کد خبر: ۴۹۱۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳

خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد که آزمایش موشکی روز جمعه مربوط به تکرار آزمایش سامانه جدید پرتاب موشک بوده که با نظارت مستقیم رهبر این کشور انجام شده است.

به گزارش شفاف، خبرگزاری یونهاپ بامداد شنبه به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی نوشت: شلیک سامانه موشکی هدایت شونده جدید چندگانه با کالیبر بزرگ در بامداد جمعه با هدف ارزیابی توانمندی های آن همچون عملکرد پروازی و توانایی کنترل رهگیری انجام شده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی همچنین با اشاره به اینکه کیم جونگ رهبر کره شمالی به صورت مستقیم بر این آزمایش موشکی نظارت کرده، تاکید کرد که وی «رضایت کامل» خود را نسبت به این آزمایش اعلام کرده است.

منابع اطلاعاتی آمریکا بامداد جمعه خبر دادند که کره شمالی دو موشک دیگر پرتاب کرده است.

این منابع بدون ارائه جزئیات بیشتر اعلام کردند این پرتابه ها که در آب‌های دریای ژاپن فرود آمد، شبیه آزمایش های موشکی دو هفته گذشته این کشور بوده است.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی نیز با تایید این شلیک ها اعلام کرد این پرتابه ها به ترتیب در ساعت های 2:59 و 3:23 صبح از استان همگیونگ جنوبی پرتاب شدند.

کره جنوبی همچنین احتمال داد پیونگ یانگ شلیک های دیگری را انجام دهد.

این پرتاب سومین پرتاب کره شمالی در 10 روز گذشته بود. کره شمالی بامداد چهارشنبه هفته گذشته نیز دو موشک بالستیک کوتاه برد را از مکانی در نزدیکی ونسان، واقع در شرق این کشور، شلیک کرد.

کره شمالی دو هفته پیش نیز دو موشک بالستیک کوتاه برد را آزمایش کرد. «جئونگ کیئونگ دو» وزیر دفاع کره جنوبی اعلام کرد که نوع موشک های آزمایش شده روز چهارشنبه مشابه موشک های هفته پیش است.

رهبر کره شمالی آزمایش های هفته گذشته کشورش را هشداری به کره جنوبی برای توقف واردات تسلیحات با فناوری های جدید و همچنین رزمایش های مشترک با آمریکا توصیف کرده است.
 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از آزمایش های موشکی چندباره کره شمالی به دنبال نشست ناموفق او با کیم جونگ اون رهبر این کشور، همچنان به بی اهمیت جلوه دادن این آزمایش ها ادامه می دهد.

ترامپ عصر جمعه در پیامی توئیتری با اشاره به آزمایش های موشکی چند روز اخیر کره شمالی نوشت: کیم جونگ اون و کره شمالی در چند روز گذشته 3 موشک کوتاه برد آزمایش کرده اند. این آزمایش های موشکی نقض توافق امضاشده دو کشور در سنگاپور نیست و در آن نشست نیز وقتی ما [با هم] دست دادیم، هیچ صحبتی از موشک های کوتاه برد نبود.

وی با اذعان به اینکه آزمایش های اخیر موشکی در کره شمالی ممکن است نقض کننده قطعنامه های سازمان ملل متحد باشد، افزود: رئیس کیم قصد ندارد با نقض اعتماد مرا ناامید کند، چیزهای بسیاری هست که کره شمالی می تواند به دست آورد. استعداد این کشور تحت رهبری کیم جونگ اون نامحدود است.

ترامپ همچنین با تاکید بر اینکه کیم «چشم انداز زیبایی» برای کشور خود دارد، مدعی شد که این چشم انداز تنها ازسوی آمریکا و تحت ریاست جمهوری او قابل دستیابی است.

کره شمالی که از چند ماه پیش از آغاز مذاکرات خلع سلاح هسته ای با آمریکا، آزمایش های هسته ای و موشکی خود را متوقف کرده بود، پس از این توقف چند ماهه برای چندمین بار در ماه های اخیر دست به آزمایش موشکی زده است.

مذاکرات آمریکا و کره شمالی پس از دومین نشست سران دو کشور در هانوی، پایتخت ویتنام به دلیل عدم تفاهم درباره مفاهیمی همچون خلع سلاح هسته ای و سطح درخواست های دو طرف به بن بست کشیده شد.

ترامپ و کیم برای نخستین بار، سال گذشته در پایتخت سنگاپور با یکدیگر دیدار کرده و توافقی کلی و دو صفحه ای را امضا کردند. ترامپ و کیم پس از کش و قوس فراوان اوایل تیرماه 1398 نیز در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره با یکدیگر دیدار کردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: