کد خبر: ۴۹۰۸۵۷
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۲

رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر تهران، گفت: زنان بیشتر در معرض آشفتگی‌های شهری هستند، بنابراین باید رویکرد‌مان به سمت الگوهای مناسب معماری و شهرسازی برای زنان سوق داده شود.

به گزارش شفاف، زهرا نژاد بهرام در نشست کمیته شهرسازی شورای شهر با موضوع زنان، معماری و فضاهای شهری که عصر امروز با حضور تعدادی از اساتید دانشگاه برگزار شد، با بیان این که ظرفیت موجود در دانشگاه‌های کشور می‌تواند به یک فرصت برای مدیریت شهری تبدیل شود، اظهار کرد: می‌توان با یک الگوسازی نسبت به افزایش کیفیت زندگی در شهر تهران اقدامات قابل توجهی انجام داد.

وی با بیان این که تهران حدود 10 میلیون جمعیت دارد و موقعیت‌های استرس‌زا به اندازه کافی در آن فراهم است، گفت: اگر استرس‌های بیرونی از طریق معماری نیز به افراد تحمیل شود اصلاً مطلوب نیست و شرایط نگران کننده خواهد شد. این در حالی است که در این شرایط بیشترین کسانی که صدمه می‌بینند به دلایل متعدد از جمله مسائل فیزیولوژی، زنان هستند.

رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر تهران، تصریح کرد: بنابراین ارائه الگوهای مناسب برای زنان و مردان یک الزام است، اما این که توجه کنیم از چه رویکردهایی استفاده شود تا در زنان حس امنیت بیشتری ایجاد شود، حائز اهمیت است، چرا که معتقدیم الگوهایی که در حوزه معماری طراحی می‌شود حداقل می‌تواند استرس افراد را کاهش دهد. 

نژادبهرام با بیان این که باید شهر را متناسب برای زیست خودمان و آیندگان طراحی کنیم، گفت: در این راستا می‌توان از ظرفیت گذشته شهری یعنی همان باغ‌های ایرانی به جا مانده از گذشته استفاده کرد. از این رو به طور حتم با همکاری سازمان پارک‌ها و فضای سبز در مناطق مختلف شهرداری برای مناسب‌سازی و الگوسازی فضاهای سبز مختص بانوان اقدام خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: شهرداری تهران آماده است تا نتایج بررسی‌ها و پژوهش‌های خود را به همه ارائه کند تا از آن استفاده شود، چرا که به نظر ما گسترش اطلاعات باعث پیشرفت می‌شود.

رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر تهران همچنین گفت: متاسفانه برخی از سنت‌های گذشته را کنار گذاشته‌ایم و فکر کرده‌ایم باید همه سنت‌ها را جمع کرده و در یک صندوقچه بگذاریم. در یک فرایند نادرست همه تلاش کردیم تا از نوک پا تا فرق سرمان غربی شود در حالی که این موضوع اصلاً عقلانی و خردمندانه نبوده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: