کد خبر: ۴۹۱۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱

نرخ تورم سوئیس به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۷ رسید.

به گزارش شفاف، از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم سوئیس در دوازده ماه منتهی به ژوئیه به ۰.۳ درصدکاهش یافت که پایین‌ترین نرخ تورم این کشور از ژوئیه ۲۰۱۷ محسوب می‌شود. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بود بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت‌ها در بخش حمل و نقل، رستوران و هتلداری و مواد غذایی قرار گرفته است.

در بین بخش‌های مختلف، تورم بخش حمل و نقل از یک درصد در ماه ژوئن به ۰.۴ درصد در ماه ژوئیه کاهش پیدا کرده است. در دیگر بخش ها، تورم بخش رستوران و هتلداری از ۰.۷ درصد به ۰.۶ درصد و لباس و کفش از ۳.۵ درصد به ۲.۲ درصد کاهش پیدا کرده است. تورم در سه بخش نیز وارد حوزه منفی شده است: تورم نوشیدنی‌ها و غذا تا پایان ماه ژوئیه منفی ۰.۴ درصد، مراقبت های درمانی منفی ۰.۳ درصد و فرهنگ منفی ۰.۸ درصد اندازه‌گیری شده است.

لازم به ذکر است که متوسط نرخ تورم سوئیس دربازه زمانی ۱۹۵۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۳۸ درصد بوده که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به تورم ۱۱.۹۲ درصد دسامبر ۱۹۷۲ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱.۴ درصدی اوت سال ۲۰۱۵ بوده است.

هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها اندازه نمی‌گیرد تا پایان ماه ژوئیه به ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرده است که در طول پنج ماه اخیر بی سابقه است. نرخ تورم ماهانه نیز به ۰.۵ درصد رسیده است که از ژوئیه سال ۲۰۱۵ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: