کد خبر: ۴۹۰۸۶۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۲

تعارض بین منافع صنفی پزشکان با مصالح عمومی جامعه باعث شده است تا سیاست‌گذاران نظام سلامت کشور و پزشکان با کنترل ورودی رشته‌های پزشکی سعی در حفظ بازار انحصاری خود داشته باشند!

یوسف داوودی در گفت‌وگویی با اعلام اینکه «طرح دوفوریتی افزایش پذیرش در رشته‌های علوم پزشکی» در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، اظهار کرد: این طرح توسط تعدادی از نمایندگان مطرح شده و هنوز بحث به شکل یک پیشنهاد اولیه است که فعلا تصمیمی در مورد آن گرفته نشده و در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه در سالهای پیش نیز چندین بار این طرح مطرح شده است، تصریح کرد: برای جزئیات آن نیز مورد دقیقی مطرح نشده و فقط لزوم افزایش ظرفیت مطرح شده است.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: این طرح در کمیسیون بهداشت بررسی و در مورد اینکه این افزایش چگونه باشد، تصمیم‌گیری خواهد شد و اینکه چه تصمیمی گرفته شود، بستگی به نظر نمایندگان دارد.

در حال حاضر "سرانه پزشک و دندانپزشک در ایران" در مقایسه با کشورهای پیشرو و حتی کشورهای منطقه، بسیار پایین‌تر است؛ طبق آمار جهانی و رسمی کشور، سرانه پزشک در ایران حتی از کشورهایی چون مالت و تاجیکستان کمتر است؛ در صورتی که اگر در کشور تعداد پزشکان افزایش یابد، می‌توانند به مناطق محروم بروند تا در این مناطق مشکل کمبود پزشک وجود نداشته باشد.

با توجه به وظیفه دولت در تامین بهداشت و درمان در اصل 29 قانون اساسی و تاکید بند 13 و 3-2 سیاست‌های کلی سلامت بر توسعه آموزش پزشکی و ارتقای شاخص‌ها برای دستیابی به جایگاه اول منطقه، دولت مکلف است ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به خصوص در مقطع تخصص را متناسب با نیاز کشور توسعه دهد.

این در شرایطی است که متصدیان و ذینفعان حوزه سلامت به بهانه واهی اشباع و تعداد زیاد، اجازه افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها برای رشته‌هایی چون پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی را نمی‌دهند در حالی که همانطور که گفته شد، نه تنها سرانه پزشک در کشورمان بسیار پایین است بلکه این مسئله موجب ایجاد صف و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها شده است در صورتی که با افزایش سرانه در این مشاغل، هم معضل بیکاری تا حد زیادی حل می‌شود و هم به دلیل ایجاد رقابت، قیمت‌ها کاهش یافته، واقعی می‌شوند و کیفیت خدمات نیز افزایش می‌یابد.

به طور کلی کشور ما در پزشکی، وکالت، داروسازی، سردفتری و دندان‌پزشکی سرانه بسیار پایینی نسبت به کشورهای منطقه دارد که مشخصاً به دلیل وجود انحصار در این مشاغل است؛ بدیهی است کمبود پزشک ناشی از پایین بودن ظرفیت پذیرش رشته پزشکی است؛‌ برخلاف رویه معمول در دنیا، سیاستگذاری و اجرا در حوزه آموزش پزشکی در کشورمان به وزارت بهداشت و خود پزشکان واگذار شده است! تعارض بین منافع صنفی پزشکان با مصالح عمومی جامعه باعث شده است تا پزشکان با کنترل ورودی رشته‌های پزشکی سعی در حفظ بازار انحصاری خود داشته باشند.

در واقع صرفاً کمتر از 1.5 درصد از متقاصیان ورود به رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی موفق می‌شوند؛ روند افزایش متقاضیان شرکت در آزمون تجربی از 42 درصد در سال 91 به 63 درصد در سال 97 رسیده است اما ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در مدت مشابه تنها 12 درصد رشد داشته است!

  به نظر می‌رسد "جاذبه‌های مالی" این روزهای رشته‌های پزشکی که از انحصار این رشته حاصل شده است عامل اصلی گرایش داوطلبان به این گروه آزمایشی شده است که در واقع این نیز خطری جدی برای نظام سلامت کشور است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: