کد خبر: ۴۹۱۳۷۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸

سخنگوی قوه قضائیه در مراسم افتتاح شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ، هنر و رسانه گفت: ما تلاش خود را برای انجام بهتر امور می کنیم اما از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه هم انتطار داریم که شرایط جایگاهی که در آن قرار دارند را بسنجند.

به گزارش شفاف، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در آئین گشایش مجتمع 35 شورای حل اختلاف تهران ویژه فرهنگ، هنر و رسانه با تبریک ایام ذی‌الحجه و روز خبرنگار، گفت: من از ابتدای حضورم در قوه قضائیه به رسیدگی‌های تخصصی معتقدم بودم و حالا به جهت اینکه با جامعه رسانه‌ای کشور پیوند خورده‌ام بیشتر نسبت به این موضوع اذعان دارم. البته امیدوارم هیچگاه اختلافی بین این اهالی پیش نیاید اما اگر اختلافی پیش آمد حتی برای خودم من را در دسته اعضای جامعه فرهنگ، هنر و رسانه طبقه‌بندی کنید و دعاوی من را به همین شورا منتقل کنید.

وی با اشاره به نگرشهای قوه قضائیه در دوره جدید تصریح کرد: در برنامه‌های مختلف سند تحول قوه قضائیه توسعه ارتباطات این قوه با جامعه فرهنگ، هنر و رسانه و قدری گسترده‌تر با جامعه نخبگانی کشور و حتی گسترده‌تر از آن با جامعه شهروندی مورد تأکید قرار گرفته است. ما به دنبال افزایش سرمایه اجتماعی هستیم و به طور طبیعی برای دستیابی به این هدف نهایی لازم است ارتباط مؤثری با جامعه شهروندی داشته باشیم و این تحقق نخواهد یافت الا با ارتباط با جامعه نخبگانی و در امتداد آن جامعه فرهنگ، هنر و رسانه.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: متناسب با صحبت‌های مطرح شده از جامعه هدف می‌گوییم که رویکرد تازه قوه قضائیه حفظ بیشتر ارزش‌های انسانی و اسلامی است که این موضوع در دستورالعمل رئیس قوه برای حفظ کرامت انسانی و اسلامی مندرج است.

وی افزود: در دوره تحول قوه قضائیه بنا این است نقدپذیری تقویت شود و حتی در برابر بی‌مهری‌ها واکنش سریع نداشته باشیم الا آنجا که حقوق عامه و کیان نظام به مخاطره بیفتد. اگر ضرورت ایجاب نکند از کسی یا نهادی شکایت نمی‌کنیم به عنوان مثال در دوره قبل شکایتی درباره مصاحبه پخش شده در صدا و سیما وجود داشت که ما از پیگیری این شکایت صرفنظر کردیم هرچند که مباحث مطرح شده در آن برنامه صحیح نبود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: ما بنای کار تخصصی داریم و این کار تخصصی را در جمع اصحاب رسانه اعلام کردیم و در نهایت این مجتمع دایر شد. جامعه امروز جامعه تخصصی‌تر شده و بنابه همین موضوع باید فرآیندهای قضایی را تخصصی پیگیری کنیم.

وی افزود: با حضور عناصر کارآمد در حوزه‌های تخصصی شورای حل اختلاف به سمت حل واقعی اختلافات پیش می‌رویم البته اینها ایده ماست و امیدواریم موفق به اجرای آن شویم.

سخنگوی قوه قضائیه از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه تقاضایی مطرح کرد و توضیح داد: ما تلاش می‌کنیم کار خود را به درستی انجام دهیم اما از عزیزان فعال در این عرصه هم انتظار داریم به رفتار و حرکات و نتایج آنها توجه بیشتری داشته باشند و انتظار ما از آنها نسبت به سایر اقشار جامعه بیشتر است تا بتوانند شأن و منزلت جایگاه خود را رعایت کنند.

اسماعیلی ادامه داد: فعالیت در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه شرایطی دارد و فعال این حوزه باید خودش این اقتضائات را در نظر بگیرد و نتایج رفتارهایش را بسنجد. جامعه هنری ما که مخاطبان خاص دارند باید اقتضائات را بشناسند و این برای ما قابل قبول نیست که می‌گویند مثلا از جامعه پزشکان می‌شود انتظار داشت اما این انتظارات از جامعه رسانه‌ای باید کمتر باشد اما برعکس ما توقع داریم جامعه رسانه‌ای توجه بیشتری داشته باشند چرا که یک پزشک نتایج رفتارش با گروه اندکی در ارتباط است اما نتایج عملکرد رسانه به سطح یک جامعهتسری پیدا می‌کند.

وی افزود: اگر این توجهات را جامعه عمل بپوشانیم و ارزش‌های ملی و دینی را رعایت کنیم عمل در هر حوزه‌ای راحت‌تر می‌شود و اصلا جامعه فرهنگ، هنر و رسانه باید نسبت به سایر اقشار بیشترین تقید را به دین داشته باشند نه کمتر از دیگران چرا که ما امروز خودمان نیستیم و باید جایگاهمان را در نظر بگیریم.

از جامعه رسانه‌ای هم حجت‌الاسلام دعایی به ایراد سخنرانی پرداخت و دلیل انتخاب خود را مدت زمان حضورش در مطبوعات اعلام کرد.

وی در سخنان خود گفت: خوشحالم که دست‌پرورده شهید بهشتی، دوران جدیدی را در قوه قضائیه آغاز کرده است.

وی افزود: جامعه هنر، فرهنگ و رسانه جامعه شریف و ضعیفی است شاید یک اثر از تولیدات این جامعه را ببینیم و درکش نکنیم اما وقتی در مواجهه حضوری با آنها قرار می‌گیریم ارتباط موثرتر و صمیمانه‌تری با آنها برقرار می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار