کد خبر: ۴۹۱۳۲۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹
رئیس قوه قضائیه:

رئیس قوه قضاییه اقدام ایالات متحده آمریکا در تحریم وزیر امور خارجه کشورمان را «غیرخردمندانه» توصیف کرد و افزود: تحریم وزیر امورخارجه، نشان دهنده اوج استیصال و به بن بست رسیدن آمریکا و موجب سرزنش همه خردمندان عالم است.

به گزارش شفاف، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قضایی، افزود:  بر همین مبنا لازم است برای شکست دادن دشمن در تحقق اهدافش، کار جهادی، شناخت دشمن و تلاش برای افزایش اعتماد به نظام و کارآمدی آن را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم و تردید نکنیم که آینده بسیار روشن و موفقیت آمیزی را پیش رو خواهیم داشت.

 

بی دقتی در رعایت حجاب لزوما به معنای مخالفت با ارزش ها نیست
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع حجاب اشاره کرد و گفت: در تاریخ تمدنی کشور ما موضوع حجاب، حیا و عفاف در بین زنان و مردان یک مساله کاملا ریشه دار است و مردم ما همواره در طول تاریخ تمدن خود عفیفانه زندگی کرده اند.

آیت الله رئیسی افزود: خاطرنشان کرد: حجاب یک فریضه مسلم شرعی الهی است اما همچنان که رهبر معظم انقلاب در یکی از سخنرانی های خود در خراسان شمالی فرمودند، نباید تصور کنیم کسی که نسبت به حجاب غفلت یا بی دقتی دارد، لزوما مخالف ارزش های نظام، اسلام و انقلاب است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تصویب سند عفاف و حجاب از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۴ و تعیین وظایف هر یک از دستگاه های اجرایی، فرهنگی، اجتماعی، انتظامی و قضایی در این زمینه، یادآور شد: در این سند برای ۲۶ دستگاه وظایفی تعیین شده است. به عنوان مثال، وزارت ارشاد ۲۱ وظیفه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۷ وظیفه، وزارت آموزش پرورش ۲۱ وظیفه و سازمان صداوسیما، وزارت کار و وزارت ارتباطات، هر یک وظایف فراوانی را به عهده دارند که کمترین آنها پنج وظیفه است.

 

سازمان بازرسی بر عملکرد دستگاه ها در زمینه حجاب، نظارت کند 

آیت الله رئیسی افزود: اکنون بعد از گذشت ۱۴ سال باید همه این دستگاه ها بازبینی به عملکرد خود داشته باشند تا ببینند آیا به وظایف قانونی خود عمل کرده اند یا خیر که البته به اعتقاد ما به این وظایف عمل نشده است. بر همین مبنا از سازمان بازرسی کل کشور در اجرای وظیفه نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قانون می خواهم که ضمن نظارت بر عملکرد دستگاه ها در این زمینه، گزارش لازم را ارائه کند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در این زمینه کمبود قانون نداریم و اتفاقا یکی از مشکلات کشور ما حجم بالای قوانین و مقررات در زمینه های مختلف است، مشکل اصلی را در عدم توجه به اجرای قانون دانست و تاکید کرد: روسای سازمان ها، نهادها و دستگاه ها باید هوشیار باشند و فراموش نکنند که امروز دشمن تمام داشته های ما را که همان باورها و ارزش هایمان است هدف قرار داده و اگر دستگاه ها به وظیفه قانونی خود عمل کنند، به هیچوجه نباید نگران عملکرد مردم بود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز مساله اصلی ما مبارزه با فساد، تبعیض و تجاوز به حقوق عامه است، تصریح کرد: اینکه کسی در جایی مرتکب فساد اقتصادی می شود، مجوزی برای قانون شکنی دیگران نیست. کسی که از چراغ قرمز عبور می کند، نباید بگوید به جای برخورد با من بروید با مفسدان برخورد کنید. هر دو، نقض قانون است و باید با آن برخورد شود.  

وی ادامه داد: البته طبیعی است که حساسیت ما نسبت به جرایم بزرگ تر که حقوق مردم را مورد تعرض قرار می دهد بیشتر است اما باید این فرهنگ در کشور نهادینه شود که جرم کوچک و بزرگ فرقی ندارد و هر گونه نقض قانون، ضد ارزش است. بنابراین فساد اقتصادی عده ای نباید مجوز کم کاری، رشوه گرفتن و ترویج بی حیایی در جامعه شود.

رئیس قوه قضاییه، حیا را به عنوان یکی از پایه های اخلاقی جامعه دانست و گفت: حیا برای زنان، مردان، صاحبان تریبون، مسئولان و همه دست اندرکاران امور کشور از مبانی بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله رئیسی یادآور شد: آنچه رهبر معظم انقلاب در هفته جاری مورد تاکید قرار دادند، توجه به کار جهادی بود که لازم است این روحیه در کشور به ویژه بین مسئولان و کارگزاران نظام به یک فرهنگ و گفتمان غالب تبدیل شود.
 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار