کد خبر: ۴۹۱۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳

ستاره‌شناسان با استفاده از ستاره‌ها نقشه سه بعدی از کهکشان راه شیری ارائه کردند.

به گزارش شفاف، مشاهدات و مطالعات ما از کهکشان راه شیری همانند تلاش برای تماشای کل جنگل است در صورتی که ما در گوشه‌ای از آن قرار داریم.

 براساس گزارش «سی‌ان‌ان»، اخترشناسان برای ساخت یک مدل سه بعدی از کهکشان راه‌شیری و به دست آوردن اطلاعاتی در مورد نیروهایی که این ساختار را می‌چرخانند، از ستاره‌هایی به نام «متغیر قیفاووسی استفاده کردند.

کهکشان راه شیری یک کهکشان مارپیچ بسته‌ای است که یک منطقه نواری شکل نوری در وسط آن قرار دارد که توسط یک صفحه‌ای از ستاره‌ها و ابرهای گازی که عمدتا در چهار بازوی مارپیچی قرار دارند، محصور شده است.

منظومه شمسی ما نیز در گوشه‌ای از این صفحه واقع شده که 27 هزار سال نوری از مرکز آن فاصله دارد.

ستاره‌شناسان برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد شکل کهکشان راه شیری فواصل ستاره‌های قیفاووسی را اندازه گیری کردند تا یک نقشه سه بعدی از این کهکشان را به دست بیاورند.

این نقشه سه بعدی جدید با اندازه‌گیری بیش از 2400 ستاره قیفاووسی و اطلاعات جمع‌آوری شده جدیدی توسط آزمایشات لنز گرانشی نوری (OGLE) به دست آمده است.

«پرزمک مروز» نویسنده این مطالعه گفت: نقشه جدید ما نشان می‌دهد که صفحه کهکشان راه شیری صاف نیست بلکه تاب‌دار و پیچ‌خورده است.

وی گفت: ما بسیاری از ساختارهای کشیده را در صفحه کهکشان پیدا کردیم که متشکل از ستاره‌هایی با سن مشابه است؛ این نشان می‌دهد که ستاره‌های قیفاووسی واقع در آنجا باید در همان زمان و در یکی از بازوهای مارپیچی شکل گرفته باشند.

در این مدل، قدیمی‌ترین ستاره‌ها که 400 میلیون سال نوری قدمت دارند، به رنگ قرمز نشان داده شده‌اند و جوان‌ترین آنها با سن 30 میلیون سال نوری به رنگ آبی هستند.

همچنین محققان کشف کردند که صفحه ستاره‌های کهکشان راه شیری به طور فزاینده‌ای در حال پیچ خوردن است که به احتمال زیاد این امر به دلیل چرخیدن صفحه است و هرچه ستاره‌ها از مرکز دورتر باشند پیچیده‌تر می‌شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: