کد خبر: ۴۹۱۳۲۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲

تارنمای شبکه خبری سی ان ان در تحلیلی نوشت که دونالد ترامپ بازی خطرناکی را با اقتصاد آمریکا به راه انداخته است . کشوری که به گفته کارشناسان هم اکنون در سایه رکود اقتصادی قرار دارد.

به گزارش شفاف، در این گزارش آمده است : دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا  با شدت بخشیدن به جنگ تجاری با چین، شوک قوی به اقتصاد آمریکا وارد کرده است که خزانه داری آمریکا هم قادر به جمع کردن آن نخواهد بود.

وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته برای نخستین بار طی ۱۱ سال گذشته اقدام به پایین آوردن نرخ بهره گرفت که بسیار نزدیک به نرخ بهره در دوران رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۷ میلادی بود. 

این گزارش می افزاید  خزانه داری آمریکا درحالی برای بهبود وضعیت اقتصادی تصمیم به کاهش نرخ بهره گرفته است که درست ۲۴ ساعت بعد دونالد ترامپ با اعلام اینکه قصد داردتا بر ۱۰ درصد از باقی مانده ۳۰۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چین به آمریکا تعرفه گمرکی وضع کند، شاخص های بورس نیویورک به یکباره با تنزل مواجه شد.

اعلام این مطلب از سوی ترامپ که در حساب توئیتر شخصی خود آنرا عنوان کرد  بطور مستقیم بر روی مصرف کنندگان آمریکایی تاثیر خواهد گذاشت.

"کریستیانا هوپر" (Kristina Hooper) تحلیل گر بازار جهانی از "اینوسکو" (Invesco) دراین باره گفت: خطر رکود اقتصادی (در آمریکا) به دلیل شدت بخشیدن به جنگ تجاری بالا رفته و این موضوع می تواند بطور باورنکردنی  برای اقتصاد جهانی مخرب باشد.

هوپر با اشاره به قصد ترامپ جهت اعمال تعرفه بیشتر بر کالاهای وارداتی چین به آمریکا افزود: نگرانی فراوانی بر سر کاهش  چشم گیر اقتصاد جهانی را در پیش رو داریم.

"پیتر بوکوار" (Peter Boockvar) مسئول سرمایه  گذاری از گروه "رایزنی بلکلی" (Bleakley Advisory Group) ، ترامپ را "آدم تعرفه" توصیف کرد که اقدامات وی  بیش از هر زمان دیگری برای اقتصاد آمریکا خطر آفرین است.

**** پاسخ چین به تعرفه های گمرکی ترامپ

این رسانه تصویری آمریکایی در ادامه در تارنمای خبری خود نوشت: اما برخی ناظران اقتصادی بیم آن دارند که افزایش فشارهای ترامپ بر چین با بازخورد و اقدام متقابل مواجه شده  که مشکلات  و فشارهای اقتصادی را به مراتب عمیق تر سازد.

"مایکل هریسون" از "گروه یورسیا" (Eurasia Group) در مطلبی نوشت که مانور و تاکتیک ترامپ علیه چین بعید به نظر می رسد که جواب دهد، چرا که "شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین نمی تواند این مساله را بپذیرد  که برای معامله با ترامپ باج  دهد.

سخنگوی وزارت تجارت چین دربیانیه ای دراین زمینه اعلام کرد که که هرچند مایل به جنگ (تجاری) نیست اما این کشور چنانچه لازم باشد خواهد  جنگید و اقدامات متقابل را در صورت لزوم به کار خواهد بست.

"لکشمان آچوتان" (Lakshman Achuthan) بنیانگذار موسسه تحقیقات اقتصادی نیز در این باره گفت: پیش از سر برآوردن جنگ تجاری ترامپ، کارخانه ها روند کند شدن خود را آغاز کرده بودند.

بنیانگذار موسسه تحقیقات اقتصادی افزود:  جنگ تجاری کلا یک امر منفی است چراکه ساختار اقتصادی از بالا تا پایین را در بر می گیرد.

وی افزود: ما قطعا در سایه یک رکود اقتصادی قرار داریم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورخ  ۶ جولای ۲۰۱۸ (۱۵ تیر ۱۳۹۷) بر کالاهای وارداتی چین به این کشور  ۳۴میلیاردلار تعرفه گمرکی وضع  کرد که پکن نیز بلادرنگ دست به اقدام متقابل زد.

رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد از اول سپتامبر (۱۰ شهریور) این تعرفه ها را برقرار می سازد و در صورت امضا نشدن یک توافق جامع میان پکن و واشنگتن تعرفه ها را تا سطح ۲۵ درصد ادامه می دهد. این درحالی است که چند ماه قبل کاخ سفید تعرفه بر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش داده بود.

دونالد ترامپ  درحالی با چین جنگ تجاری منقطعی را به راه انداخته است که دیون دولتی دراین کشور هر روز سنگین تر می شود.

مجموع بدهی دولت فدرال آمریکا تا دسامبر ۲۰۱۸ میلادی رقمی نزدیک به ۲۲تریلیون  (۲۱.۹۷ تریلیون ) دلار گزارش شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار