کد خبر: ۴۹۱۳۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰

شیان نام یکی از روستاهای استان کردستان است که به‌عنوان هدف گردشگری در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش شفاف، روستای شیان با جمعیت اندک که به 1000 نفر هم نمی‌رسد، سالها مقصد گردشگری افرادی بوده که به‌دنبال تجربه زندگی روستایی در محلی دور از هیاهو شهری هستند. این روستا 2 سال پیش در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، اما هنوز امکاناتی که باید به یک مقصد گردشگری اختصاص پیدا کند، ندارد؛ البته شاید فقدان جاده و امکانات توانسته شکل زندگی در این منطقه را به همین شکل ناب و دست‌نخورده باقی بگذارد.

شیان در بخش سیروان و در دهستان ژاورد واقع شده‌است. بافت و معماری این روستا به سبک قدیم مانده است و هنوز می‌توان بوی خاک نم‌خورده را در آن استشمام کرد. هنوز اثری از تیرآهن و بتن در این روستا نیست آب روستا از چشمه‌ها تأمین می‌شود؛ قریب به 250 چشمه در این روستا وجود دارد.

مردم روستا امورات خود را با باغبانی و کشاورزی می‌گذرانند، مزارع توت‌فرنگی در این روستا شهرت دارد. به دلیل سرما و کوهستانی بودن این روستا در برخی از ماه‌ها محصولات باغی و کشاورزی آسیب می‌بینند و نبود گاز در این روستا دردسرهای زیادی برای روستاییان به‌وجود آورده است، اما در عوض تابستانهای خنکی را تجربه می‌کنند و همین خنکی در تابستان است که برای گردشگران جاذبه ایجاد می‌کند.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار