کد خبر: ۴۹۲۴۴۳
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۳

استاندار مازندران با اشاره به پیاده کردن سیستم مدرن و به صرفه آبیاری در شالیزارهای این استان، گفت که تاکنون ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در شالیزارهای مازندران هزینه شده است.

به گزارش شفاف، احمد حسین زادگان روز یکشنبه در آیین بهره برداری از طرح های کشاورزی شهرستان ساری و جویبار در گفت و گو با خبرنگاران  افزود: با تخصیص این میزان اعتبار تاکنون ۲ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران زیرپوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است . 

وی با تاکید بر این که سیستم آبیاری تحت فشار به صرفه تر و مدرنتر از شیوه های فعلی آبیاری شالیزاراها است، گفت: در صورت بازخورد خوب و مثبت با اجرای این سیستم جدید آبیاری ، می توان گفت که آینده شالیزارهای مازندران حول محور آبیاری تحت فشار خواهد بود . 

نماینده عالی دولت در مازندران در توصیف ویژگی های آبیاری تحت فشار در شالیزارها توضیح داد : در این شیوه با انجام یک مرحله سرمایه گذاری و تامین زیر ساخت های لازم ، این سیستم پیاده می شود و در صورت عدم تمایل کشاورز به کشت محصول در بخشی از زمین ، از طریق تفکیک اراضی این کار صورت می گیرد . 

وی افزود: در این شیوه آبیاری ،کشاورز می تواند آن بخش از زمین را که قرار است کشت محصول انجام بدهد به زیر آب ببرد و بقیه زمین در زمان مورد نظر کشت شود . 

مازندران با تولید سالانه حدود یک میلیون و ۱۰۰هزار تن برنج سفید ، ۴۲ درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند. این استان بیش از ۲۳۰ هزار هکتار شالیزاری دارد .

حسین زادگان همچنین اظهار داشت : کارهای تحقیقاتی سازمان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات کشاورزی مازندران در این خصوص نشان می دهد که پیاده کردن آبیاری تحت فشار باعث کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب و همچنین افزایش میزان تولید محصول می شود . 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار