کد خبر: ۴۹۲۱۲۵
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: واگذاری تمام پروازهای رفت و برگشت به شرکت هواپیمایی هما و اجرای ایمن و با کمترین تأخیر آنها از دیگر دستاوردهای حج امسال است.

به گزارش شفاف، علیرضا رشیدیان در مکه مکرمه، اظهار کرد: سازمان حج و زیارت هم‌راستا با بعثه مقام معظم رهبری در جهت تحقق شعار حج سال 98 که مبتنی برخودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی است گام برداشته و در این مسیر تلاش کرد با ارزیابی و آسیب‌شناسی عملکرد سال گذشته سطح خدمات خود را به ضیوف‌الرحمن ارتقا دهد.

وی افزود: در راستای تحقق خودسازی تمام تلاش ما آن بود که زائران دغدغه‌‌‌‌ای جز انجام مناسک و عبادات و بهره برداری از ظرفیت‌های زیارت نداشته باشند و در این راستا تمام برنامه‌ریزی‌های لازم با هماهنگی حوزه  نمایندگی ولی فقیه برای تحقق این امر انجام شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با استناد به نظرسنجی‌هایی که به اشکال مختلف طی این مدت در بین زائران انجام شد، گفت: به طور نسبی در این زمینه اکثر زائران رضایت داشتند در عین آنکه نقدها و انتقاداتی هم هست که خود زمینه‌ای برای تحول و بهتر شدن در ارائه خدمت به زائران است.

وی اظهار کرد‌: در محور دوم شعار امسال یعنی اخوت دینی هم از بعد داخلی این امر به انسجام بیشتر زائران که از کرد ، لر ، بلوج ، عرب و سایر قومیت‌های ایرانی و مذاهب در کنار هم قرار گرفته‌اند می‌‌‌انجامد.

*حج ، فرصتی ارزشمند برای توسعه تمدن اسلامی و تقویت اخوت دینی فراهم کرده است

 رشیدیان افزود: در بعد خارجی هم جلسات متعد نماینده ولی فقیه با بعثه‌های دیگر کشورها خود نشان دهنده ظرفیتی است که بعد از چالش‌های اخیر جهان اسلام با شکل گیری گروهک‌های دروغینی چون داعش و غیره‌، برای عقد و تقویت اخوت دینی ایجاد شده و پیام مقام معظم رهبری که به در سطحی گسترده‌ها بین حجاج جهان اسلام اطلاع رسانی شد، راهگشا بود.

وی عنوان کرد: در حوزه تمدن اسلامی هم امروز شاهدیم ظرفیت‌های مارکسیسم، سوسیالیسم و کاپیتالیسم به انتهای راه رسیده و با توجه به نیاز مردم جهان به معنویت، صداقت، عدالت زمینه برای توسعه تمدن اسلامی بیش از پیش فراهم شده و حج موقعیت بسیار مناسبی است تا مسلمانان خودباوری را در خود افزایش داده و زمینه تعامل و بهره گیری از ظرفیت‌های بالقوه خود را فراهم کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت حضور فرهیختگان جهان اسلام و تعامل بین آنان را که امسال نشستی هم در این رابطه برگزار شد ،بسیار موثر خواند و با بیان اینکه امسال در حوزه اجرایی و خدمات دهی هم موفقیت‌های خوبی داشتیم‌، گفت‌: هدایت‌ها و همراهی‌های نماینده ولی فقیه، تعامل نزدیک بخش‌های دست اندرکار موجب موفقیت‌های خوبی در این خدمت رسانی شد‌.

رشیدیان‌، مدیریت هوشمند و استفاده از ظرفیت فناوری‌های جدید برای کنترل‌، نظارت و مدیریت عملیات نقل ترددی‌‌‌، تهییج حرکت برای رمی جمرات‌، جابه جایی زائران در ایام تشریق و هوشمند کردن خدماتی که باید از طرف عربستانی دریافت می‌شد و نیز برقراری ارتباط بخش های پزشکی و بهداشتی با حوزه اجرا را از جمله دستاوردهای ارزشمند امسال دانست.

*خدمتگزاری در حج در نظر فعالان این حوزه، فرصت است / رضایت اکثریت زائران 

وی با تاکید بر اینکه در حوزه خدمتگزاری در حج نه تنها مدیران کاروان‌ها ،خدمه و مدیران مجموعه‌ها و عوامل آنها‌‌، روحانیون و پزشکان همه و همه عاشق خدمت هستند ، افزود‌: نگاه آنها  در این خدمت رسانی‌، فرصت است، از این رو در این خدمت رسانی از هم سبقت می‌گیرند و در نتیجه این امر شاهد رضایت زائران از خدمه و مدیران بخش‌های مربوطه و خدمات ارائه شده بودیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به خدمات و تلاش‌های اجرایی انجام شده برای ارتقا سطح خدمات به حجاج افزود‌: در سایه تلاش‌ها و همگامی بخش‌های مختلف دست اندرکار در حج 98 از نظر اجرایی توفیقاتی حاصل شد که برخی نیز  برای نخستین بار رخ داد از جمله آنکه امسال سوخت ویزاهای صادر شده را نداشتیم و در دقایق آخراز ویزاهای سوخته یک کاروان 85 نفره تشکیل دادیم.

وی ایجاد تنوع خوب در برنامه غذایی به تناسب ذایقه و سلیقه زائران کشورمان را به تناسب فرهنگ غذایی آنها‌، توسعه کارکرد اپلیکیشن‌های موبایلی برای تسهیل خدمات رسانی به زائران، شناسایی بیماران پر خطر جهت رسیدگی بهتر، برقراری ارتباط و اینک اطلاعات پزشکی و اجرایی با بخش‌های مرتبط برخی از این موفقیت‌ها دانست.

*شکل گیری همت ملی در حوزه عملیات پروازی حج 

وی عنوان کرد‌‌:  واگذاری تمامی پروازهای رفت و برگشت به شرکت هواپیمایی هما و اجرای ایمن و با کمترین تاخیر آنها از دیگر دستاوردهای حج امسال است. برنامه ریزی عملیات پروازی ما مبتنی بر آن بود که درصدی از پروازهای زائرانی ایرانی توسط شرکت هواپیمایی سعودی و بقیه توسط شرکت‌های قشم ایر و هما انجام شود اما درمذاکرات متعدد با طرف سعودی به دلیل عدم انطباق خواست ایرلاین سعودی با قوانین یاتا و نیز برنامه حج راجع به اخذ هزینه برابر برای خدمات برابر تصمیم بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های داخلی شد.

رشیدیان تصریح کرد‌: قبل آن با شرکت قشم ایر قرارداد بسته و به طرف عربستانی هم اعلام کرده بودیم و اسلات‌های پروازی اخذ شده بود اما بعد از عدم توافق با طرف سعودی آنها تمام مجوزهای پروازی قشم ایر را باطل واعلام کردند فقط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می‌تواند این پروازها را انجام دهد.

وی تصریح کرد‌: با توجه به شرایط تحریم و تنگناهایی که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی داشت‌، در واقع در این قضیه یک همت ملی در داخل شکل گرفت و تمامی شرکت‌های هواپیمایی به جای رقابت در کنار هما قرار گرفتند تا پروازهای خارجی این شرکت را پوشش داده و این مجموعه بتواند با آزادسازی هواپیماهای خود از خطوط دیگر در حج خدمت رسانی کند که خود همکاری ارزشمندی بود.

*365 پرواز بازگشتی از مدینه و جده در 23 روز 

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه گفت‌: عملیات رفت با 360 پرواز در طول 29 روز در نهایت ایمنی و باکمترین تاخیر انجام شد به گونه‌ای که 60 درصد پروازها هیچ تاخیری نداشتند اما یک مورد بروز مشکل در هواپیما در ساری و یک مورد در تبریز رخ داد اما با یک بسیج عمومی دوباره و با سرعت این هواپیماها به عملیات پیوست.

 وی اظهار کرد‌: عملیات بازگشت در زمان محدودتری از 25 مردادماه تا 17 شهریور ماه یعنی 23 روزه انجام می‌شود و طی این مدت 364 پرواز برنامه ریزی شده که در این میان با افزوده شدن یک  پرواز فوق العاده ویژه انتقال بیماران به 365 پرواز رسید.

 به گفته وی ، از این تعداد  159 پروز از مدینه و 205 پرواز از جده انجام می‌‌شود.

 وی تصریح کرد‌: بر این اساس برنامه ریزی شده زائران مدینه قبل به جای اینکه از مکه مستقیم به فرودگاه مدینه منتقل شوند فرصت کوتاهی در مدینه زیارت می‌مانند و بعد از زیارت حرم حضرت رسول (ص) به کشور باز می‌گردند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار