کد خبر: ۴۹۱۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گشایش شورای حل اختلاف ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه بر رفع سوءتفاهمات میان اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و همچنین قوه قضائیه به یمن افتتاح این شورا تاکید کرد.

به گزارش شفاف، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در آئین گشایش مجتمع شماره 35 شورای حل اختلاف تهران ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه با گرامیداشت یاد شهید صارمی و روز خبرنگار گفت: افتتاح این شورا به عنوان گام نخست ارتباط موثر اهالی فرهنگ و هنر با قوه قضائیه بسیار اهمیت دارد و گام‌های بعدی می‌تواند به ارتباط مؤثرتر بینجامد. حوزه فرهنگ، هنر و رسانه یک حوزه خاص است چرا که انقلاب ما هویت فرهنگی داشت و نوع نگاه اصحاب فرهنگ و هنر باید متفاوت از حوزه‌های دیگر باشد، برخورد با این اهالی نیز همین‌طور. البته نباید با  عدالت تلاقی پیدا کند. حوزه فرهنگ، هنر و رسانه تنها به مواضع تخصصی خود محدود نمی‌شود و افق تاثیرش گسترده‌تر از این حوزه‌هاست از امنیت و اقتصاد گرفته تا سلامت و رفاه.

وی افزود: حوزه فرهنگ و هنر را نه به عنوان یک برش از زیست اجتماعی بلکه باید به عنوان یک پیوست اجتماعی تلقی کرد. ما پیش از این با قوه قضائیه گفت‌وگوهایی داشتیم که این مراودات تاثیرگذار بود و بخصوص در دوره جدید قوه قضائیه امید بیشتری ایجاد کرد که این گفت‌وگوها منجر به یک ساختارسازی مناسب برای ارتباط فرهنگ، هنر و رسانه با قوه قضائیه باشد مناسباتی که سالمتر و روانترباشد.

صالحی ادامه داد: مشاغل در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه تنوع زیادی دارد و همین تنوع ما را مجبور می‌کند به نکاتی توجه داشته باشیم. اول اینکه باید ویژگیهای شخصیتی و منزلتی این اهالی رعایت شود چرا که آنها با سایر اقشار جامعه تفاوتهایی دارند و لازم است مناسبات برای آنها طور دیگری باشد و جایگاهشان را حفظ کنیم.

وی گفت: نکته دیگر به مسیر دادرسی و مسیر الحاق حقوق ارتباط پیدا می‌کند چرا که این مسیر کمی طولانی و در برخی موارد هزینه‌بر است و همین موضوعات باعث می‌شود این اهالی کمتر وارد آن شوند. ممکن است حقی که قرار است دریافت کنند بسیار کمتر از هزینه‌ای باشد که می‌خواهند بپردازند که نمونه آن قاچاق محصولات هنری و نادیده گرفتن حقوق مولفان است.

صالحی گفت: حوزه فرهنگ، هنر و رسانه شاخه‌های گسترده‌ای دارد و هر واژه تنوع شغلی زیادی را در بر می‌گیرد. برای برپایی نظام دادرسی عادلانه برای این مشاغل لازم است نگاه تخصصی به هرکدام از شغل‌ها داشت.

وزیر ارشاد از کمک‌های قوه قضائیه برای برپایی این شورا تشکر کرد و توضیح داد: آقای اسماعیلی در زمان ریاست دادگستری بحث شورای حل اختلاف را به میان کشیده و پیش برد که در نهایت در آستانه روز خبرنگار این اتفاق افتاد که بتواند برخی از مشکلات اهالی فرهنگ، هنر و رسانه را کمتر کند و جریان تخصصی در بررسی اختلافات را پیش بگیرد. در ادامه شان و منزلت این اهالی حفظ شود. البته در کنار این موضوعات دو نکته دیگر نیز وجود دارد ما در حوزه صنوف و وزارتخانه نیازمند قراردادهای تیپ و نمونه هستیم که البته بررسی پرونده‌هایی که به این شورا ارجاع داده می‌شود می‌تواند در تدوین این قراردادها راهگشا باشد. نکته دوم و در فواید این رویداد این است که ما به تقویت نگاه حقوقی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه تمرکز خواهیم کرد چرا که تاکنون نگاه حقوقی در این عرصه تکامل چندانی نداشته است.

وزیر ارشاد ادامه داد: این افتتاح به مصابح گام اول این مسیر تلقی می‌شود و این ارتباط باعث می‌شود سوء تفاهمات بین اهالی فرهنگ،هنر و رسانه و همچنین قوه قضائیه مرتفع شود. باید به طرفی پیش برویم که یک داوری عادلانه با یک کارشناسی همه جانبه صورت پذیرد. درست مانند بررسی ابعاد یک قتل.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار