کد خبر: ۴۹۱۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶

معاون علمی رئیس‌جمهور با گلایه از جریان حامی واردات در کشور گفت: ما تنهایی نمی‌توانیم با این جریان مقابله کنیم و لازم است یک جبهه تمام عیار برای مقابله با جریان واردات‌چی تشکیل شود.

به گزارش شفاف، عصر امروز  نخستین گردهمایی پیشگامان اقتصاد دانش‌بنیان در حوزه سلامت با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و علی وحدت رئیس ‏صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در محل صندوق نوآوری و ‏شکوفایی برگزار شد.

در این گردهمایی، پنل سیاستی با حضور وزیر بهداشت، معاون علمی و ‏فناوری رئیس جمهوری و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و پنل حمایتی با ‏هدف معرفی رویکردهای دستگاه‌های اجرایی و پاسخگویی به دغدغه‌های ‏شرکت‌های پیشگام در حوزه اقتصاد دانش بنیان سلامت برپا شد.

علی وحدت؛ رئیس ‏صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در ابتدای این مراسم با اشاره به ابزارسازی برای شرکتهای دانش‌بنیان گفت: در سال 98 بیش از 400 میلیارد تومان در حوزه سلامت تسهیلات ارائه دادیم البته این میزان از تسهیلات جدای از خدماتی است که در قالب ضمانت‌نامه‌ها و خدمات لیزینگ ارائه می‌شود؛ باید به فرهنگ شبکه‌سازی نزدیک شد تا در کنار حمایت از شرکت‌های بزرگ بتوان شرکت‌های کوچک را هم در چرخه اقتصادی نگه‌ داشت.

سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با تاکید بر کلید واژه همدلی در دستگاه‌های اجرایی تصریح کرد: ساختار فعلی کشور یک ساختار صادرات‌چی است و طی سالهای متمادی یاد گرفته‌ایم که نفت بفروشیم و محصول خریداری کنیم؛ باید این فرهنگ برداشته شود و امیدواریم روزی این اتفاق بیفتد که سایر وزارتخانه‌ها هم مانند وزارت بهداشت و درمان عمل کنند و از این فرهنگ واردات فاصله بگیرند.

وی افزود: سالها قبل به خاطر دارم بیشتر گلایه‌ها در گمرک به فقدان دستگاه‌های ایکس ری اختصاص داشت؛ ما یک‌ سال و نیم گذشته توانستیم دستگاه ایکس ری را در کشور تولید کنیم اما از آن زمان تا‌کنون یک سفارش خرید دستگاه از جانب گمرک نداشتیم همین موضوع در شتابدهنده‌ها هم مصداق دارد!

ستاری با اشاره به سیاست‌های توطئه‌آمیز کشورهای صاحب تکنولوژی ادامه داد: در زمینه ساخت محصولات داخلی برخی شرکت‌های خارجی قیمت محصولات خود را پایین می‌آورند و حتی ممکن است محصولی را رایگان ارائه دهند؛ با این کارها به‌دنبال نابودی صنعت داخلی هستند که بعد از نابودی این صنعت در داخل دوباره قیمتهای خود را بالا می‌برند.

معاون علمی رئیس‌جمهور توضیح داد: ما شاید قوانینی در زمینه حمایت از تولید داخل داشته باشیم اما کامل نیست و از طرف دیگر ساختار فکری و فرهنگی ما متضاد با تولید داخلی است؛ اما جدای از این مشکلات اتفافات خوبی در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان افتاده است.

وی افزود: همدلی ما می‌تواند جبهه‌ای ایجاد کند که مقابل این جریان واردات‌چی ایستادگی کنیم؛ از طرف دیگر لازم است این نگاه به جامعه هم سرایت کند چرا که تنها در بدنه دولت نمی‌توان با این جریان مقابله کرد به حمایت مردم نیاز است.


انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار