کد خبر: ۴۹۱۵۳۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
نیویورک تایمز:

برخی از فعالیت‌های جاسوس‌های دستگیر شده در ایران، تلاش‌هایی مخفیانه برای گردآوری اطلاعات درباره فروش نفت ایران را شامل می‌شده است.

به گزارش شفاف، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز پنجشنبه در گزارشی فاش کرد برخی از فعالیت‌های جاسوس‌های دستگیر شده در ایران، تلاش‌هایی مخفیانه برای گردآوری اطلاعات دربارهفروش نفت ایران را شامل می‌شده است.

بر این اساس، محور گزارش نیویورک‌تایمز را اهمیت جاسوسی از صنعت نفت ایران، بعد از اقدام آمریکا در اعمال تحریم‌هایی علیه فروش نفت توسط ایران تشکیل می‌دهد.

نیویورک‌تایمز نوشته است: «از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌هایی را علیه فروش نفت ایران اعمال کرد دستیابی به اطلاعات در خصوص فروش نفت به یک سلاح باارزش ژئوپولتیک تبدیل شده است.»

این روزنامه آمریکایی در ادامه با اشاره به بیانیه ماه گذشته ایران در خصوص دستگیری ۱۷ نفر از عوامل سیا می‌نویسد: «دولت ایران اهداف جاسوسی این افراد که برخی به اعدام محکوم شده‌اند را مبهم گذاشت، اما اکنون مشخص شده که اهداف آن‌ها تلاش‌هایی مخفیانه برای گردآوری اطلاعات در خصوص فروش نفت را شامل می‌شده است.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در حساب کاربری خودش در توئیتر مدعی شد افراد محکوم‌شده در ایران برای سیا کار نمی‌کرده‌اند. بیانیه او از آن جهت که دولت آمریکا تقریباً هیچ‌گاه گزارش‌های مربوط به جاسوسان سیا را تکذیب یا تأیید نمی‌کند بیانیه‌ای به شدت غیرمعمول بود.

مدیر کل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ایران ۳۱ تیرماه سال جاری از شناسایی و دستگیری ۱۷ جاسوس تربیت‌یافته سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در داخل کشور خبر داد و گفت آن‌ها به اعدام محکوم شده‌اند. او گفته بود که جاسوس‌های شناسایی شده شامل «شاغلین مراکز حساس و حیاتی و همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بودند.»

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: