کد خبر: ۴۹۱۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲

پس از موافقت مشروط دمشق با برقراری آتش بس در منطقه کاهش تنش در ادلب از پنجشنبه شب، ناظران و تحلیلگران امور با اشاره به بد عهدی گروههای مسلح درباره دوام آتش بس با دیده تردید می نگرند.

یک منبع نظامی سوری از موافقت دولت سوریه با برقراری آتش بس در منطقه کاهش تنش در ادلب از پنج شنبه شب خبر داد؛ البته مشروط به اینکه همه بندهای توافقنامه سوچی درباره منطقه کاهش تنش در ادلب اجرا شود و تروریست ها ۲۰ کیلومتر از خط مرزی منطقه کاهش تنش فاصله بگیرند و تسلیحات سنگین و نیمه سنگین خود را از این منطقه خارج سازند.

 

در همین راستا، «هیأت تحریر الشام» یکی از بزرگترین گروههایی که در ادلب حضور دارد با انتشار بیانیه ای در روز جمعه اعلام کرد که در صورت متعهد ماندن دولت سوریه به این توافق آتش بس، از آن پیروی خواهد کرد.

گروه های تروریستی از آغاز اعلام توافق ایجاد منطقه کاهش تنش در ادلب به صورت پیوسته این توافق را با انجام حملات موشکی علیه مناطق امن و مواضع ارتش نقض می کردند که منجر به کشته یا زخمی شدن ده ها غیرنظامی از جمله زنان و کودکان و خسارت های مادی به محصولات کشاورزی، منازل و تاسیسات زیربنایی شده بود.

روسیه و ترکیه با امضای توافق سوچی در شهریور ۱۳۹۷ بر ایجاد مناطق کاهش تنش در مناطق شمالی سوریه تاکید کردند و بر اساس این توافق قرار شد در امتداد خطوط حائل بین معارضان مسلح سوری و ارتش سوریه (در ادلب)، محدوده غیرنظامی(عاری از سلاح) به عمق ۱۵-۲۰ کیلومتر ایجاد شود و این محدوده را واحدهای گشت سیار ارتش ترکیه و پلیس نظامی روسیه کنترل کنند.

آرامش شکننده تا کی دوام می آورد؟

بر اساس گزارش رسانه های سوری، آرامش شکننده ای در همه محورها برقرار شده است و تروریستها حمله ای به یکی از مواضع ارتش سوریه انجام داده اند.همانطور که در بالا  گفته شد، جبهه النصره با آتش بس موافقت کرده است اما تاکنون نشانه ای ازعقب نشینی این تروریستها وجود ندارد

جبهه النصره با آتش بس موافقت کرده است اما تاکنون نشانه ای ازعقب نشینی این تروریستها وجود ندارد.

دمشق در مقابل اعلام کرده است که فرصت اجرای توافق و خروج گروههای مسلح و سلاحهای آنها داده می شود و این زمان دارد و صبر دولت سوریه هم اندازه ای دارد و دمشق بر بازپس گیری ادلب و غلبه بر تروریستها اصرار دارد.

آنگونه که رسانه های سوری گزارش داده اند، آتش بس شکننده ای در منطقه کاهش تنش در حومه شمالی حماه و جنوب ادلب حکمفرماست. این آتش بس با وجود نقض آتش بس از سوی تروریستها در منطقه بریدیج در حومه شمال غربی حماه، همچنان پابرجاست.

تروریستهای بدعهدی که پای قول و قرار خود نمی مانند

اما اینکه آیا آتش بس ادلب دوام می آورد یا نه؛ این سئوالی است که کارشناسان با دیده تردید به آن می نگرند. قبلا هم قرار بود که آنکارا سلاح های سنگین گروههای مسلح را از آنها بگیرد اما عملا کاری از پیش نرفت و تروریستهای جبهه النصره هم به هیچ توافقی پایبند نماندند و با چراغ سبز حامیان خود حملات سنگینی به مواضع ارتش سوریه انجام دادند و برخی مناطق را به کنترل خود درآوردند.

«بیانیه جبهه النصره درباره توافق آتش بس مبهم است و هیچ تعهدی درباره عقب نشینی یا خروج ادوات سنگین آنها در کار نیست و مشاهده نمی شود

اینکه آیا این بار هم آتش بس در ادلب دوام می آورد؛ «کمال محمد جفا» کارشناس امور سوریه به اسپوتنیک گفت: بیانیه جبهه النصره درباره توافق آتش بس مبهم است و هیچ تعهدی درباره عقب نشینی یا خروج ادوات سنگین آنها در کار نیست و مشاهده نمی شود. بیشتر سوری ها با آتش بس و آرامش با مردمانی که عهد و میثاق را نمی فهمند، مخالفند؛ اما بیشتر پیروزی های به دست آمده برای سوری ها در واقع پیروزی های ناشی از آشتی ملی بوده است از جمله آنچه در القلمون شرقی و حمص قدیم و برخی شهرهای غوطه شرقی دمشق حاصل شد. اگر ترکیه رغبتی برای اجرای توافق سوچی داشته باشد منطقه کاهش تنشی ۲۰ کیلومتری در محور غربی وهمه جبهه های جنگی در العیس تا سراقب  و اتوبان بین المللی حلب-لاذقیه و نیز حلب-حماه تا ارتفاعات کبانه ایجاد می شود و این مناطق عاری از تروریستها می شود.

این کارشناس می افزاید: آتش بس برای روزهای مبارک مانند عید قربان ضروری است زیرا نیروها باید که آسایشی داشته باشند و در میان خانواده خود در زمان عید به سر ببرند. آتش بس اگر برقرار بماند برای همه خوب است».

 

«بوریس دولگوونا» کارشناس مرکز مطالعات عربی و اسلامی وابسته به موسسه مطالعات شرق آکادمی علوم سوریه در این باره به اسپوتنیک گفت: «باید یادآور شوم که در منطقه ادلب منطقه کاهش تنش براساس توافق میان روسیه و ترکیه ایجاد شد و ترکیه باید به شروط خود عمل می کرد؛ اما نتوانست کاری از پیش ببرد».

به هر حال آنچه می توان درباره تحولات جدید در ادلب گفت این است که آتش بس کنونی به مثابه فرصت طلایی است که تروریستها باید از آنها استفاده کنند و عقب بنشینند و گرنه همانطور که دمشق اعلام کرده، صبر دولت سوریه هم حدی دارد.

هم اکنون توپ در زمین آنکارا و گروههایی است که در ادلب دست به تحرکات علیه مواضع ارتش سوریه و مناطق غیرنظامی می زنند و چناچه از این فرصت استفاده نکنند، بدون شک دمشق با استفاده از توان نظامی ادلب را به آغوش سوریه باز می گرداند و تروریستها در برابر ضربات مهلک ارتش سوریه نمی توانند کاری از پیش ببرند.

 

اما درباره آتش بس هم باید گفت که اگر اوضاع مطابق قبل پیش برود؛ نمی توان امید زیادی به بقای آتش بس داشت به ویژه که عهدشکنی بخشی از قاموس تروریستهایی است که در ادلب حضور دارند.

از سوی دیگر دمشق هرگز ادامه شرایط کنونی ادلب را نمی پذیرد و امیدوار است که بدون جنگ بتواند آنرا به آغوش سوریه بازگرداند و اگر این روند با شکست روبرو شود، گزینه نظامی مشکل گشا خواهد بود. در واقع تروریستها یا باید شرایط دمشق را بپذیرند یا با حملات سهمگین نظامی دولت سوریه مقابله کنند.

با توجه به اینکه تروریستها ساعاتی پس از توافق آتش بس به مواضع ارتش سوریه یورش بردند و آتش بس را نقض کردند، نمی توان امید زیادی به استمرار این آتش بس داشت و باید منتظر صدای غرش توپها و حملات سنگین ارتش سوریه به مواضع تروریستها در صورتی که آنها نخواهند از فرصت طلایی بدست آمده استفاده کنند، بود.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: