کد خبر: ۴۹۱۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵

رضایی اعلام کرد: نامزد‌های جایزه ادبی اندرزگو مشخص شدند و برگزیدگان تا حدود یک ماه آینده معرفی می‌شوند.

معرفی برگزیدگان جایزه ادبی شهید اندرزگو در سوم شهریور/ چهره‌های شاخص داوری کردندبه گزارش شفاف، سید صادق رضایی دبیر اولین دوره جایزه مردمی و ادبی شهید اندرزگو، با اشاره به پایان مرحله دوم داوری این جایزه گفت: بعد از پالایش ۴۷۵ کتاب مرتبط با موضوع انقلاب اسلامی توسط دبیرخانه، داوران طی دو ماه گذشته و در مرحله دوم، به تحلیل و ارزیابی ۲۲ اثر نشستند. هم اکنون این مرحله با مشخص شدن نامزد‌های دریافت جایزه به اتمام رسیده است و طی روز‌های آینده اسامی آنان را اعلام می‌کنیم.

وی افزود: در گروه رمان، داستان بلند و شعر حوزه بزرگسال ۶۵ اثر، در حوزه کتاب کودک و نوجوان ۹۷ اثر و در بخش روایت تاریخ ۱۵۰ کتاب ارزیابی شدند تا نامزد‌های دریافت جایزه مشخص شوند. اما در مرحله پایانی داوری، جمعی از نخبگان، نامزد‌های دریافت جایزه را مطالعه می‌کنند. پس از امتیازدهی برنده نهایی جایزه شهید اندرزگو مشخص خواهد شد.

رضایی اعلام کرد: بخش داوری نخبگانی ما در مرحله سوم به تازگی آغاز شده است. در هر بخش یک کتاب برتر را به عنوان اثر برگزیده معرفی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه سوم شهریور مراسم اعلام و تقدیر از برگزیدگان برگزار می‌شود، اضافه کرد: در اولین دوره به دلیل کثرت آثار مرتبط با انقلاب اسلامی، صرفاً بر کتب منتشره طی سه سال اخیر یعنی ۹۵ تا ۹۷ متمرکز شدیم. در عین اینکه علاوه بر محتوا به ساختار تکنیکی و کیفیت نگارشی اثر هم به‌طور جدی توجه شده است.

رضایی ضمن تأکید بر تعدد نگارش کتاب‌های فاخر درباره انقلاب اسلامی و تاریخ پهلوی گفت: تفکر اولیه برگزاری این جایزه به سه سال قبل برمی‌گردد. از آن زمان، تلاش شد تا با انجام فرایند شکل‌گیری و برگزاری بهتر، به یک اساسنامه قابل تامل برسیم. هدف ما حمایت و تجلیل از نویسندگان و ناشران فعال حوزهٔ انقلاب اسلامی و تاریخ معاصر است.

دبیر اولین جایزه شهید اندرزگو و جشنواره روایت انقلاب اعلام کرد: می‌خواهیم ضمن تجلیل ها، آثار شاخص حوزه انقلاب اسلامی را هم معرفی کنیم. ضمن مقابله با تحریف تاریخ، این آثار و تلاشگران این عرصه را از سایه به عرصه بیاوریم تا برای مخاطب قابل شناسایی باشند.

وی اشاره کرد: امیدواریم با برگزاری جایزه شهید اندرزگو به نوعی موجب تعامل و همگرایی هرچه بهتر و بیشتر نویسندگان و ناشران انقلاب اسلامی شویم؛ به‌طوری که باعث ایجاد شوق و رغبتی در ناشران شود تا به نویسندگان به‌طور جدی‌تر پیشنهاد نگارش رمان‌ها و دیگر کتاب‌های انقلاب اسلامی و تاریخ معاصر را بدهند.

سید صادق رضایی یادآوری کرد: داوران هر سه گروه جایزه ادبی شهید اندرزگو، در ادبیات کشورمان صاحب سبک و خوش‌نام و از بهترین‌های حوزه خودشان هستند. اسامی آن‌ها در مراسم اختتامیه اعلام می‌شود. همچنین دست داوران برای معرفی نامزد‌ها از نظر کمیت کاملاً باز بود تا احیاناً مجبور به انتخاب هر اثری نشوند و تمرکزشان فقط روی کتاب‌های شایسته باشد.

گفتنی است این جشنواره به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با حمایت و همکاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا، انجمن قلم ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حوزۀ هنری انقلاب اسلامی و مؤسسۀ فرهنگی شهرستان ادب، در شهریور سال ۱۳۹۸ برگزیدگان خود را خواهد شناخت.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار