کد خبر: ۴۹۰۱۰۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱

معاون امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی گفت: سال گذشته ۳۲ هزار نفر اعزام داشتیم و اگر بودجه تأمین شود امسال شاید بتوانیم تا ۴۰ هزار نفر را اعزام کنیم.

به گزارش شفاف، محمدرضا جعفریان در نشست خبری که در هفته تامین اجتماعی برگزار شد، اظهار کرد: تأمین اجتماعی یکی از مسائل مهم اجتماعی و سیاسی کشورها محسوب می‌شود و  155 کشور عضو سازمان بین‌المللی تامین اجتماعی "ایسا" هستند و تمام کشورهای مترقی دنیا بر این باورند که اساسی‌ترین حق از حقوق بشر و کلید توسعه اجتماعی، تأمین اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه تامین اجتماعی از سال 1309 با صندوق کارگران شروع به کار کرد و در 1331 قانون بیمه اجتماعی کارگران مصوب شد، گفت:  علاوه بر آن، قوانین جدید فعلی، در سال 1354 مصوب و در اصل 29 قانون اساسی به آن اشاره شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: این سازمان در 1000 واحد کاری و بیمه‌ای و درمانی خود به بیش از 43 میلیون نفر خدمات می‌دهد که از این تعداد شش میلیون نفر بازنشسته و مستمری بگیر اصلی و تبعی هستند.

جعفریان  ادامه داد: این سازمان دارای 556 شعبه اصلی، 232 شعبه اقماری، 219 کارگزاری، 76 بیمارستان، 5 دی کلینیک و 289 مرکز درمانی در سراسر کشور است علاوه برانیکه حوزه معاونت فرهنگی سازمان تامین اجتماعی از سال 78 فعالیت خود را آغاز کرد که البته در مقطعی فعالیت این معاونت تعطیل شد اما در اواخرا سال 92 مجدداً فعالیت این معاونت شروع شد و معاونت فرهنگی محل اتصال قوی سازمان با شرکای اجتماعی اعم از کارگران و کارفرمایان است.

وی در ادامه به جانمایی مفاهیم تأمین اجتماعی در کتب درسی برای نخستین بار در مقطع ابتدایی و دبیرستان  اشاره کرد و افزود:  این موضوع با مشارکت  آموزش و پرورش انجام شده است که البته در حدود آشنایی با کلیدواژه‌هاست و دانش آموزان در سال‌های آتی با مطالب و مفاهیم بیشتری آشنا خواهند شد علاوه بر اینکه دانش آموزان را برای بازدید وارد مراکز تأمین اجتماعی کردیم که شمار آنها به بیش از 100 هزار نفر می‌رسد.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: سال  97 به حیطه پیشگیری از حوادث ناشی از کار ورود پبد کردیم و  برای 50 هزار کارگر ساختمانی دوره‌های ایمنی و پیشگیری حوادث ناشی از کار برگزار کردیم. 60 کلاس ارتقای سلامت سالمندان نیز برگزار شد و امسال به 300 کلاس در سراسر کشور افزایش می‌یابد. همچنین در حوزه بازنشستگان طرح نسیم سلامت اجرا شد و در روز تکریم سالمندان، بالغ بر 100 هزار نفر از بازنشستگان در پارک‌ها در برنامه های نشاط افزایی شرکت کردند.

جعفریان به طرح کرامت رضوی اشاره کرد و گفت:  طرح کرامت رضوی از ابتدای امسال بدون وقفه اجرا شده است و وقفه‌ای در اعزام نداشتیم؛ امسال در نظر داریم که 30 تا 40 هزار نفر را با توجه به بودجه اعزام کنیم. سال گذشته 32 هزار نفر اعزام داشتیم و اگر بودجه تأمین شود شاید بتوانیم تا 40 هزار نفر را اعزام کنیم؛ انتخاب بازنشستگان برای اعزام به کانون‌های بازنشستگی واگذار شده است  و سیاست‌گذاری ما این بوده است که زیارت اولی‌ها، حداقل‌بگیران و بازنشستگان مناطق محروم در اولویت باشند.

وی همچنین در ارتباط با بیمه هنرمندان و خبرنگاران تصریح کرد: سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ارشاد امضاء شد همچنین تفاهم‌نامه‌ای نیز برای استفاده 2000 نفر دیگر از صندوق هنرمندان منعقد شده است که هم‌اکنون حدود 20 هزار نفر از خبرنگاران و هنرمندان تحت حمایت این صندوق قرار دارند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: