کد خبر: ۴۹۰۵۳۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: روابط ایران و عراق می تواند نمونه الگویی برای سایر کشورها ی اسلامی باشد.

روابط دو کشور در ابعاد مختلف در مسیر رو به پیشرفت/به گزارش شفاف، دومین سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر کنونی عراق  به تهران در فاصله زمانی کمتر از چهار ماه انجام شد و با بازتاب های زیادی در رسانه ها همراه بود. به منظور  بررسی اجمالی دلایل و اهداف احتمالی این سفر،گفت و گویی با کارشناس مربوط انجام شد.

 جعفر قناد باشی در گفت و گو با خبرنگار شفاف، در مورد سفر اخیر نخست وزیرعراق به تهران خاطرنشان کرد: همانطور که خود عادل عبدالمهدی گفت هدف کلی از این سفر به تعاملات دوجانبه تهران_ بغداد باز می گردد و خوشبختانه ، با روی کار آمدن دولت عبدالمهدی سطح روابط ایران  بهبود یافته است.

وی ادامه داد: در گذشته  شرایط نامساعدی در عراق حاکم بود و به دلیل حضور گروهای تروریستی در این کشور شرایط  خوبی برای فعالیت های اقتصادی نداشتند، اما در حال حاضر روابط دو کشور چه از لحاظ سیاسی ،اقتصادی و فرهنگی بویژه به واسطه قرابت تاریخی و فرهنگی  و همچنین  حجم بالای سفرهای زیارتی که بین دوکشور در حال انجام است روابط ایران وعراق الگویی برای سایر کشورها ی اسلامی به شمار رود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: گسترش تعاملات همه جانبه  در حوزه های مختلف با ایران  همواره از اولویت های کشور  عراق می  باشد. نکته حائز اهمیت دیگر بررسی  حملات اخیر هواپیما های آمریکایی به پایگاه حشد الشعبی است که نشان می دهد آمریکا و رژیم صهیونیستی در صدد هستند تا علیه عملکرد این گروه ها اقدام کرده و اختلال  در فعالیت  نیروهای موثر نظامی و مردمی ایجاد کنند.

قناد باشی  افزود: از جمله موضوعات مورد گفتگو ادامه تحرکات خرابکارانه درعراق است ،همچنین تاکید بر  ضرورت همکاری های دو کشور برای مقابله با خطراتی که کل منطقه  را تهدید می کند. زیرا  هرگونه خطر در عراق موجب نا امنی و بروز تنش در منطقه خواهد بود. حتی در روسیه می تواند بازتاب ها و تاثیرات منفی خود را در جهت متشنج کردن اوضاع خاور میانه داشته باشد. طبیعتا یکی از مباحث ، طرح موضوع  چگونگی برخورد با تحرکات تنش زا و اهداف شومی که  آمریکایی ها در منطقه دنبال می کنند خواهد بود.

 وی با بیان اینکه  موضوع سوم  بحث تشکیل  برگزاری یک اجلاسی در بغداد با حضور کشورهای منطقه است، عنوان کرد: هدف این اجلاس ، تنش زدایی درمنطقه است. ایران آمادگی خود را برای امضای معاهده عدم تعرض ،اعلام کرده است.این موضع  اتخاذ شده  از سوی ایران بسیار منطقی و اصولی است.به نوعی می توان گفت یکی از اهداف سفر عادل عبدالمهدی به تهران برای فراهم کردن مقدمات این اجلاس در بغداد است  که به دعوت ایران صورت انجام شده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه در خصوص مطرح شدن موضوع میانجگری عراق در روابط بین ایران و عربستان  تصریح کرد: عراق نمی تواند در این رابطه نقش  میانجی  را ایفا کند. ولی ممکن است برخی پیام ها را از سوی کشورهای منطقه که خواستار گسترش تعاملات دیپلماتیک با ایران هستند را  منتقل کند. این موضوع تکراری است و همیشه از سوی رسانه ها  موضوع میانجگری در زمان  سفر مقامات عراق و یا عمان به ایران مطرح شده است. این  موضوع غیر واقعی و غیر منطبق با  مسائلی است که  در منطقه رخ می دهد،  موضع ایران  در مقابل کشورهای منطقه بسیار روشن است.

قناد باشی در رابطه با سفر هیاتی عربستانی  به بغداد  پیش از ورود عبدالمهدی به تهران خاطر نشان کرد: نگرانی  سعودی از نفوذ ایران در عراق همیشه مطرح بوده و در حال افزایش است.  و این مسئله به خواسته های نامعقول آنها باز می گردد .عربستان خواستار آن است که تمام نظام های عربی  تبدیل به نظام پادشاهی شود و هیچ گاه یک نظام دموکراتیک و مردم سالار و مبتنی بر هر نفر یک رای ،را  عربستان نمی پذیرد. لذا نگرانی آنها باید از خودشان و سیستم منسوخ حاکم  بر کشورشان  باشد که  باید به یک سیستم مردمی  و مردم سالار  تبدیل شود. آنها نگران پایه های ضعیف حکومتی خودشان هستند. نگران الگوهای موفق اسلامی که بر پایه مردم سالاری دینی  شکل گرفته اند و درمنطقه به موفقیت هایی دست پیدا کردند  که مردم عربستان تحت تاثیر آنها هستند.

 وی در پایان  در رابطه با رفتار غیر دیپلماتیک سعودی ها در مواجه با دیگر کشورهای منطقه خاطر نشان کرد: تحرکات  عربستان و سفرای آنها همچنین دخالت در امور کشورهای منطقه به  مسئله عادی تبدیل شده است و  به نظر می رسد که این روند از سوی آنها همیشه ادامه  خواهد داشت. سفرای سعودی در عراق  همواره  از جمله عوامل اخلال  درروند دموکراسی و  ایجاد کننده  خلل در مسیر  اقتدار و قدرت گرفتن عراق بودند. البته  روابط بین عراق و عربستان سعودی همواره دارای فراز و نشیب هایی بوده است.

انتها ی پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار