کد خبر: ۴۹۰۴۶۱
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰

یک پایگاه خبری لبنانی اعلام کرد که برخی کشور‌های عربی به دنبال فراهم کردن زمینه آغاز گفتگو میان تهران و ریاض هستند و تلاش جدی را در این راستا دارند.

به گزارش شفاف، پایگاه خبری لبنان ۲۴ به نقل از "منابع آگاه" مدعی شد که تلاش‌های مستقیمی از سوی هیات‌هایی از عراق و مصر برای میانجیگری میان عربستان و ایران وجود دارد.

این منابع اعلام کردند که تحرکات کشور‌های عربی برای آغاز گفت: وگو میان تهران و ریاض بسیار جدی است و اقدامات آن‌ها سریع خواهد بود.

پایگاه خبری لبنان ۲۴ همچنین گفته است که آزادی نفتکش ایران از سوی عربستان نیز تلاش سعودی‌ها برای نشان دادن حسن نیت قبل از آغاز مذاکرات بوده است.

اخیرا دولت عربستان همکاری‌هایی را در زمینه کشتی حادثه دیده ایران در سواحل این کشور انجام داده است. سعودی‌ها پیش از این کارشکنی‌هایی را در بحث بازگردادن این نفت‌کش انجام داده بودند. آن‌ها همچنین خدمه مصدوم کشتی ساویز ایران را نیز پس از مداوا در بیمارستان‌های عربستان راهی ایران کردند.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با اشاره به دو مساله فوق گفت که این دو موضوع از کانال‌های مختلف دیپلماتیک پیگیری شد و ایران از کشور‌های سوئیس و عمان و همچنین جهات ذیربط در عربستان برای ارائه خدمات و تسهیلات لازم در خصوص این دو موضوع تشکر و قدردانی می‌کنیم.

از سوی دیگر فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق اخیرا سفری به قاهره داشته است و برخی منابع می‌گویند که این سفر در راستای آب کردن یخ روابط میان ایران و برخی کشور‌های عربی بوده است.
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: