کد خبر: ۴۹۰۶۱۱
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹
نصرالله:

دبیر کل حزب الله لبنان در سخنانی ضمن استقبال از تصمیم محمود عباس در توقف اجرای قراردادها با صهیونیستها، توقف هماهنگی امنیتی را سلاحی در دست فلسطینی ها دانست که باید از آن استفاده شود.

به گزارش شفاف به نقل از المنار، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در مراسمی به مناسبت سی و یکمین سالروز تأسیس مؤسسه جهاد سازندگی لبنان گفت: سی و یکمین سالروز تأسیس مؤسسه جهاد سازندگی را تبریک می گویم و برای افرادی که در این مؤسسه به مردم خدمت می‌کنند، آرزوی توفیق می‌کنم. آغاز شروع مؤسسه جهاد سازندگی به شکل غیررسمی در سال ۱۹۸۵ بود.

وی افزود: سید عباس موسوی حامی مادی و معنوی این طرح بود و برای تحقق و توسعه آن تلاش فراوانی داشت. مؤسسه‌ای که تحت تحریم آمریکایی قرار گرفت بخشی از مقاومت از ابتدا بوده و ما به آن افتخار می‌کنیم. مقاومت فقط از ابتدا فقط به بُعد نظامی نپرداخت بلکه در کنار آن حزب الله در زمینه‌های مختلف از جمله سیاسی و فرهنگی و بهداشتی و دیگر زمینه‌ها حرکت کرد. زیرا مقاومت در همه زمینه هاست.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: مؤسسه جهاد سازندگی خدمات شایانی ارائه داد شامل ترمیم خانه‌های ویران شده و کمک‌ها در زمینه‌های کشاورزی. مؤسسه جهاد سازندگی بخشی از سیاست پایداری مقاومت در کنار مبارزه مسلحانه و سیاسی است. دو هفته پس از جنگ جولای احدی در خیابان نماند و این تجربه بی سابقه‌ای در تاریخ بشری است. پس از جنگ ۳۳ روزه، اسرائیل و برخی در منطقه دلخوش کرده بودند که پیروزی به شکست تبدیل شود و پایگاه مقاومت علیه آن شود. ما قبل از توقف جنگ برنامه ریزی کردیم و شروع به آماده سازی برای روزی که جنگ تمام شود کردیم و مؤسسه جهاد سازندگی نقش مهمی در اجرای طرح‌ها داشت.

وی افزود: از بطن مؤسسه جهاد سازندگی تجربه مؤسسه وعد با حمایت ایران آغاز شد و کمک‌هایی که دولت کرد. پس از سال ۲۰۰۶ مؤسسه اهتمام خود را بر روی بُعد کشاورزی، تعاونی و توسعه گذاشت. هنگامی که جنگ در هر کشوری رخ می‌دهد، مردم برای سال‌ها خارج از خانه‌های خود می‌مانند اما مؤسسه وعد که از دل مؤسسه جهاد سازندگی بیرون آمد ظرف ۵ سال طرح‌هایش را پایان رساند.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: مأموریت جهاد سازندگی به ابعاد دیگر پس از توقف جنگ معطوف شد و برادران در مؤسسه در راستای اجرای طرح‌های مختلفی حرکت کردند که از جمله آن طرح شجره الطیبه برای صحرازدایی بود. طی سالیان گذشته بیش از ۱۰ میلیون اصله نهال توزیع شده است. از همه مردم مناطق می‌خواهم که آنچه کاشته شده را حفظ کنند و به درخت کاری ادامه دهند و این مسئولیت ملی است و فواید زیست محیطی آن نیاز به توضیح ندارد.

نصرالله در ادامه به نقش مؤسسه جهاد سازندگی در ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: یکی از چالشهای مهم فرصت شغلی است که ما شعارهای زیادی در این زمینه می‌شنویم. مؤسسه در راستای نیروی متخصص عمل کرده است تا بتوانند وارد بازار کار شوند. همچنین طرح سوق المونه را داشتیم که سال‌ها قبل شروع شده است و محصولات برای فروش عرضه شده است.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: آیا می‌دانید که ضاحیه که حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر دارد آیا می‌دانید که مشکل آب آشامیدنی دارد؟ این از محرومیت است. آب از ساده‌ترین حقوق ملت لبنان است و ما منتظر طرح‌ها و پروژه‌ها برای آبرسانی به ضاحیه هستیم. مؤسسه جهاد سازندگی منبع‌های آب شرب در ضاحیه قرار داده است. این پروژه ادامه دار است و امیدواریم تا روزی که آب شرب به ضاحیه برسد، ادامه یابد.

وی به طرح‌های همکاری تعاونی و نیز طرح بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و در ادامه گفت: مشکل در لبنان این است که چشم انداز و جدیتی وجود ندارد. ما به اراده نیاز داریم و اینکه کار شود. هر کشوری که می‌خواهد روی پای خود بایستد باید بخشهای تولیدی داشته باشد. وزارت کشاورزی به تنهایی نمی‌تواند که در این بخش تحولی ایجاد کند. ما در این زمینه به سیاستهایی نیاز داریم. بخش کشاورزی در معرض ویرانی و تنگنا قرار دارد و من خواهان اهتمام به این بخش هستم و ما به طرح کامل نیاز داریم.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه گفت: در یکم ذی الحجه به مناسب ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) ما خواهان هفته خانواده از ۲۶ ذی القعده تا یکم ذی الحجه هستیم. چالش بزرگی به نام فروپاشی خانواده وجود دارد که شامل کل لبنان می‌شود و باید مشکل حل شود.

نصرالله بیان کرد: اما در زمینه بودجه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان بودجه را تأیید کرد. امسال به دلیل عوامل مشخصی که مهمترین آن وضع سخت اقتصادی و مالی داریم که باید با همکاری آنرا رفع کنیم. ما از روز اول گفته ایم که مسئولیت بیشتری خواهیم پذیرفت. جدیت زیادی در بحث بررسی بودجه انجام شد.

وی افزود: متأسفانه همه چیز در لبنان سیاسی می‌شود. مثلاً ما شنیدیم که اعتراضات فلسطینی‌ها با تحریک حزب الله و حماس بوده است. هنگامی که مانع از کار فلسطینی می‌شوند نیاز به تحریک ندارد تا اعتراض کند. این غیراخلاقی است که در موضوع کارگران فلسطینی حزب الله را مسبب قلمداد کنند. تفاوت زیادی میان کارگر فلسطینی و کارگر خارجی وجود دارد زیرا کارگر فلسطینی مکانی برای بازگشت به آن ندارد و سالهای طولانی پناهجو است. خواهان آرامش و بررسی موضوع با آرامش هستیم. ما خواهان گفتگو در این زمینه هستیم و اینکه موضوع از بُعد راهبردی حل و فصل شود.

نصرالله تاکید کرد: برخی تصور می‌کنند که حزب الله بر لبنان حکومت می‌کند و بر دولت و پارلمان و دستگاه قضائی و ارتش و ادارات دولتی سیطره دارد این بزرگترین دروغ در تاریخ لبنان است. حزب الله حاکم لبنان نیست و آنچه در لبنان می‌گذرد بر خلاف اراده حزب الله است. ما را به تعطیلی دولت متهم می‌کنند چگونه ما دولت را تعطیل می‌کنیم؟ چگونه ما را متهم می‌کنند که بر کشور حکومت می‌کنیم و در عین حال می‌گویند که ما دولت را تعطیل می‌کنیم. آنها می‌دانند که دروغ می‌گویند. اهدافی وجود دارد که حزب الله را مسئول اوضاع کنونی قلمداد کنند. هر آنکه می‌گوید که حزب الله حاکم بر لبنان است دنیا را ضد لبنان تحریک می‌کند و باید پرونده قضائی برای توقف این تزویر و گمراه کردن تشکیل شود.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: فهم نادرستی از دشمنان ما درباره روابط ما با متحدانمان وجود دارد. ما با آنها با احترام رفتار می‌کنیم و چیزی را بر آنها تحمیل نمی‌کنیم و به آنها فشار وارد نمی‌کنیم. شما ممکن است از متحدانتان استفاده کنید. متحدان ما گرامی و عزیز هستند و هر حرفی خلاف آن اهانت به ماست. در موضوع حادثه قبرشمون حادثه‌ای رخ داد و دو نفر در کاروان وزیر الغریب جان باختند و نزدیک بود که وزیر هم کشته شود. حزب الله دخالتی در حادثه قبرشمون در جبل لبنان نکرد و فشاری به احدی وارد نکرد. آنچه ما انجام دادیم تأیید موضع طلال ارسلان بود که خودش اتخاذ کرده بود. اینکه گفته می‌شود که ارسلان ابزار حزب الله برای جنگ علیه فلانی است این اهانت به ما و دروغ و تزویر و فرار از حقیقت است. حریری درخواست تعویق جلسه دولت را کرد اگر جلسه برگزار می‌شد چه رخ می‌داد؟

نصرالله گفت: ما اگر مشکلی با کسی داشته باشیم به شکل مستقیم اعلام می‌کنیم. حزب الله پشت احدی پنهان نمی‌شود. ما ترسو نیستیم و شجاعت رویارویی را داریم. امیدواریم که گفتگو میان رهبران دروزی ها برگزار شود و ما احدی را علیه دیگری تحریک نمی‌کنیم. ما از برگزاری جلسه دولت در اسرع وقت حمایت می‌کنیم. ما می‌دانیم که می‌گویند که حزب الله، ارسلان را تحریک می‌کند و به ما فشار می‌آورند تا بر ارسلان فشار وارد کنیم تا از موضع خود برگردد و من آنچه شما می‌خواهید می گویم. ما به ارسلان گفته ایم که تو متحد ما هستی و ما با شما هستیم و از حمایت شما دست بر نمی‌داریم. ما دولت را به تعطیلی نمی‌کشانیم و طبیعی است که موضوع قبرشمون در دولت مطرح شود. ما حامی ارسلان هستیم و وی صاحب تصمیم است و ما پشت وی را خالی نمی‌کنیم.

دبیر کل حزب الله در ادامه افزود: به شکل قاطع ادعای نماینده رژیم صهیونیستی در شورای امنیت مبنی بر اینکه حزب الله از بندر بیروت برای انتقال سلاح استفاده می‌کند را رد می‌کنم. هدف از ادعای نماینده صهیونیست‌ها این است که زمینه قیمومیت برخی بر بنادر و فرودگاه‌ها و مرزهای لبنان فراهم شود. در این زمینه باید مسئولیت ملی وجود داشته باشد و اجازه خدشه دار شدن به بندر بیروت در نتیجه این حرف داده نمی‌شود.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان درباره تصمیم محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در توقف اجرای قراردادها با رژیم صهیونیستی هم بیان کرد: ما از تصمیم محمود عباس در توقف قراردادها با رژیم صهیونیستی استقبال می‌کنیم. آنچه اسرائیل را نگران می‌کند توقف هماهنگی امنیتی است. توقف هماهنگی میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اشغالگران، سلاحی است که باید تشکیلات خودگردان از آن برای توقف ویرانی منازل فلسطینی‌ها استفاده کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: