کد خبر: ۴۹۱۴۷۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱

یکی از دیدنی ها ی زیبا و مکان ها ی گردشگری ارمنستان و شهر ایروان،  موزه ماتناداران ایروان است که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از آن به ایروان می ‌روند .از بزرگترین و غنی‌ترین موزه‌ ها ی کتاب و نسخ خطی دنیا ، این موزه است .

ماتناداران در زبان ارمنی به معنی " مخزن نسخ خطی " است .طراحی این موزه را معمار معروف ارمنی ، مارک گریگوریان در سال 1957 بر عهده گرفته و به طوری بی نظیر این موزه را به زیبایی طراحی کرده است .  در موزه ماتناداران ایروان می توانید مجسمه‌ ها یی از فیلسوفان و هنرمندان تاریخ ارمنستان را  در بخش ورودی  موزه ببینید . 

موزه ماتناداران ایروان در آفر تور ارمنستان با قیمت های ارزان  مخزن نسخه های خطی باستانی و یک موسسه تحقیقاتی در زمینه ی اسناد و کتاب‌های دستنویس تاریخی در ارمنستان می باشد همچنین این موزه دارای با ارزش ترین نسخه های خطی و کتاب های قرون وسطایی جهان می باشد .

به گزارش سفر باتو ،  دست نوشته و 30.000 سند که شامل مجموعه ا ی گسترده از موضوعاتی مانند الهیات ، فلسفه ، تاریخ نگاری و تاریخ ، جغرافیا ، دستور زبان ، هنر و تاریخ هنر، پزشکی و علم به زبان ارمنی و دیگر زبان ها می باشد .

اهداف اصلی  موزه ماتناداران در ابتدا عبارتند از: حفظ، باز سازی و بازتولید نسخه ها ی خطی ،  تهیه نسخه ها ی باستانی ، سازماندهی و فهرست بندی نسخه های خطی ارمنی و توزیع و انتشار نسخه ها ی خطی ارمنی به ویژه از لحاظ تاریخی .

موزه ماتناداران ایروان ارمنستان یکی از قدیمی ترین و ثروتمند ترین خزانه های کتاب در دنیا است که کمتر گردشگری می توانید پیدا کنید  ، که بدون ملاقات از این مرکز  علمی ، ایروان را ترک کند.

 ساختار این موزه به این گونه است که مجموعه ای از پله ها شما را به سمت مجسمه مسروپ ماشتوس ، مخترع الفبای ارمنی  ( در سال ۳۹۶ میلادی ) سوق می دهد. در کنار آن مجسمه شاگرد مسروپ ماشتوس ساخته شده است ، که دستش را با اشاره کرده به مدرس خود بالا نگه داشته است و در کنار او زانو زده است. حروف الفبای ارمنی بر روی دیوار پشتی حکاکی شده است.

به محض ورود از درهای بزرگ مس اندود شاهد موزاییک نبرد آوارایر می شوید ، که هال ورودی را تزیین کرده است. این یک رویداد بسیار مهم برای ارامنه محسوب می شود ، که در ۲۶ ماه می سال ۴۵۱ میلادی آن ها برای مقابله با دشمنا ن خود برپا خواستند . بر روی دیوار رو به رویی قاب سه لوح ای است ، که توسط هوهانس خاچاطریان با آبرنگ بر روی گچ نقاشی شده است . همین طور آن ۳ دوره متفاوت ازتاریخ و فرهنگ ارامنه را نشان می دهد. در این مرکز میراث فرهنگی ، نسخه هایی می توان پیدا کرد که اصل آن ها گم شده است و فقط از طریق ترجمه ها ی ارمنی قابل شناسایی هستند .

  آدرس هم ، در شمال غربی ایروان و واقع بر تپه ای با مناظر زیبا ، موزه ماتناداران ایروان قرار دارد .

بنای زیبای موزه ماتناداران ایروان ارمنستان  دارای مقاومت و استحکامات  بالایی است. زمانی که از درهای بزرگ مس اندود داخل می شوید، طاق های کمانی شکل بزرگی خواهید دید . این طاق ها  توسط نقاشی هایی از نبرد حماسی آوارایر تزئین شده اند . نبرد فوق حکایت از نبردی با دشمنان ارامنه است که موجبات افتخار ارمنی ها می باشد. نقاشی ها ی نبرد آوارایر بوسیله نقاش یوهانس خاچاطوریان ترسیم شده است .

دیگر جاذبه ها یی را که آنچنان از موزه دور نیستند، نیز بررسی کند. نظیر میدان جمهوری و ساختمان زیبای اپرای ایروان آن گاه در دیدار از کاسکاد از هزار پله ایروان ، بالا روید و روح خود را طراوت بخشید.

منظور از مانتادران در واقع همان حافظ الفبای نوشتاری در متون ارمنی است، الفبایی که برای اولین بار در قرن پنجم توسط سنت مسروپ مشتوت ابداع گردیده است .

 همانطور که گفته شد ، از میان مجسمه ها ی موجود  در این موزه می توان به مجسمه ها ی زیر اشاره کرد که : در یکی از ستون‌ ها ی این کتاب ‌خانه ، مجسمه‌ای از مشتوت یکی از نویسندگان برجسته‌ی کشور ارمنستان و مخترع الفبای ارمنی قرار گرفته است. در کنار مجسمه‌ی پدر الفبای ارمنی، مجسمه‌ی یکی از شاگردانش نیز قرار داده شده است .

این موزه همه‌ روزه از ساعت 10 صبح تا 7 عصر به‌روی بازدیدکنندگان باز است .مجموعهٔ ماتناداران ایروان یکی از مراکز تحقیقاتی مهم، به ویژه، در زمینهٔ متون و نسخه‌های خطی است.

علاوه بر آثار مورخان ارمنی حدود ششصد نسخه از آثار مورخان ایرانی، عرب، تُرک و کُرد نیز در این موزه  نگهداری می ‌شود و صدها نسخهٔ لاتین و ترجمه‌هایی از نسخه‌های اصلی به زبان ارمنی نیز موجود است که محتوای آن‌ ها بخش اعظمی از تاریخ ایران ، امپراتوری روم شرقی ، تاریخ اروپا ، امپراتوری عثمانی، خاور دور و خاورمیانه را طی سده‌های سیزدهم تا نوزدهم میلادی در برمی گیرد.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار