کد خبر: ۴۹۱۵۵۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱

ذاکری از نظارت نداشتن مسئولان بر افزایش قیمت ها و بی تفاوتی آنها گلایه کرد.

تولید کننده‌های آثار هنری چرم با افزایش قیمت ها توان ایستادگی ندارندنیما ذاکری هنرمند صنایع دستی در شفاف، در خصوص گرانی مواد اولیه چرم گفت: صنایع دستی چرمی از مشکل وجود و حضور دلالان تا حدی بیرون آمده و با معضل افزایش قیمت مواد اولیه مواجه شده است به طوری که اگر شما به بازار چرم برای تهیه مواد اولیه رجوع کنید دیگر مانند سابق نمی‌توانید مواد مورد نیاز خودتان را بخرید و متاسفانه کیفیت مواد اولیه چرمی نیز مانند گذشته نیست.

وی ادامه داد: افراد مشغول در حوزه طراحی وآثار هنری چرمی که مواد اولیه را از بازار‌ها تهیه می‌کردند با افزایش چشمگیر قیمت‌های چرم روبه رو می‌شوند. صنعتگران قادر بودند که چرم بزی را ۱ یا ۲ سال پیش با قیمت پایه ۴ و ۵ هزار تومان و چرم گاوی را ۱۰ هزار تومان تهیه کنند که با همین قیمتها، مواد اولیه در بازار و کارگاه‌ها ونمایشگاه‌ها عرضه می‌شد.

ذاکری افزود: مواد اولیه چرم به صورت صعودی بالا رفت به طوری که ماهیانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان به این قیمت‌ها اضافه می‌شد و در یک ماهه اخیر چرم گاوی به ۱۸۰۰۰ تومان وچرم بزی نیز به ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان رسید که با توجه به افزایش صعودی قیمت ها، خیلی از کارگاه‌ها به این نتیجه رسیدند که دیگر به فعالیت آثار هنری چرمی ادامه ندهند.

وی تاکید کرد: نبود ثبات قیمت مواد اولیه چرمی در بازار و هزینه زیاد کارگر باعث تعطیلی ویا نیمه تعطیلی بسیاری از کارگاه‌های صنایع دستی چرمی شد و به قولی کمر تولید کننده‌های صنایع دستی شکست.

هنرمند صنایع دستی کشورمان بیان کرد: زمانی که قیمت دلار روی ۲۰ هزار تومان بود قیمت مواد اولیه چرم بزی ۶ و ۷ هزار تومان بود. اما هنگامی که دلار روی ۱۰ و ۱۵ هزار آمد قیمت مواد اولیه چرم به ۱۳ هزار تومان افزایش یافت. این نکته جالب است که با توجه به کاهش قیمت دلار، قیمت چرم افزایش داشته است، این افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد که مسئولان واحد‌های نظارتی عملکرد ضعیفی داشته اند.

وی ادامه داد: صنعتگران وسایل مورد نیاز آثار هنری چرمی مانند میخ، قفل وغیره را که قبلا به صورت بسته‌ای خریداری می‌کردند اکنون باید دانه‌ای خریداری کنندبه طور مثال قبلا قیمت یکی از این کالا‌ها را بسته‌ای ۲۰ هزار تومان تهیه می‌کردیم اما اکنون باید دانه‌ای ۵۰۰ تومان پول بپردازیم. قفلی که ۷۰۰۰ تومان بوده اکنون ۲۷۰۰۰ تومان شده است. این قیمت‌ها را با دلار ۲۰ هزار تومان نیز محاسبه کنید که نباید به این صورت باشد.

ذاکری تاکید کرد:چگونه اتحادیه به یک کارخانه تولید مواد اولیه چرم اجازه می‌دهد که مواد، افزایش قیمت ۷ و ۸ هزار تومانی  داشته باشند این موضوع از نبود نظارت اتحادیه‌ها نشات می‌گیرد که گا‌هی با بعضی از این افراد همکاری می‌شود.

این هنرمند آثار هنری چرمی گفت: امسال، سال رونق تولید است، اما برعکس شده بیشتر سازمان‌ها ونهاد‌های ذیربط دست به دست هم داده اند تا کمر تولید کننده را بشکنند. یک بار درسال‌های ۸۷ تا ۸۰ دوازه واردات را به روی جنس‌های خارجی باز کردند وبا این اتفاق کمر تولید کننده ایرانی راشکستند واین بار نیز با افزایش چشمگیر مواد اولیه ضربه مهلک دیگر به این صنعت وارد کردند.

ذاکری بیان کرد: برخی افراد با بهانه ارز آوری به کشور با صادرات چرم با دام زنده سعی در افزایش هرچه بیشتر این مواد اولیه دارند که با این اقدام دست اندرکاران، بیشتر تولید کننده‌ها خانه نشین می‌شوند.

او ادامه داد: مردم عادی بیشتر از دولت از تولید کنند‌ه ها وصنعتگران صنایع دستی حمایت می‌کنند، به جرات می‌توان گفت مسئولان در حمایت از صنعتگران نمره‌ قبولی را کسب نمی‌کنند. سازمان تعزیرات و قوه قضاییه باید با افراد سود جو وگران فروش مواد اولیه برخورد جدی داشته باشد.

ذاکری گفت: سازمان میراث فرهنگی هراندازه تسهیلات ویژه بر‌ای این رشته قائل شود تولید کننده‌های آثار هنری چرم با این قیمت‌ها توان ایستادگی و مقاومت ندارند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار