کد خبر: ۴۹۰۳۷۴
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۸

موج استفاده از نرم افزار «فیس‌اپ» و اشتراک‌گذاری تصاویر حاصل از این نرم‌افزار در اینستاگرام تا جایی ادامه داشت که نهادهای امنیتی هم به آن واکنش نشان دادند.

به گزارش شفاف، نرم‌افزار فیس‌اپ به تازگی راه‌اندازی نشده و  بیش از دو سال از ساخت و عرضه آن می‌گذرد اما به یک ماه نمی‌رسد که موج استفاده از آن بین کاربران جهانی افزایش پیدا کرده و به یک چالش مجازی تبدیش شده‌ است.

امکاناتی که این نرم‌افزار در آخرین آپدیت خود در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد دلیل رواج استفاده از آن است؛ پیر کردن چهره تنها یکی از امکاناتی است که این نرم‌افزار در اختیار کاربران قرار می‌دهد آنها می‌توانند هر چهره‌ای را در نرم‌افزار بارگذاری و افکتهای خود رابر آن اعمال کنند اما نکته قابل توجه در نسخه IOS این نرم‌افزار دسترسی به تصاویر بدون نیاز به مجوز دسترسی به گالری است.

از طرف دیگر، نرم‌افزارهای خدمات‌رسان اغلب از تبلیغات داخل نرم‌افزار یا پرداخت مستقیم پول کسب درآمد می‌کنند اما «فیس‌اپ» خدمات را به‌صورت کاملا رایگان در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد که شبهه جاسوسی بودن آن را افزایش می‌دهد.

این نرم‌افزار بر اساس آخرین تکنولوژی شبکه‌های عصبی و هوش مصنوعی تولید شده‌ است و قادر است بیشترین اطلاعات را از چهره مخاطبان استخراج کند؛ تمام پردازشی که روی چهره افراد انجام می‌دهد به صورت آنلاین است و اگر اینترنت قطع شود قادر به ارائه خدمات نیست و تمام این پردازشها و ذخیره تصاویر در سرورهای خارج از کشور اتفاق می‌افتد.

«فیس‌اپ» مشخصات بایومتریک چهره افراد را می‌گیرد که تمام این موضوعات به یک نگرانی جهانی تبدیل شده‌ است و رسانه‌های خارجی هم به آن می‌پردازند چرا که شرکت تولید‌کننده آن پیش از این هم سابقه فعالیت مشابه را نداشته است همین موضوع حساسیت نهادهای امنیتی را برانگیخته و احتمال همکاری نرم‌افزار با نهادهای امنیتی را بیشتر می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: