کد خبر: ۴۹۰۱۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: طرح ملی نماد باید نظام مراقبت اجتماعی کشور ما را تشکیل بدهد و مقدمه و اولویت، غربالگری روانی و اجتماعی به عنوان نقشه راه اجرای تمام برنامه‌هاست.

به گزارش شفاف، علیرضا کاظمی در آئین افتتاحیه دوره دو روزه آموزشی ـ توجیهی طرح ملی نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان ) با حضور عوامل اجرایی استان‌ها در اردوگاه شهید باهنر تهران اظهار‌ کرد: بهترین راه نمازخوان‌کردن فرزندان، تقید والدین به اقامه نماز است و این بهترین روش است.

وی افزود: بر اساس آموزه‌های قرآنی و روایات پیامبراکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) اگر بخواهیم جامعه درست شود هر فردی باید خودش را اصلاح کند بنابراین امام صادق (ع) می‌فرماید با غیر زبانتان افراد را به انجام کار خوب دعوت کنید.

کاظمی گفت: طرح ملی نماد باید نظام مراقبت اجتماعی کشوری را تشکیل دهد و این طرح برخاسته از منویات رهبر معظم انقلاب است، : محوری‌ترین طرح آموزش و پرورش برای توانمندسازی، ارتقا و پیشگیری از آسیب‌ها ، طرح نماد است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر می‌خواهیم به آسیب‌ها بپردازیم ابتدا باید به نشاط دانش‌آموزان بپردازیم  و تمام برنامه‌هایمان را در این راستا تنظیم کنیم.

وی افزود: طرح ملی نماد باید نظام مراقبت اجتماعی کشور ما را تشکیل بدهد اما اکنون در آموزش و پرورش به صورت آزمایشی انجام می‌شود، باید این چشم‌انداز را برای این طرح تعیین کنیم چراکه برخاسته از یک خرد جمعی است و این ظرفیت را دارد.

کاظمی طرح نماد را محوری‌ترین طرح آموزش و پرورش دانست و تصریح کرد: این طرح هم برای توانمندسازی و ارتقای مهارت‌های دانش‌آموزان است و هم برای درمان و پیشگیری که البته باید بر توانمند‌سازی تمرکز بیشتری داشته باشیم.

وی مقدمه و اولویت این فعالیت‌ها را غربالگری روانی و اجتماعی به عنوان نقشه راه اجرای تمام برنامه‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: آسیب‌های روانی و اجتماعی باید از سوی معاونین پرورشی و فرهنگی استان‌ها پایش شود و برنامه‌های ویژه‌ای برای پیشگیری از این نوع آسیب‌ها اجرا شود.

کاظمی به انسجام تیمی تعیین شده از سوی معاونان پرورشی و فرهنگی در اداره آسیب‌های اجتماعی هر استان اشاره کرد و افزود: ما در حوزه آسیب‌های روانی و اجتماعی باید طرح ملی نماد را به صورت داخلی اجرا کنیم بنابراین باید شورای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و شورای سیاست‌گذاری این طرح را در داخل اداره کل شکل دهیم.

وی طرح نماد را طرحی پرافتخار و خلاقانه دانست و گفت: در سال جدید با یک جهش بزرگ و نگاه توسعه کمی و کیفی به آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی دانش‌آموزان حرکت خود را  آغاز خواهیم کرد و با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر 21 پروژه را طراحی و به زودی رونمایی خواهیم کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: یکی از مهم ترین برنامه‌ها در طرح ملی نماد ایجاد میز خدمت نماد است، بنابراین ائتلاف جدی‌تر در 32 استان ایجاد می‌شود، در طرح نماد برای پوشش یکصد هزار مدرسه و آموزش  حدود یکصد هزار مشاور سال‌ها زمان نیاز داریم، طرح ملی نماد پس از گذشت 4 سال، در 6 هزار و 587 مدرسه اجرا  و حدود یک میلیون دانش‌آموز را تحت پوشش قرار داده است.

وی افزود: 750  مرکز مشاوره مناطق آموزشی کشور آموزش‌های لازم جهت اتصال به طرح نماد فرا را می‌گیرند. 32 مدرس برجسته را آموزش می‌دهیم تا اول شهریور به مناطق  معرفی شوند بنابراین تلاش خواهیم کرد همه 14 میلیون دانش‌آموز را تحت پوشش طرح نماد قرار دهیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش بر تقویت تشکل همیار مشاور به عنوان یک شبکه رصد و توانمندسازی تاکید و به یک شبکه جدید دیگر با کمک ستاد مبارزه با مواد مخدر که کانون یاریگران زندگی نام دارد، اشاره کرد.

 کاظمی به اجرای طرح همیار مشاور در 10 درصد مدارس در سال تحصیلی جدید اشاره و تصریح کرد: در این طرح با استفاده از نمایندگان تشکل‌های دانش‌آموزی فعالیت را پیش می‌بریم، این کانون می‌تواند عمق فعالیت‌های پیشگیری را به  10 برابر افزایش دهد.

وی به فقدان توجه به مسائل فرهنگی اشاره و تصریح کرد:  با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید با حداقل هزینه، حداکثر بهره‌وری را داشته باشیم، لذا شاید نیاز باشد مسیر اجرای برخی برنامه‌ها را تغییر دهیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: