کد خبر: ۴۹۱۳۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲

یک هفته پس از افشای موضوع آزار جنسی زنان در یکی از رستوارن های زنجیره ای آمریکایی از سوی فعالان حقوق زنان در انگلیس، اظهارات اخیر «مارلن شیاپا» وزیر برابری زنان و مردان فرانسه خبر از تشدید این آزارها در اروپا می دهد.

به گزارش شفاف، این مقام فرانسوی گفته که در طول یک سال گذشته بیش از 700 نفر به خاطر اعمال آزار و اذیت جنسی در این کشور جریمه شده اند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، تهدید به تجاوز، پرخاشگری و خشونت لفظی در اماکن و وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اذیت و آزارهای جنسی و جنسیتی به شمار می‌روند که زنان فرانسوی با آنها روبرو هستند.

این خشونت ها فقط مختص فرانسه و انگلستان نبوده که به تازگی بدنبال انتشار آمارهای وحشتناک اعمال آزار جنسی علیه زنان در ایتالیا، پارلمان این کشور قانون جدیدی را برای زنان تصویب کرد.

هر چند که این مساله در ارتباط با اعمال خشونت از سوی همسر و یا شریک زندگی سابق بوده اما خود حاکی از تشدید اینگونه آزار و اذیت ها در اروپا است.

آمارها نشان می دهد که هر سال در ایتالیا بیش از 70 درصد زنان به دست همسر و یا شریک زندگی سابق خود مورد آزار و خشونت‌های بدنی و جنسی قرار می‌گیرند.

طبق نتایج تحقیقات اخیر در انگلیس، بیش از یکهزار کارمند زن در رستوران‌های زنجیره ای آمریکایی موسوم به «مک دونالد» در سراسر این کشور قربانی آزار و اذیت جنسی شدند که مدیران این رستوران ها نه تنها چاره ای برای این بحران نیاندیشیدند که فقط به جابجایی مجرمان در شعب مختلف مک دونالد بسنده کردند.


 

به نوشته ایندیپندنت، نیمی از 120 هزار کارمند رستوران های مک دونالد را زنان تشکیل می دهند.

کمتر از یک سال پیش هم همین روزنامه انگلیسی گزارش کرد که طبق نتایج یافته‌ها در این کشور، آزار و اذیت جنسی دختران انگلیسی در اماکن عمومی بسیار زیاد است تا جایی که دختران جوان زندگی خود را با آن وفق داده‌اند.

در آن زمان، موسسه خیریه «برنامه بین‌الملل بریتانیا» تحقیقاتی انجام داده بود که طبق نتایج حاصل از آن، یک هشتم دختران نوجوان انگلیسی گفته ‌اند برای نخستین بار آزار ناخواسته جنسی را زمانی که 12 سال یا کمتر داشتند، در اماکن عمومی تجربه کرده‌اند.

اسفند دو سال پیش هم اعلام شد که از هر هشت زن در فرانسه، یک نفر در طول عمرش مورد تجاوز و (نه آزار) قرار گرفته که 58 درصد گفته بودند رفتار ناهنجاری دیده و 43 درصد ادعا کردند بدون رضایت بدنشان لمس شده است.


مساله آزار جنسی در فرانسه شاید بیش از دیگر کشورهای اروپایی بویژه در طول یک سال گذشته در رسانه ها برجسته شده و نمود پیدا کرده است.

به نوشته تارنمای رادیو بین المللی فرانسه، طرح جدید علیه آزار و اذیت جنسی زنان در اماکن و وسایل حمل و نقل عمومی در فرانسه سال گذشته به اجرا درآمد.

تا کنون این طرح موجب صدور 713 برگه جریمه برای کسانی که این قانون را زیر پا گذاشته اند شده است.

هر چند که این طرح یک پیشرفت مثبت در زمینه حقوق زنان در فرانسه به حساب می‌آید، اما با این حال، انجمن‌های فمینیستی کشور در مورد محدودیت‌های این طرح هشدار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طرح یاد شده بخشی از قانونی است که اوایل ماه اوت سال ۲۰۱۸ در فرانسه تصویب شد.

هدف از تصویب این قانون، مبارزه با آزار و اذیت جنسی و جنسیتی علیه زنان در فرانسه بیان شده بود.


به نوشته این خبرگزاری، بر اساس قانون مزبور، افرادی که دست به آزار و اذیت جنسی و جنسیتی علیه زنان بزنند، ۹۰ یورو یا حتی 1500 یورو در صورت وخیم تر شدن شرایط (مخصوصاً هنگامی که قربانی زیر 15 سال باشد) جریمه می‌شوند.

هر  چند که مارلین شیاپا از "نتایج دلگرم کننده" این قانون استقبال کرده اما مساله آزار جنسی زنان مساله ای است که بارها و بارها در رسانه های این کشور مورد اشاره قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: