کد خبر: ۴۹۰۲۳۵
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه دولت تا پایان امسال ۲۰ هزار میلیارد تومان به فرهنگیان بدهکار می‌شود، گفت: : متاسفانه به خانه‌های مسکونی مجوز مدارس غیردولتی داده شده است برخی در انباری و آشپزخانه کلاس تشکیل می‌دهند.

به گزارش شفاف، میرحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مهارت‌آموزی در مدارس غیردولتی با بیان اینکه نظام آموزشی ما تئوری است و برای چنین نظام آموزشی، مهارت‌آموزی اهمیت ندارد، اظهار‌ کرد: تا زمانی که سایه شوم کنکور وجود دارد کاری نمی‌توان از پیش برد، باید مدرک گرایی به مهارت‌گرایی تغییر کند لزوماً مدرک‌گرایی برای دانش‌آموزان، شغل نخواهد شد. البته پول در مهارت‌آموزی نیست و در همین تست‌زدن‌ها و کنکور پول بیشتری وجود دارد!

وی افزود: کشور به مهارت نیاز دارد، ملاک در استخدام‌ها باید مهارت باشد و نه مدرک. هنرستان‌های غیردولتی نیز بیشتر رشته‌های حسابداری و کامپیوتر دارند و برای رشته‌های دیگر که هزینه‌بر هستند فضا کمتر مهیاست.

دلیل صندلی خالی مدارس غیردولتی این است که مردم پول ندارند!

میرزاده با بیان اینکه یک علت وجود صندلی خالی در مدارس غیردولتی و بویژه هنرستان‌های غیردولتی این است که مردم پول ندارند و هزینه آن بالاست، گفت: اتفاقاً فرهنگ کشور ما ضدبخش غیردولتی نیست، تسهیلات و امکانات لازم برای بخش غیردولتی دیده شده به شرط آنکه اشتغالزایی کند قرار نیست بخش غیردولتی پول بگیرد ولی ضمانتی برای استفاده بهینه از آن نداشته باشد.

بدهی دولت به آموزش‌وپرورش تا پایان سال به 20 هزار میلیارد تومان می‌رسد

وی با اشاره به مشکلات مالی آموزش و پرورش ادامه داد: دولت تا آخر سال97، 10هزار میلیارد تومان به فرهنگیان بدهکار است که اگر تسویه نشود و امسال هم به 20 هزار میلیارد تومان رسیده است.

نگران ظرفیت خالی مدارس غیردولتی نباشید!

وی با اشاره به تصویب قانون دائمی شدن تاسیس مدارس غیردولتی گفت: خیلی جاها مجوز تکراری و در جای نادرست صادر شده است و به همین‌ علت نباید خیلی نگران ظرفیت خالی در مدارس غیردولتی باشیم.

میرزاده با بیان اینکه دولت تسهیلات و کمک‌هایی به مدارس غیردولتی هم می‌کند، عنوان‌کرد: متاسفانه به خانه‌های مسکونی مجوز مدارس غیردولتی داده شده است برخی در انباری و آشپزخانه کلاس تشکیل می‌دهند که باید بسته شود، به کسی که مکان ندارد نباید مجوز بدهیم به انباری و پشت بام و آشپزخانه نباید مجوز تشکیل کلاس بدهیم، برخی دانش‌آموزان زندانی شده‌اند، کلاس پنجره ندارد، پارتیشن بندی است. خانواده‌ها بروند کلاس‌های درس فرزندشان را ببینند جایی که استاندارد نیست نباید کلاس درس بشود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به یک نمونه شهریه 25 میلیون تومانی یک مدرسه غیردولتی گفت: کجای دنیا فوق برنامه از اصل برنامه جلو می‌افتد؟ گاهی انجمن اولیا و مربیان درست عمل نمی‌کنند. هیچ کدام از این برنامه‌ها لزوماً در روند آموزش تاثیر مثبت ندارد، هتل باز نکرده‌ایم، مدرسه باز کرده‌ایم.

میرزاده که در برنامه تلویزیونی پرسشگر حضور داشت، در ادامه عنوان‌کرد: موسسی که مدرسه باز می‌کند باید بداند قانون فقط بند اول یعنی شهریه مصوب را قبول دارد و بندهای بعدی را انجمن اولیا و مربیان تعیین می‌کند و آن هم بعد اول مهر باید برنامه ها را تصویب کنند و بعد پول بگیرند. بایدمدارس ما بند اول را دریافت و مابقی را به جلسه اولیا و مربیان واگذار کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: