کد خبر: ۴۹۲۶۳۷
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴

عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با جمعی از نخبگان و برگزیدگان کشوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی دیدار کرد.

به گزارش شفاف، جلسه دیدارعاملی دبیر، شورای عالی انقلاب فرهنگی با جمعی از نخبگان و برگزیدگان کشوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

 

عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن خوش آمدگویی و تشکر از نظرات میهمانان خاطرنشان کرد: اینکه گاهی اوقات نسبت به نخبگان جوان کشور توجه کافی وجود ندارد نبایستی باعث شود تا خود نخبگان نیز این بی‌توجهی را بپذیرند و از تلاش خود بکاهند.


وی افزود: هرچه در تاریخ گذشته نگاه کنیم بالاخره عده‌ای بوده‌اند که با فداکاری و تلاش‌های خود به ثمرات بالایی دست‌یافته‌اند و ملت‌هایی که پیشرفت کرده‌اند قطعاً مدیون آن دسته از افرادی هستند که تلاش کرده‌اند.


عاملی خاطرنشان کرد: علی‌رغم مشکلات بسیاری که هم‌اکنون پیش روی نخبگان کشور وجود دارد بایستی برای رسیدن به اهداف پیش رو تلاش خستگی‌ناپذیر داشت.


با کاستن توقعات و عمل خود را برای رضای خداوند می‌توان به اهداف بزرگ نائل شد

وی افزود: برای کاستن از توقعات خود بایستی عمل خود را برای رضای خداوند تعریف کنیم چرا که عمل برای خدا توقع آدمی را متمایل به صفر می‌کند و ازاین‌رو با کاستن توقعات خود می‌توان به اهداف بزرگ نائل شد.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تاکنون تمامی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در قالب طرح در صحن شورا مطرح‌شده‌اند.


وی افزود: در آیین‌نامه داخلی شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم که پیشنهادات ذی‌نفعان امور مربوط به سیاست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند در قالب لایحه مطرح‌شده و در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شود.


کمیسیون معین نخبگان به‌عنوان بازوی مشورتی شورا اقدام به فعالیت کند
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کرد: کمیسیون معین نخبگان به‌طور مستقل از کمیسیون نخبگان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و به‌عنوان بازوی مشورتی برای ارائه لایحه سیاستی در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام به فعالیت کند.

 

عاملی گفت: نظریه پنجره‌های شکسته تأکید می‌کند که در مسیر پیشرفت به‌سرعت باید پنجره‌های سالم را جایگزین پنجره‌های شکسته کرد تا احساس امیدواری و موفقیت افزایش پیدا کند.


استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: در مواجهه با مشکلات به تعبیر امیرالمؤمنین علی (ع) «التوفیق ممدالعقل» موفقیت مددکار عقل است، لذا دائماً باید دایره موفقیت‌ها را افزایش داد تا هم اعتماد به نفس تقویت شود و هم امید به موفقیت عمیق‌تر شود.


وی افزود: باید با بهره‌گیری از عقل خود در جهت ایجاد موفقیت گام برداریم.


استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: ما اکنون وارد جامعه غیرهنجاری شده‌ایم که در آن لایه عصبیت کاهش یافته و تکثر دیدگاه‌ها در جامعه بروز پیدا می‌کند که در چنین جامعه‌ای نقش‌آفرینی نخبگان بسیار بالاست و می‌توانند به‌عنوان چهره‌های مورد اعتماد و مقبول اجتماعی تأثیر فرهنگی، اجتماعی و توسعه‌ای مؤثر داشته باشند.

عضویت روسای دانشگاه‌ها در ستاد راهبری نقشه جامع علمی و شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: به تازگی در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و شورای اسلامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ روسای دانشگاهی به‌عنوان عضو جلسات حضور پیداکرده‌اند و تلاش شده است از ظرفیت ذی‌نفعان در حوزه‌های مختلف مسئولیت‌های شورا‌های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده شود.


عاملی با اشاره به موانع و مشکلات پیش روی اجرای حذف کنکور گفت: متأسفانه تاکنون امپراتوری کسب‌وکار کنکور مانع برداشته شدن کنکور شده است و در حال حاضر مشغول رایزنی و زمینه‌سازی برای برداشتن کنکور و رفتن به سمت روش‌های منطقی‌تر برای سطح‌بندی متناسب متقاضیان رشته‌های مختلف حرکت کنیم.

وی خطاب به نخبگان حاضر در جلسه اظهار داشت: درصورتی‌که ایده منسجمی برای ارائه راه‌حلی جهت حذف کنکور و استقرار روش‌های مناسب و منطقی داشته باشید استقبال می‌کنیم.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم توجه به شایسته‌سالاری و تخصص‌گرایی در کشور گفت: عمیق‌ترین لایه عدالت به تخصص‌گرایی مربوط می‌شود و در این زمینه نیازمند کار جدی هستیم.


عاملی خاطرنشان کرد: اکنون مقام معظم رهبری جدی‌ترین سکان‌دار مسئله علم و فن‌آوری هستند و در این زمینه پیگیری‌های متعددی داشته و دارند و در گام دوم نیز راهبرد اول را آموزش و پژوهش داشته‌اند و بر این مبنای اصولی تأکید می‌کنند که آن‌سوی دانائی، توانائی است و حتماً رسیدن به قله‌های توانائی مستلزم رسیدن به قله‌های دانائی است.


بایستی به سمت عقلانیتی معطوف به سازگاری و حل مسائل کشور حرکت کنیم
وی افزود: تصویب سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و سند راهبردی علوم و فناوری‌های شناختی و همچنین تشکیل ستاد فن‌آوری نانو همگی درنتیجه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده‌اند که باعث شده به‌عنوان مثال در زمینه نانو به رتبه چهارم جهانی در تولید مقاله دست پیدا کنیم.


عاملی تأکید کرد: این عقلانیت معطوف به سازگاری است که کشور را نجات خواهد داد.


وی ادامه داد: سازگاری قدرت حل مسئله است و عقلانیتی که طرح مشکل می‌کند با عقلانیتی که طرح مسئله می‌کند تلاوت ماهوی دارد که مشکل کوچه بن‌بست است، ولی مسئله نقاط مجهول در یک مجموعه‌ای مؤلفه‌های معلوم است که فرد تلاش می‌کند با تکیه بر معلومات، مجهولات را نیز تبدیل به معلومات جدید کند.

سلطانخواه: نخبگان جوان با ایده‌های خود شورای عالی انقلاب فرهنگی را یاری دهند
 در ادامه این جلسه نسرین سلطانخواه رئیس کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری با اشاره با نقش و جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حمایت از نخبگان و استعداد‌های درخشان خاطرنشان کرد: سند راهبردی کشور در امور نخبگان، مصوبه تشکیل بنیاد ملی نخبگان و دیگر مصوبات قانونی حمایت از نخبگان و استعداد‌های برتر همگی جزو اقدامات و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است.


وی افزود: نخبگان جوان و استعداد‌های درخشان می‌توانند با ایده‌های خود شورای عالی انقلاب فرهنگی را در حوزه وظایف و مسئولیت‌های خودیاری دهند و این جلسه برای همفکری با برخی از نخبگان و برگزیدگان کشوری تشکیل شده است.‌

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار