کد خبر: ۴۹۱۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳

رئیس‌جمهور گفت: سیاست خارجه مربوط به کل ملت ایران است و وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه وقتی در سیاست بیرونی ما و خارجی ما حرف می‌زند و حضور پیدا می‌کند به عنوان نماینده کل ملت ایران است.

به گزارش شفاف،‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور بسیار خوشحالم که فرصت دیدار با وزیر خارجه و مدیران وزاتخانه را پیدا کردم گفت: وقتی می‌گوییم سیاست خارجه یعنی نحوه تعامل یک کشور با بیرون و دیگران. بنابراین سیاست خارجه نمی‌تواند سیاستی باشد که مربوط به یک جناح،‌ یک حزب،‌ یک جمع باشد، سیاست خارجه مربوط به کل ملت ایران است و وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه وقتی در سیاست بیرونی ما و خارجی ما حرف می‌زند و حضور پیدا می‌کند به عنوان نماینده کل ملت ایران است. نه نماینده یک گروه، یا جناح و به  همین دلیل دیپلماسی و سیاست خارجه باید پکپارچه باشد.

وی افزود:  ملتی قدرتمند و مقتدر است که یکپارچه باشد. تکه تکه شدن و جدا شدن بخش‌های مختلف منابع قدرت یک ملت توان ملت را می‌کاهد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از افتخارات ملی ما این است که سیاست خارجه مربوط به همخه ملت ایران است و این افتخار نصیب همه کشورها در دنیا نیست و بسیاری کشورها مستقل نیستند و به نوعی وابستگی به قدرت‌ها دارند،‌ اظهار داشت: وزارت خارجه به عنوان نیروهای تخصصی کارشناس در امر سیاست خارجه و روابط خارجه هستند،‌ یعنی شما؛ همه‌تان و سفرای ما و سایر مقام‌های وزارت خارجه به عنوان کارشناسان امین نظام در سیاست خارجه هستند.

روحانی ادامه داد: کارشناس امین آنجایی که باید مشورت بدهد باید انچه را که می‌فهمد و تشخیص می‌دهد و تقاضای یک مشاور امین می‌کند حرف خود را با صراحت بزند. حالا ممکن است آن حرفی که به رئیس‌جمهور می‌زند خوشایند رئیس‌جمهور باشد یا نباشد،  اگر بنا بر خوشایند این و آن باشد ما از امانت خارج می‌شویم. در قرآن بارها تکرار شده راجع به پیامبران که رسول امین. مخصوصاً در سوره شعرا می‌بینیم که تکرار می‌شود که هر پیغمبری را خدا توصیف می‌‌کند او را با عنوان رسول‌امین یاد می‌کند.

وی گفت:‌ امانت‌داری مهم است،  وزارت خارجه دو جا امانت‌دار است،  یک‌جا جایی است که باید اظهارنظر کند، سفیر، معاون وزیر و شخص وزیر در جمع باید نظر کاشناسی خود را بدهد. مخصوصا وزیر خارجه‌ای مثل دکتر ظریف که یک نخبه و مجتهد سیاسی است حالا برخی‌ها هستند درس در سیاست خواندند و تجربه دارند اما به مقام اجتهاد نرسیدند، ولی وزیر خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است. علاوه بر تجریه و نخبگی و استعدادش مجتهد است.

این خبر تکمیل می‌شود...

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: