کد خبر: ۴۹۱۱۱۳
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
در واکنش به تحریم ظریف؛

دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به قرار گرفتن نام محمدجواد ظریف در لیست تحریم‌های آمریکا، از تمامی طرفین خواست تا نهایت خویشتن‌داری را از خود نشان دهند.

به گزارش شفاف به نقل از آسوشیتد پرس، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در روز پنجشنبه با اشاره به اقدام آمریکا مبنی بر تحریم کردن محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: از همه می‌خواهم تا در تمامی سطوح از خود نهایت خویشتن‌داری را نشان دهند. من به صورت عمومی و خصوصی، این پیام را برای سران کشورها ارسال کرده‌ام.

وی در ادامه هشدار داد: یک اشتباه محاسباتی کوچک می‌تواند به تقابلی عظیم منجر شود.

گوترش همچنین از تمامی کشورها خواست تا به آزادی کشتی‌رانی در تنگه هرمز احترام بگذارند.

وی در این باره بیان کرد: آخرین چیزی که جهان به آن نیاز دارد، یک تقابل عظیم در خلیج فارس است که بر امنیت و اقتصاد تاثیر مخربی خواهد گذاشت.

به گزارش ایسنا، وزارت خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه نام وزیر امور خارجه کشورمان را در فهرست افراد تحریم شده قرار داد.

حدود یک ماه پیش مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که قصد دارند ظریف را تحریم کنند ولی برخی از رسانه‌های غربی در آن زمان گزارش دادند که آمریکا احتمالا به خاطر عواقب این موضوع در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد کرد ولی روز چهارشنبه به وقت محلی آمریکا وزیر امور خارجه کشورمان را در لیست تحریمی خود قرار دادند.

به دنبال تحریم وزیر امور خارجه کشورمان، ظریف در حساب توییتری خود نوشت: دلیل اینکه آمریکا مرا تحریم کرده این است که من «سخنگوی اول ایران در سراسر جهان هستم».

وی افزود: این حقیقت واقعا دردناک است؟ این اقدام تاثیر روی من یا خانواده‌ام ندارد. چون من دارایی یا منافعی خارج از ایران ندارم. از شما تشکر می‌کنم که مرا به عنوان چنین تهدید بزرگی برای اهدافتان محسوب می‌کنید.

حسن روحانی نیز در پیامی توییتری نوشت: تحریم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نشانگر این است که کاخ سفید از توانایی‌های دیپلماتیک ظریف ترس دارد. اگر واقعا مایل به مذاکره هستند، چه کسی جز وزیر امور خارجه می‌تواند با آن‌ها مذاکره کند؟ ظریف مسئول دیپلماسی جمهوری اسلامی است و از طرف کل کشور صحبت و مذاکره می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: