کد خبر: ۴۹۰۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴

مراسم تقدیر از دو مستند ساز پیشکسوت در نخستین شب کارگردانان سینمای مستند برگزار شد.

به گزارش شفاف، مراسم نکوداشت محمد تهامی نژاد و ابراهیم مختاری در هتل پارسیان انقلاب برگزار شد.محسن استادعلی در این مراسم طی سخنانی خواستار شکل‌گیری انجمن با تعهد ارائه خدمت به اعضا شد.

**تجلیل از ابراهیم مختاری، کارگردان با سابقه سینمای مستند

در این مراسم کلیپی درباره فعالیت‌ها و زندگی ابراهیم مختاری پخش شد و سپس روبرت صافاریان  در نکوداشت مختاری  طی سخنانی گفت: ابراهیم مختاری تجربه‌های خود را  در فیلم‌ها و کتاب‌هایش جمع‌بندی کرده است. او تنها تئورسین سینمای مستند است که سعی می‌کند آن را به مرحله نظریه ارتقا دهد.

وی با بیان اینکه در سینمای مستند با آدم‌های واقعی سر و کار داریم که همین امر کار را سخت می‌کند، افزود: آن‌چه که در اکثر آثار تهامی نژاد می‌توان دید این است که با حفظ فاصله و بدون تعجیل به نظاره سوژه‌ها می‌پردازد. من معتقدم او در کارش به سبک مشاهده گری رسیده است.

 مهدی قربان پور نیز در سخنانی با بیان اینکه  مختاری در تمام این سال‌ها مرد اخلاق  و اتفاقات خوب بوده است، گفت: در دهه 60 بابل را به عنوان شهر بهار نارنج می‌شناختند اما امروز می‌توان از آن به عنوان شهر سینمای مستند یاد کرد. قطعا ابراهیم مختاری هرجا باشد انسان موثر و با اخلاقی است و علاوه بر آن الگوی اخلاقی خوبی برای ما مستندسازان است و امیدوارم همیشه برای سینمای مستند باقی بماند.

در این مراسم همچنین لوح انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند را بابک بهداد، مهدی قربان پور و روبرت صافاریان به ابراهیم مختاری اهدا کردند.

ابراهیم مختاری در مراسم نکوداشت خود گفت: خوشحالم از اینکه در جمع مستندسازان و دوستانم هستم. این شب برای من معنای دیگری دارد و آن در کنار محمد تهامی نژاد بودن است. از هیات مدیره انجمن کارگردانان مستند برای برپایی جشن امشب تشکر می‌کنم.

**نکوداشت فعالیت هنری محمد تهامی‌نژاد

در ادامه نوبت به تجلیل از محمد تهامی‌نژاد رسید. در ابتدا کلیپی از فعالیت ها و برخی آثار این کارگردان پخش شد و پس از آن با حضور بیزارگیتی و محمدرضا اصلانی تجلیل از تهامی‌نژاد ادامه پیدا کرد. 

بیزار گیتی در این بخش گفت: تهامی نژاد را از سال‌ها پیش می‌شناسم و از او بسیار آموخته‌ام. او اهل پژوهش است و در اتاق تاریکش به سینمای مستند مومنانه معنا بخشید. تهامی نژاد کسی است که در کارنامه پنجاه و چند ساله خود در سینمای مستند به جز پژوهش و ساختن مستند، هزاران فیلم کوتاه را در فیلم‌خانه ملی بدون هیچ هیاهو و رقابتی مورد بررسی قرار داده است. تهامی نژاد برای نسل من ستاره راهگشای سینمای مستند است.

محمدرضا اصلانی از مستندسازان پیشکسوت، با بیان اینکه سینما بر آیند هنرها است،گفت: برخلاف برخی هنرها مانند نقاشی و موسیقی که مستقل و واحد هستند، سینما برآیند همه اندیشه‌های بشری در جهان امروز است.کسانی که مستند می‌سازند باید جهان‌بینی داشته باشند زیرا بدون دانش علوم انسانی نمی‌توان سینما داشت. در سینما کسانی هستند که نظریه‌پرداز هستند و تهامی نژاد تنها یک سینماگر مستند نیست بلکه محققی است که شیوه تحقیق را در سینمای ایران پایه‌گذاری کرد. در واقع او با این‌ کار حوزه تخصص خودش را مشخص کرد.

اصلانی ادامه داد: تهامی نژاد را از سال 45 می‌شناسم از همان زمان قدم به قدم در تخصصی‌تر شدن خود پیش رفت. تهامی نژاد یک کاوشگر علمی نقاد است که منصفانه حتی خودش را تصحیح می‌کند. تهامی نژاد به سوژه های تحقیقاتی اش عشق داشت و تنها به عنوان یک شغل به آن نگاه نمی‌کرد. او یک رویکرد ارتودوکسی نسبت به مسائلی که با آن درگیر بود، داشت. بودن افرادی مانند تهامی نژاد در این خانواده دریچه‌ای است به عنوان چهره انسان که با حضور خود امر اخلاق مهمی را اخطار می‌کند. تهامی نژاد هیچ پروژه‌ای را نکشت و سوژه هایی که می‌توانست فراموش شود را به آنها زندگی داد و این یعنی انسانیت مطلق.

در ادامه محسن استادعلی، محمدرضا اصلانی و بیزار گیتی به روی سن آمدند و از محمد تهامی نژاد تجلیل کردند.

محمد تهامی نژاد نیز در مراسم نکوداشت خود گفت: شب کارگردانان مستند دارای زبان مشخصی است که به مرور زمان قابل درک است. این شب قطعا در یادها و خاطره‌ها خواهد ماند. امشب نخستین دوره این جشن  برگزار شده و سعی و تلاش شده است تا بی‌نقص مدیریت شود. از اعضای انجمن کارگردانان مستند بسیار تشکر می‌کنم و صمیمانه دستشان را می‌فشارم. گذراندن یک شب خوب قانون مراسم امشب است.

**تقدیر از کارگردانان سه مستند در بخش‌های کوتاه، بلند و نیمه بلند

در ادامه این مراسم مهدی گنجی بیانیه هیات داوران را قرائت کرد و بعد از آن آرش اسحاقی، هادی معصوم دوست نیز به روی سن آمدند و از سه کارگردان مستندساز تقدیر کردند.

*تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه به شیرین برق نورد برای مستند«پنهان» اهدا شد.

*تندیس بهترین فیلم مستند نیمه بلند مستند به سید مهدی موسوی برزکی برای مستند «همه نیمه من» اهدا شد.

*تندیس بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند به مهدی باقری برای مستند« در جستجوی خانه خورشید» اهدا شد.

در این مراسم افرادی همچون منوچهر شاهسواری، مصطفی آل‌احمد، محمد آفریده، امیر تاجیک، خسرو دهقان، ارد زند، سعید رشتیان، روانبخش صادقی، همایون امامی، مسعود جعفری جوزانی، پژمان مظاهری پور، حمید جعفری، حسین حق گو، مینا کشاورز، کیوان کثیریان، حمید سهیلی، مرتضی رزاق کریمی، مهدی باقری، مهدی گنجی، پیروز کلانتری، علیرضا حسینی، علیرضا دهقان، زینب تبریزی، جعفر صانعی مقدم، علی قائم مقامی، مهدی قربان پور، جواد وطنی، محسن استادعلی، بابک بهداد، آرش اسحاقی، هادی معصوم دوست، مهدی اسدی، شهنام صفاجو، مهرداد زاهدیان، محسن دامن‌زن، محسن خان‌جهانی، پدرام اکبری، محسن سخا، بهمن کیارستمی، حمید جعفری، محمدرضا فرطوسی، محمدصادق جعفری، پریسا عشقی، نوا رضوانی، حسین ریگی، میثم شاه بابایی، فرزاد توحیدی، مهرداد اسکویی، روبرت صافاریان، رامین حیدری فاروقی و ... حضور داشتند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار