کد خبر: ۴۹۱۳۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲

عضو دفتر روابط عربی و اسلامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" با تاکید بر این که امت اسلامی باید ایران را دوست خود و رژیم صهیونیستی را دشمن خود بدانند، تاکید کرد که از گفت و گو بین ایران و عربستان برای کاهش تنش در منطقه حمایت می کنیم.

به گزارش شفاف، علی برکه در بیروت با اشاره به اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گفت و گو با عربستان به منظور کاهش تنش در منطقه، گفت: امیدواریم شاهد گفت وگو بین ایران و کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی و امارات باشیم.

این مقام حماس خاطر نشان کرد، امیدواریم امارات در موضع گیری های خود در ارتباط با جنگ یمن جدی باشد و از این جنگ درس گرفته و به این درک رسیده باشد که آمریکا از کشورهای عربی دفاع نمی کند بلکه به دنبال تحقق دو هدف خود در منطقه شامل حمایت از امنیت اسرائیل و تسلط بر ثروت های امت عربی و اسلامی است.

برکه تصریح کرد، آمریکا به دنبال اموال کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است و این چیزی است که در جریان سفر " دونالد ترامپ " رییس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی به ریاض پایتخت عربستان سعودی شاهد بودیم به این ترتیب که ترامپ با ادعای حمایت از این کشورها در برابر ایران، از آنها باج می گیرد، به همین دلیل از کشورهای عربی می خواهیم روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.

** تقویت محور مقاومت با سفر هیات حماس به تهران

وی با اشاره به این که هیات حماس در سفر به تهران توضیح کاملی در خصوص اوضاع  فلسطین به رهبران جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد، افزود ، در مقطع کنونی آمریکا ضمن تهدید و اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران، حزب الله و جنبش حماس به دنبال اجرای معامله قرن است، در این شرایط هدف از سفر اخیر هیات حماس به ایران تقویت محور مقاومت و گسترش فعالیت های مشترک بین حماس و جمهوری اسلامی ایران بود.

 برکه ضمن محکوم کردن سیاست های آمریکا در افزایش تنش با ایران تصریح کرد: معتقدیم دلیل همه این فشارها موضع گیری های ایران در منطقه و به خصوص حمایت از قدس و مساله فلسطین است . دولت آمریکا توانایی شروع جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران را ندارد زیرا هر جنگی علیه ایران با واکنش قوی در منطقه روبرو خواهد شد و نتیجه آن شکست آمریکای متجاوز خواهد بود.

این عضو حماس یادآور شد: تا یک ماه دیگر تبلیغات انتخاباتی در آمریکا شروع می شود و ترامپ سعی دارد در دوره دوم نیز رئیس جمهوری امریکا شود و به همین دلیل نمی خواهد جنگی را علیه ایران شروع کند، زیرا این جنگ باعث می شود جنازه سربازان آمریکایی به آمریکا بازگردند؛ آمریکا دست کم تا دو سال دیگر و تا پایان انتخابات هیچ جنگی را شروع نخواهد کرد.

برکه در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد: نشست بحرین بخشی از معامله قرن آمریکا است و هدف آن حذف قضیه فلسطین، یهودی سازی قدس  و اعلام آن به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و نیز اشغال کرانه باختری در آینده و به عبارت بهتر پایمال کردن حقوق پناهجویان فلسطینی به خصوص حق بازگشت است.

وی با اشاره به مخالفت همه فلسطینی ها با معامله قرن و نشست بحرین گفت:  این یک فرصت مهم و تاریخی برای وحدت بین ملت فلسطین و رویارویی با توطئه های آمریکا و اسرائیل است که بعضی از کشورهای عربی نیز در آن دست دارند بخصوص کشورهایی که در نشست بحرین شرکت کردند.

** استقبال از تصمیم محمود عباس برای توقف هماهنگی امنیتی با اسرائیل

برکه در مورد تصمیم "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر تعلیق هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی نیز گفت: محمود عباس تا کنون همکاری های امنیتی با این رژیم را متوقف نکرده بلکه اعلام کرد که توافقات خود با رژیم صهیونیستی را به حالت تعلیق درآورده است.

وی ادامه داد، در هر حال این اقدام را مثبت تلقی کرده و از آن استقبال می کنیم اما تا زمانی که همه همکاری های امنیتی با رژِیم صهیونیستی متوقف نشود به ویژه همکاری بین دستگاه های امنیتی فلسطین و رژیم صهیونیستی این یک اقدام ناقص به شمار می رود.

از محمود عباس می خواهیم ضمن توقف همکاری امنیتی با اشغالگران و احیای چارچوب فرماندهی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) که شامل همه گروه های فلسطینی است، همه توافقات در خصوص مصالحه فلسطینی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات مجلس ملی را اجرا کند پس از آن باید یک استراتژی فلسطینی واحد برای مقابله با معامله قرن و شهرک سازی صهیونیست ها در فلسطین اشغالی مطرح شود.

** قطع روابط با کشورهای منتقل کننده سفارت به قدس

عضو ارشد حماس در ادامه با اشاره به تلاش های رژیم صهیونیستی برای انتقال سفارتخانه ها به قدس اشغالی گفت: هر اقدام از طرف کشورهای غربی و سایر کشورها برای انتقال سفارت خود به قدس اشغالی را به مثابه دشمنی با ملت فلسطین تلقی می کنیم و روابط خود را با این کشورها قطع خواهیم کرد و از کشورهای عربی و اسلامی می خواهیم تا روابط خود را با هر کشوری که سفارت خود را به قدس اشغالی منتقل کند، قطع کنند.

** تصمیم ظالمانه در خصوص پناهجویان فلسطینی در لبنان

برکه در مورد تظاهرات فلسطینی ها در لبنان در اعتراض به قانون جدید کار مربوط به کارگران خارجی هم گفت: تصمیم "کمیل ابو سلیمان" وزیر کار لبنان در این خصوص ظالمانه است زیرا وزارت کار لبنان پناهجوی فلسطینی را مانند سایر افراد خارجی در نظر گرفته  حال آنکه موضوع  پناهجویان فلسطینی در لبنان یک مساله سیاسی ناشی از اشغالگری رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ میلادی است و راه حل عادلانه آن بازگشت پناهجویان فلسطینی به وطن خود است.

وی تاکید کرد: ما با مردم لبنان در یک سنگر علیه رژیم صهیونیستی قرار داریم که فلسطینیان را از خاک خود به سمت لبنان بیرون کرد، پس این یک مشکل عربی اسلامی علیه اسرائیل است. به کشورهای عربی که میزبان پناهجویان فلسطینی هستند، هشدار می دهیم که در دام آمریکا و رژیم صهیونیستی نیفتند.

** پناهجویان فلسطینی به دنبال تابعیت لبنانی نیستند

عضو حماس تاکید کرد، خواسته ما از لبنان این است که فلسطینیان از این تصمیم مستثنی شوند و بتوانند بدون مجوز کار در بخش خصوصی و نه در بخش عمومی کار کنند. ما نمی خواهیم به فلسطینیان تابعیت لبنانی داده شود زیرا این درخواست به معنی تغییر هویت فلسطینی و نقشه آمریکایی- اسرائیلی است در نتیجه حماس و همه ملت فلسطین مخالف آن هستند و نمی خواهند فلسطین را با هیچ وطن دیگری مبادله کنیم.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه تحریم آمریکا علیه فرماندهان و رهبران مقاومت در فلسطین و لبنان و نیز جمهوری اسلامی ایران را نشان دهنده مسیر درست مقاومت دانست و  گفت: تحریم و محاصره از جمله محاصره مردم غزه را محکوم می کنیم.

این عضو حماس کشورهای عربی و اسلامی را به موضع گیری یکپارچه در رویارویی با سیاست های خصمانه آمریکا در منطقه فرا خواند و تاکید کرد: باید یک پیمان عربی اسلامی برای از بین بردن معامله قرن آمریکا تشکیل شود.

برکه همچنین در مورد تهدیدات نتانیاهو  علیه مقاومت گفت: این تهدیدات ما را نمی ترساند زیرا وضعیت رژیم صهیونیستی را در جنگ سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ آزموده ایم و می دانیم این رژیم در تحقق اهداف خود و به زانو در آودرن فلسطینی ها ناکام مانده است.

مقاومت فلسطین توانست در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی واکنش خوبی نشان دهد و تل آویو و حیفا را بمباران کند تا جایی که این رژیم ناچار به درخواست آتش بس شد.

از نظر ما تهدیدات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در راستای تبلیغات انتخاباتی و به دست آوردن آراء بیشتر انتخاباتی است که قرار است یک ماه دیگر برگزار شود.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: