرها» کاخ پادشاهی عربستان را به لرزه در آورد.

روزنامه «واشنگتن پست» سال گذشته در گزارشی با استناد به شنود مکالمات مقامات سعودی از سوی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، به نقش «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در ناپدید شدن جمال خاشقچی اذعان کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: