کد خبر: ۴۹۱۳۲۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸

یک نماینده عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق مدعی شد روایت رسمی سازمان الحشد الشعبی و نیز نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در خصوص حمله اخیر به پایگاه الحشد در آمرلی درست نیست و به مصلحت چنین بیان شده است.

به گزارش شفاف، "کریم علیوی" عضو فراکسیون سازندگی (به رهبری هادی العامری) پارلمان عراق در برنامه "وجهه نظر" (دیدگاه) در یکی از شبکه های تلویزیونی عراق گفت که حمله اخیر به پایگاه "الشهدا" متعلق به الحشد الشعبی در آمرلی (استان صلاح الدین – شمال) عراق از سوی جنگنده های آمریکایی یا اسرائیلی انجام شده اما سفارت آمریکا و دولت عراق آن را نادیده می گیرند تا موجب تنش در روابط و نیز داخل عراق نشود.

وی گفت: دولت عراق تحت فشار آمریکاست تا به این گونه اطلاعات اتکا نکند چرا که این امر باعث بروز تنش میان عراق و آمریکا بویژه در سایه بحران جاری میان تهران و واشنگتن در منطقه خواهد شد.

علیوی افزود: رسانه های جهانی و عراقی دست داشتن اسرائیل در حمله به پایگاه الحشد الشعبی در آمرلی را تایید می کنند اما دولت عراق تایید این امر را به مصلحت نمی بیند.

وی گفت: سفارت آمریکا نیز نمی خواهد دولت عراق اطلاعاتی که تاکید می کند هواپیماهای آمریکایی یا اسرائیلی این حمله را انجام داده اند، بپذیرد چرا که به زیان این سفارتخانه تمام خواهد شد.

در همین حال هیات تحقیق اعزامی از سوی سازمان الحشد الشعبی دو هفته پیش اعلام کرد که تحقیقات انجام شده می گوید حمله موشکی یا هوایی در کار نبوده و انفجار صورت گرفته ناشی از آتش گرفتن مواد سوختی در این مقر بوده است.

این هیات تاکید کرد که در این حادثه کسی از نیروهای الحشد الشعبی جان خود را از دست نداده است.

در همین حال مرکز اطلاع رسانی امنیتی ستاد مشترک عراق پیشتر در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که مقر لشکر 16 الحشد الشعبی در آمرلی مورد بمباران یک پهباد ناشناس قرار گرفته است.

"عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق نیز حمله طرف خارجی به این پایگاه را رد کرده و گفته بود که این حادثه قربانی (کشته و زخمی) زیادی نداشته و در رسانه ها بزرگنمایی شده است.

این دومین حمله مشکوک به پایگاه های الحشد الشعبی در عراق و چندمین حمله به مقرها یا محل تجمع این نیروها در نقاط مختلف عراق طی بیش از یک سال گذشته به شمار می رود.

حمله به مقرهای الحشد الشعبی در عراق در  حالی صورت می گیرد که آمریکا طی ماههای اخیر به بهانه های مختلف از تهدید نیروهای مقاومت عراق علیه مقرهای دیپلماتیک و اقتصادی خود د ر این کشور سخن گفته و دست به عملیات روانی مختلف زده است که عراقی ها از آن بعنوان عملیات "عراق هراسی" و اعمال فشار به بغداد برای حمایت از سیاست های تنش آفرین و ضد ایرانی واشنگتن یاد کردند.  

27 خردادماه 97 نیز فرماندهی الحشد الشعبی تایید کرد که براثر یک حمله هوایی 22 نفر از یگان های 45 و 46 الحشد الشعبی در نوار مرزی عراق با سوریه جان باخته و 12 تن دیگر زخمی شدند.

یگان های 45 و 46 الحشد که هدف حمله موشکی قرار گرفتند از نیروهای گروه مقاومت اسلامی کتائب حزب الله عراق بودند.

الحشد الشعبی رسما نیروهای آمریکایی را متهم به انجام این حمله کرد اما برخی فرماندهان نظامی آمریکایی که نامشان فاش نشد، دست داشتن این کشور را در این حمله رد کرده و مدعی شده بودند که هواپیماهای رژیم صهیونیستی مرتکب این حمله شده اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار