کد خبر: ۴۹۱۳۷۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸

هوای تهران در وضعیت سالم قرار دارد اما افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها (به ویژه ذرات معلق و آلاینده ازن) در برخی ساعات باعث برقراری شرایط نامطلوب کیفیت هوا (به ویژه برای گروه‌های حساس) در اکثر مناطق شهر تهران خواهد شد.

به گزارش شفاف،‌ کیفیت هوای تهران با شاخص 98 در وضعیت سالم قرار دارد. این رقم میانگین شاخص کیفیت هوا در 12 ساعت گذشته (با تاکید بیشتر بر روی سه ساعت آخر در شرایط جوی متغیر) برای میانگین کل ایستگاه‌هاست.

پیش بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان دهنده افزایش تدریجی میزان ناپایداری جوی در روز جاری نسبت به روز پیشین است و برای برخی ساعات وزش باد انتظار می‌رود که احتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال خواهد داشت.

رفته رفته با افزایش تابش نور خورشید و دما در طول روز، شرایط برای تولید آلاینده ازن میسر شده و احتمال می‌رود بین ساعات 2 الی 6 بعدازظهر سه شنبه افزایش نسبی در غلظت آلاینده مذکور مشاهده شود که به تبع آن کاهش موقتی کیفیت هوا را به همراه خواهد داشت. بر این اساس، افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها (به ویژه ذرات معلق و آلاینده ازن) در برخی ساعات نیمه تابستان 98 سبب برقراری شرایط نامطلوب کیفیت هوا (به ویژه برای گروه‌های حساس) در اکثر مناطق شهر تهران خواهد شد.

با کاهش میزان ناپایداری جوی تا نخستین ساعات روز چهارشنبه، افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها در شانزدهمین روز از مرداد ماه 98 دور از انتظار نخواهد بود. هرچند با تغییر شرایط جوی در طول روز، بر سرعت وزش باد افزوده شده، به گونه‌‌‌ای که برای بعضی ساعات بعدازظهر، وزش باد نسبتا شدید (با بزرگی بالاتر از 5 متربرثانیه) انتظار می‌رود که در برخی اوقات افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به همراه خواهد داشت.

همچنین کاهش جزئی دما و ناپایداری‌های جوی حاکم در روز چهارشنبه فرآیند شکل گیری آلاینده ازن را محدود کرده و انتظار می‌رود کاهش نسبی در غلظت این آلاینده (نسبت به روز جاری) مشاهده شود. از این رو، با توجه به احتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق در برخی ساعات روز آینده، وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق پایتخت به طور موقت در شرایط ناسالم به ویژه برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار