کد خبر: ۴۹۰۷۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸

معاون وزیر خارجه روسیه اظهار داشت که «سازوکار اینستکس» و وضعیت «رآکتور آب سنگین اراک» دو محور اصلی گفتگوها در نشست آتی کمیسیون مشترک برجام هستند.

به گزارش شفاف، به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی ریابکوف» روز شنبه اظهار داشت که دو محور اصلی گفتگوها در نشست آتی کمیسیون مشترک «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، سازوکار پرداخت تجاری با ایران موسوم به «اینستکس» و همچنین وضعیت «رأکتور آب سنگین اراک» است.

ریابکوف در خصوص اینستکس گفت که چنانچه این مکانیسم به روی کشورهای ثالث و معاملات با نفت ایران گشوده شود، شانس نجات برجام افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه افزود: «افزایش تولید آب سنگین توسط ایران آنقدر سریع نیست که به مشکلی مبرم، بحرانی و اضطراری تبدیل شود».

ریابکوف همچنین گفت که افزون بر موضوع اینستکس، موضوعات دیگری نیز مورد بحث و گفتگو قرار می گیرند و تمام پروژه هایی که در دست اجرا هستند و با مشکلاتی مواجه شده اند- از جمله پروژه هایی که به تهدیدات آمریکا و کاربرد مستقیم تحریمها مربوط می شوند؛ همچون فردو، اراک و غیره- موضوعات اصلی گفتگوها خواهند بود.

گفتنی است که این اظهارات معاون وزیر خارجه روسیه در حالی بیان می شود که تهران ماه مه گذشته اعلام کرد در پی خروج آمریکا از برجام، ایران عمل به بخشی از تعهدات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد. بر همین اساس، ایران به اروپا ۶۰ روز مهلت داد تا از حمایت این اتحادیه از منافع کشور ذیل برجام اطمینان یابد و متعهد شد که در غیر اینصورت، از عمل به برخی تعهدات خود خواهد کاست.

گفتنی است که اینستکس یک مکانیسم ایجاد شده توسط اتحادیه اروپا است که هدف آن، آسان ساختن مبادلات تجاری با ایران به رغم تحریمهای گسترده و یکجانبه آمریکا علیه تهران است. اتحادیه اروپا ماه گذشته اعلام کرد که اینستکس هم اکنون در فاز اجرایی است و اینکه نخستین معاملات آن در حال انجام است. این مکانیسم در دسترس تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و به زودی برای کارگزاران اقتصادی از سایر کشورها نیز قابل دسترسی خواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: