کد خبر: ۴۹۱۳۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱

مدیرعامل بنیاد کرامت امام رضا (ع) از برنامه ریزی این مجموعه برای ارائه خدمات به زوج‌های نیازمند در مناطق محروم خبر داد.

به گزارش شفاف،  محسن منصوری مدیرعامل بنیاد کرامت در نشست خبری اظهار کرد: بنیاد کرامت 3 سال است که فعالیت خود را با هدف رسیدگی به محرومان با منابع آستان قدس رضوی آغاز کرده است.  کارآفرینی اجتماعی، آموزش و تربیت، توجه به سلامت و ساماندهی گروه های سلامت پزشکی در رسیدگی به محرومان و همچنین توجه به رفع مشکلات حوزه خانواده از جمله محورهای اصلی این بنیاد است.

مدیرعامل بنیاد کرامت امام رضا (ع) با اشاره به اینکه 888 مادر باردار تحت پوشش قرار دارند، افزود: به منظور رفع مشکلات سلامت و کمک به تربیت نسل سالم و صالح، این مادران باردار را در استان‌های غربی و محروم تحت پوشش قرار داده ایم.

منصوری با اشاره به اینکه خانواده سالم یکی از ارکان اصلی جامعه سالم محسوب می شود، ادامه داد: در این راستا نیز اقداماتی انجام شده و همچنین در حال انجام است و سعی می‌کنیم در جهت تربیت ممتاز نسل آینده و رفع فقر فرهنگی خانواده ها اقدام کنیم.

وی با اشاره به اینکه در جهت حفظ بنیاد خانواده، 3 راهبرد گفتمان سازی، شبکه سازی و الگوسازی در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: در قانون اساسی نیز به حفظ بنیان خانواده تاکید شده است و در همین راستا ما نیز کارگروهی تشکیل داده ایم تا موضوع الگوسازی اجتماعی و کارامدی خانواده ها را نهادینه کنیم.

به گفته مدیرعامل بنیاد کرامت امام رضا (ع)  هیچکدام از اقدامات توسط خود مجموعه انجام نمی‌شود بلکه با همکاری تشکل‌های مردمی انجام می‌شود و اساس کار به مردم واگذار شده است و در بحث خانواده راهبردهایی مانند تقویت کنشگران اجتماعی، الگوی اجتماع محور در دستور کار قرار گرفته است.

منصوری از اعزام هفتگی 90 تا 100 نفر برای زیارت کربلا، نجف و کاظمین خبر داد و افزود: این افراد از خانواده‌های محرومی هستند که امکان زیارت را تاکنون نداشته‌اند.

وی در مورد تسهیل ازدواج جوانان گفت: در این خصوص برنامه‌ای عملیاتی را در 5 محور آغاز کرده‌ایم که طی یکی دو سال آینده اجرایی می‌شود که تشکیل شبکه فعالین خانواده رضوی، هادیان خانواده، جشنواره خانواده رضوی، عروسی خوبان و پلت فرم خانواده رضوی از جمله این برنامه‌ها است. در ابتدا 12 استان جامعه هدف ما قرار گرفته‌اند که سعی می‌کنیم این برنامه را در جهت تحکیم خانواده‌های نوپا و حمایت‌های اجتماعی از آنها آغاز کنیم و تاکنون 888 خانواده و زوج جوان محروم شناسایی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه 50 تشکل فعال در حوزه حمایت از خانواده تاکنون عضو شده‌اند، اظهار کرد: برنامه عروسی خوبان از عید سعید فطر کار خود را آغاز کرده و تاکنون مشکل 88 زوج را رفع کرده‌ایم.

منصوری به برگزاری جشنواره خانواده رضوی نیز اشاره کرد و گفت: این جشنواره با هدف دریافت ایده های برتر در حوزه خانواده برگزار می‌شود و گفتمان سازی و الگوی تحکیم خانواده در مناطق محروم در دستور کار قرار دارد و در این راستا 100 نفر از مبلغین که همگی طلاب هستند، شناسایی شده‌اند و برای این افراد که همه تحصیلات حوزوی و دینی دارند، دوره‌های آموزشی را برگزار می‌کنیم.

به گفته مدیرعامل بنیاد کرامت امام رضا (ع)  این مبلغین در جهت تسهیل موانع ازدواج در مناطق محروم اقدام می‌کنند که ترویج زندگی اسلامی و سطح سلامت رفتاری، شناسایی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در حوزه خانواده و سلامت روانی و اجتماعی خانواده‌ها از جمله اهداف هادیان خانواده است و در واقع ارائه خدمات ویژه به زوج‌های نیازمند در مناطق محروم از برنامه‌های اصلی محسوب می‌شود.

منصوری به برنامه پلت فرم جامع خانواده رضوی نیز اشاره کرد و افزود: این برنامه جهت شتاب بخشیدن موضوعات خانواده در کشور و هر آنچه برای ترویج ازدواج آسان و رفع نیازهای خانواده لازم است تدوین شده است. علاوه بر خانواده های نیازمند، در جهت رفع مشکلات معلولان نیز اقداماتی در دست انجام است که یکی از آنها همکاری با موسسه رعد الغدیر برای ایجاد اشتغال تعدادی از معلولان این مجموعه و پس از آن فراهم کردن ازدواج این افراد است. همچنین در جهت رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار، در حاشیه تهران 110 زن مورد حمایت بنیاد قرار گرفته‌اند.

فضه السادات حسینی دبیر جشنواره خانواده رضوی نیز در این نشست با اشاره به  ثبت‌نام جشنواره خانواده رضوی اظهار کرد: ثبت‌نام از فردا آغاز می شود و خانواده یکی از مهمترین مسائلی است که در جوامع مطرح می شود و برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید روی خانواده برنامه ریزی کرد. استفاده از تجربیات سازمان‌های مردم نهادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، در جهت کاهش آسیب‌ها و حفظ بنیاد خانواده تأثیر بسزایی دارد.

حسینی در مورد برگزاری جشنواره خانواده رضوی افزود: هر فردی که ایده‌ای در بحث خانواده دارد، می‌تواند از فردا در سایت این جشنواره ثبت‌نام کرده و ایده، طرح و تجربیات خود را بارگذاری کند.

دبیر جشنواره خانواده رضوی ادامه داد: اقداماتی که حاکمیت در زمینه مباحث مربوط به خانواده و شناسایی خانواده‌های نیازمند انجام می‌دهد، نسبت به تشکل‌های درگیر در این حوزه تأثیرگذار نیست، بنابراین سعی کرده‌ایم از سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه خانواده و جوانان استفاده کنیم.

وی افزود: جشنواره رضوی با محورهای طرح و ایده‌های عملیاتی، تجربه و سوابق، تولیدات و محصولات فرهنگی آموزشی شکل گرفت و موضوعاتی مانند تسهیل ازدواج، تحکیم خانواده، مشاوره، سبک زندگی و ... در دستور کار قرار گرفته است.

حسینی تصریح کرد: ثبت‌نام این جشنواره از 15 مرداد تا 15 شهریور انجام می‌شود و مهلت ارسال آثار نیز از 20 مرداد تا 10 مهرماه است و همچنین از 15 مهرماه تا 15 آبان ماه نیز داوری آثار ارسال شده انجام می‌گیرد.

به گفته وی، اعلام نتایج از اول آذرماه صورت می‌گیرد و قرار است از بین ایده‌های ارسالی، پنج ایده برتر مورد حمایت مادی و معنوی قرار گیرند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: