کد خبر: ۴۹۲۰۸۲
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

بازدید از بناهای تاریخی و قدیمی راه خوبی برای آشنایی با گذشته یک کشور است. کلیسای سنت جان لاتران رم نیز تاریخ و معماری دوره های مختلف ایتالیا را نشان می دهد.در ادامه مطلبی که توسط سایت "سفر باتو" آماده شده است را بخوانید.

کلیسای سنت جان لاتران رم  با تورهای سفر باتو

این کلیسا در سال 324 بعد از میلاد مسیح به دستور کنستانتین به عنوان اولین امپراطور مسیحی شهر رم ساخته شد. نام گذاری این کلیسا ادای احترامی به سنت کلمنته سومین پاپ مهم بعد از سنت پیتر است. کلیسای سنت جان لاتران به عنوان یک عبادتگاه کاتولیک در رم ساخته شد و در حال حاضر یکی از اصلی ترین کلیساهای کاتولیک در دنیا و یکی از 4 باسیلیکای مهم رم  است. نمای بیرونی کلیسای جان لاتران به سبک باروک ساخته شده است و تعمیدگاه 8 ضلعی آن که الگوی ساخت تعمیدگاه های زیادی در اروپا شد، به عنوان قدیمی ترین تعمیدگاه مسیحی دنیا شناخته می شود.

تاریخچه ی کلیسای سنت جان لاتران رم :

کلیسای سنت جان لاتران رم در تور لحظه آخری تاریخچه ی متغیری دارد زیرا حوادثی مثل آتش سوزی و زلزله، غارت و بمبگذاری باعث تخریب و سپس بازسازی های مکرر آن در دوره های مختلف شده است. سبک اولیه کلیسا به طور کامل در این بازسازی های مکرر حفظ نشده است و در هر دوره شکل و سبک آن تغییر پیدا کرده است.  در قرن 14 میلادی دو آتش سوزی در این کلیسا رخ داد و موجب تخریب و خسارات فراوان شد. به همین دلیل بازسازی هایی در قرن 16 و 17 میلادی در این کلیسا انجام شد. در قرن 16 میلادی پاپ سیکتوس پنجم به دومنیکو فونتانا  Domenico Fontana  معمار سازنده ستون هرمی شکل مصری یا همان ابلیسک واتیکان در میدان سن پیر، دستور داد که ابلیسک ورزشگاه قدیمی رم یعنی سیرکوس ماکسیموس Circus Maximus به روبروی کاخ لاتران منتقل کند. این ستون در حال حاضر بزرگترین ابلیسک در دنیا است.

کلیسای سنت جان لاتران رم  با تورهای سفر باتو

به گزارش سفر باتو ، پس از آن معمار معروف فرانچسکو برومینی به دستور پاپ اینوسنت دهم بازسازی طراحی داخلی کلیسا را به عهده گرفت. برومینی 12 طاقچه کنار دیوارها ساخت و سقف را طلاکاری کرد. تخمین زده اند که میزان طلای به کار رفته در محراب معادل هزینه زندگی یک سال  12000 نفر از مردم شهر بوده است. در قرن 18 میلادی بر روی طاقچه های ساخت برومینی مجسمه های حواریون را قرار دادند.

 

بخشهای مختلف کلیسای سنت لاتران رم :

با ورود به کلیسای سنت لاتران رم، ایوان دو طبقه این کلیسا توجه شما را جلب خواهد کرد. در اطراف این ایوان بزرگ ستون های کورینتی زیبایی قرار دارد که شکوه معماری ایتالیا در دوره های گذشته را به رخ میکشد. در بالای ساختمان طاقچه های برومینی و 12 مجسمه حواریون متعلق به قرن 18 را میبینید.

بیشتر بخوانید: دانستی های سفر به پاریس در تورهای لحظه آخری

 

 

 

همینطور که در فضا پیش می روید به راه پله ای به نام اسکالا سانتا  Scala Sancta  می رسید که 28 پله از جنس مرمر سفید دارد. این راه پله برای کاتولیک ها مقدس است زیرا در این مذهب اعتقاد بر این است که حضرت عیسی (ع) با عبور از این راه پله به مجلس محاکمه اش که پونتیوس پیلاطس حکم تصلیب او را تصویب کرد رفت. کاتولیک های مذهبی بر روی زانو از این پله ها بالا میروند و این امر را سبب آمرزش گناهان می دانند. در بالای این راه پله کلیسای قدس الاقداس قرار دارد.

کلیسای باستانی سنت لاتران رم که در طول زمان محل اقامت پاپ ها بوده است در حال حاضر به عنوان موزه تاریخی واتیکان Vatican Historical ، بخشی از موزه واتیکان است و سالانه بازدید کنندگان زیادی برای دیدن این مکان زیبا به رم می آیند.

یکی از بخشهای مهم و زیبای کلیسای سنت جان لاتران رم نقاشی دیواری جوتو دی بوندونه است که قدمت این کلیسا و شکل و ظاهر بنای اصلی آن را قبل از آتش سوزی و تخریب ها نشان می دهد. در کلیسای سنت لاتران اشیای مقدسی که از دوره های پیش به جا مانده اند نگهداری می شوند و هر کدام داستان خاص خود را دارند. به عنوان مثال در محراب آیین مقدس این کلیسا یک میز قرار دارد که می گویند همان میزی است در شام آخر، مسیح و حواریون روی آن غذا خوردند. اشیا دیگری نیز از مقدسین به یادگار مانده که در بالای یکی از محراب های بلند این کلیسا نگهداری می شوند. کلیسای سنت لاتران به دلیل موزاییک های مربوط به قرن 15 و طاق نمای سبک گوتیک نیز معروف است.

 

قوانین کلیسای سنت لاتران :

از آنجایی که مقبره پاپ های زیادی از جمله پاپ کلمنت دوازدهم و الکساندر سوم در سنت لاتران قرار دارد و نیز این کلیسا هنوز هم مکان مقدسی برای عبادت کاتولیک ها است بنابراین در بازدید از این مکان سعی کنید قوانین مربوط به پوشش مثل پوشاندن شانه ها و زانوها را رعایت کنید. همچنین به جهت حفظ امنیت و نظم محیط کیف های بزرگ به همراه نداشته باشید اما همراه داشتن کیف های کوچک و چتر مجاز است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: