کد خبر: ۴۹۰۸۷۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۶

داود عامری

همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند آمریکا وارد یک جنگ اقتصادی تمام عیار با ملت ایران شده است. طبیعتاً اقتصاد همیشه تلاش می‌کند از فضای نا امنی دوری گزیند، چرا که تجربه ثابت کرده است رشد و سود اقتصادی با امنیت رابطه مستقیم دارد، ولیکن وقتی که یک جنگ اقتصادی شروع می‌شود، به جهت جلوگیری از تحمیل هزینه‌های زیاد بر اقتصاد، عملیات روانی در اولویت مهاجمان قرار می گیرد. بدین خاطر باید تحرکات دشمن را در این شرایط، از جهت عملیات روانی مورد توجه قرار دهیم چرا که اصولاً اقتصاد رابطه خوبی با هزینه های سنگین جنگ میدانی ندارد.

تردیدی نیست که مقاومت در برابر دشمن برای ناکام گذاشتن آن در رسیدن به اهداف آشکار و پنهانش، بهترین گزینه است. به خصوص که ایران اسلامی با دشمنی مواجه است که خود را به واسطه بهره گیری از تبلیغات رسانه ای، بزرگ تر و قدرتمندتر از آنچه هست، به نمایش گذاشته است و تلاش دارد با انواع عملیات های ترکیبی در حوزه سخت و نرم این چهره خود را حفظ کند.

در شرایط حاضر، ویژگی آمریکا همانند هیولاها و غول‌های فیلم های کارتونی می‌ماند که با هیمنه تمام در برابر دیگران ظاهر می شود و تمام کسانی که از مقابله با این غول میترسند، هرگز شاهد دود شدن هیکل نازیبای این غول چراغ جادوی رسانه ها نمی شوند. بنابراین باید گفت که عدم انفعال و ایستادگی و مقاومت، نتیجه شیرین و خوش عاقبت در پی خواهد داشت، چرا که از یک سو منجر به شکسته شدن هیمنه غول نامبارک نظام استکباری خواهد شد و از طرف دیگر، ترس و نگرانی را در دل ملت‌ها از این ظاهر پوشالی بد هیبت فرو خواهد ریخت. بنابراین مقاومت حداکثری در برابر فشار حداکثری دشمن باعث سقوط هیمنه غول بزرگ و دود شدن هیکل استکباری آمریکا خواهد شد. این اتفاق منافع زیادی برای تنظیم روابط بین الملل براساس رعایت حقوق ملت ها به طور عادلانه براساس صلح واقعی در پی خواهد داشت.

آنچه فعلاً در منطقه جریان دارد، این است که جریان آمریکایی- صهیونیستی با همکاری بعضی دولت های منطقه تلاش دارد با توطئه های مختلف، ولو در حد یکی دو تا عملیات ایذایی کوچک و تروریستی، با توسل به تبلیغات رسانه ای، چهره‌ای صلح‌طلب از خود به نمایش بگذارد تا در این بین بتواند با کم رنگ کردن نقش ثبات ساز و امنیت آفرین ایران به عنوان بزرگترین حامی و پاسدار صلح در منطقه، به کاسبی خود از جنگ و فتنه بپردازد. واضح ترین موضوع از دید منطقه‌ای این است که آرامش و امنیت منطقه، به نفع همه کشورهای آسیایی، غربی و حوزه خلیج فارس است و هرگونه تنش و ناامنی، منافع کشورهای مسلمان منطقه را با خطر مواجه می سازد، بنابراین هر کسی که در جهتی غیر از صلح و ثبات در منطقه حرکت می کند، هدفی جز کاسبی از تنش و فضای امنیتی ندارد.آمریکا تلاش دارد از یک سو مانند یک راهزنی در لباس داروغه، خود را شریک منابع کشورهای منطقه بکند و از سوی دیگر با جلوگیری از فروش نفت ایران، در بازار تقریباً اشباع شده و با ثبات نفت که نتیجه سال‌ها تعادل عرضه و تقاضا بوده است، ضمن فشار به ایران برای نفت خود و همراهانش بازار بیشتری مهیا سازد، بنابراین برنامه‌های خود را متمرکز در حوزه اقتصاد و جنگ اقتصادی با بهره گیری از عملیات روانی ترکیبی با بهره گیری از امکانات سخت افزاری و عملیات روانی کرده است.

مسئله بعدی این است که علاوه بر کشورهای منطقه، اروپاییان نیز جزو متضرران کاسبی جنگ ترامپ هستند. اروپا امروز در آزمون سخت حفظ هویت و عزت یا معامله شرافت تاریخی خود در پای پیروی از سیاست های غیر اصولی و مغایر با قوانین بین المللی آمریکا قرار گرفته است. سالیان طولانی است که قاره سبز، به ظاهر هم شده خود را مدافع حقوق بشر و حامی منشور ملل متحد نشان داده و امروز، در دوراهی پیروی از آمریکا و وادادگی استقلال فکری و سیاسی خود و یا حفظ هویت مستقل اروپایی گیر کرده است. این برهه از زمان را می توان آزمونی بزرگ برای اروپاییان در خروج از وابستگی به آمریکا و نمایش یک سیاست مستقل قلمداد کرد.

البته همان طور که اشاره کردیم، آمریکا توانسته است طی سالیان طولانی از طریق تبلیغات گسترده، هیکل هیولایی از خود در برابر ملت های اروپا و جهان به نمایش بگذارد و لیکن می‌توان مدعی شد که جمله معروف معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) که فرمود «آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند» قدرت روبه افزایش آمریکا را که از طریق عملیات ترکیبی روانی با بهره گیری از ابزارهای مختلف به دست آورده، به سمت سراشیبی و سقوط هدایت کرد و در شرایط حاضر نیز، با آشکار شدن تهدیدات تو خالی ترامپ و عبور سرافرازانه ایران اسلامی از توطئه های اخیر، حرکت قهقرایی آن را سرعت خواهد بخشید و این کشور متجاوز و زیاده خواه را که با توسل به انواع روش های غیر انسانی و مغایر با قوانین بین الملل، ملت های مستقل را تحت فشار قرار می دهد، در سراشیبی سقوط خواهد انداخت.اتفاقات و جریانات حال حاضر خاورمیانه و خلیج فارس، تأثیر شگرفی در آینده نظام بین الملل و اقتصاد جهانی بر جای خواهد گذاشت و این اتفاق قطعاً به نفع آمریکا نیست، بلکه شکل گیری روند شبکه های قدرت به نفع ملت‌های مستقل جهان را در پی خواهد داشت. البته تحقق این امر نیازمند مقاومت هوشمندانه و اتخاذ ضد راهبردهای ترکیبی و متناسب و غیر متقارن در مقابل دشمن است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار